REKLAMA

Gwałtownie wzrośnie ilość autostrad? Adamczyk komentuje

2022-12-08 17:32
publikacja
2022-12-08 17:32

Nie będzie zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady - powiedział w czwartek PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Gwałtownie wzrośnie ilość autostrad? Adamczyk komentuje
Gwałtownie wzrośnie ilość autostrad? Adamczyk komentuje
fot. Krystian Maj / KPRM / / Flickr

"Nie będzie żadnych zmian, jeżeli chodzi o przemianowanie dróg ekspresowych na autostrady" - powiedział minister infrastruktury.

"Ani Ministerstwo Infrastruktury, ani rząd, nie dyskutuje i - myślę, że nie będzie dyskutował - nad tym, czy zwiększyć ilość autostrad przekształcając drogi ekspresowe" - dodał.

Minister przypomniał, że decyzję o zmianie statusu drogi podejmuje Rada Ministrów, ponieważ to rząd zmienia stosowne rozporządzenie dotyczące sieci drogowej w Polsce.

Chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Jest to tzw. Czerwona księga.

Minister wyjaśnił, że ostatnio pojawiły się informacje dotyczące możliwości zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady podczas dyskusji inżynierskich zorganizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

"Opinie na ten temat przedstawiono podczas wewnętrznej dyskusji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której tematem było utrzymanie dróg. (...) To nie GDDKiA, tylko rząd, na wniosek ministra infrastruktury, może zmienić status drogi. Obecnie ani Ministerstwo Infrastruktury, ani rząd takich zamiarów nie ma" - zapewnił szef resortu.

Podkreślił też, że nie ma żadnych planów dotyczących zmian obowiązujących w Polsce limitów prędkości na drogach.

Jak powiedział Adamczyk, obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości powiększenia sieci dróg objętych opłatami dla samochodów ciężarowych. "Prowadzimy analizy. prowadzimy dyskusje, m.in. z Krajową Administracją Skarbową, która nadzoruje system poboru opłat drogowych od ciężarówek. Dzisiaj w tej sprawie nie ma decyzji" - stwierdził.

Długość dróg krajowych w Polsce wynosi obecnie 19 tys. 393 km w tym w zarządzie GDDKiA jest 17 tys. 782 km. Łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce to 4 tys. 747,8 km, z czego drogi ekspresowe liczą 2 tys. 972,3 km, autostrady to 1 tys. 775,5 km w tym odcinki koncesyjne autostrad liczą 465 km.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
simonsoft8
już teraz akcje onde gorują
forfun
jeśli temat wyszedł a nic nie robiąc można zarobić na opłatach za kilometr autostrady to nie ma się co łudzić że tak będzie.
najpewniejsze informacje to te zdementowane
jas2
Naprawdę myślisz, że PO wygra wybory?
forfun odpowiada jas2
bosze co za umysł wszędzie widzi popis
niederfurzdorf
Powiedzcie mi. Skąd się biorą geniusze rozsiewający informacje typu kara za brak płynu do spryskiwaczy itp. Co jakieś rozporządzenie to nowa nowość tego typu? Popyt musi być duży skoro pojawia się podaż sensacji na tym poziomie intelektualnym .
1as
No właśnie w tym jest problem.
Powszechny dostęp do mediów i internetu miał sprawić, że ludzie będą poinformowani, mądrzejsi.
Tymczasem są coraz głupsi, a skala dezinformacji urosła do nigdy nie oglądanej, gdy ludzie tylko sobie na targowisku przekazywali wiadomości, bo te oficjalne były nic nie warte 9okupacja, komuna).

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki