Guterres: ONZ nie opowie się po żadnej ze stron konfliktu w Wenezueli

ONZ nie zamierza opowiadać się po żadnej ze stron konfliktu politycznego w Wenezueli - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jego zdaniem ONZ powinna być bezstronna, by zachować wiarygodność w oczach opinii publicznej.

Guterres powiedział, że kontaktował się zarówno ze zwolennikami prezydenta Nicolasa Maduro, jak i z obozem Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli i który ma coraz większe poparcie na świecie.

"Śledzimy z niepokojem sytuację w Wenezueli i dla zachowania naszej wiarygodności nie opowiadamy się po żadnej stronie. Zależy nam na znalezieniu politycznego rozwiązania obecnego kryzysu w tym kraju" - powiedział sekretarz generalny ONZ.

Na czwartek zaplanowane jest pierwsze spotkanie członków grupy kontaktowej ds. Wenezueli, która z inicjatywy UE powstała w ubiegłym tygodniu. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że udział w nim weźmie też Gutteres, który zastrzegł jednak, iż ONZ zamierza bezstronnie w dalszym ciągu realizować wszelkie programy pomocy humanitarnej, które do tej pory były prowadzone w Wenezueli.

Dotychczas kilkanaście państw unijnych ogłosiło, że uznaje Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Jako pierwsze w skoordynowany sposób zrobiły to: Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, a później także Niemcy, Holandia, Litwa, Polska i Czechy, Finlandia, Estonia, Luksemburg, Chorwacja, Słowacja i Islandia.

Lider wenezuelskiej opozycji i przewodniczący parlamentu, który na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem, może także liczyć m.in. na poparcie USA. Przejęcie przez niego władzy uznały również Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich spoza UE - Albania, Kosowo i Gruzja. (PAP)

zm/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil