REKLAMA

Gut-Mostowy: Paszport covidowy pomoże polskiej turystyce

2021-05-10 09:11
publikacja
2021-05-10 09:11
Gut-Mostowy: Paszport covidowy pomoże polskiej turystyce
Gut-Mostowy: Paszport covidowy pomoże polskiej turystyce
/ Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Tzw. paszport covidowy - dokument elektroniczny dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców - bardzo pomoże polskiej turystyce, w tym Krakowowi, gdzie turystyka opiera się na przyjazdach zagranicznych - mówił w poniedziałek na antenie Radia Kraków wiceminister ds. turystki Andrzej Gut-Mostowy.

"Czekamy na rozwiązanie europejskie roboczo nazywane paszportem covidowym, choć lepszą nazwą jest wzajemne uznawanie szczepień i informacji, które pozwalają na podróżowanie. Taką dyskusję na szczeblu europejskim rozpoczną minister turystyki Grecji Harry Theocharis. W naszym przekonaniu jest to najlepszy tryb działania, aby ogólnoeuropejskie przepisy i dokument elektroniczny pozwalał na podróżowanie" – przekonywał Gut-Mostowy.

Jego zdaniem dużym beneficjentem takiego ogólnoeuropejskiego dokumentu ułatwiającego podróżowanie będzie Polska.

"Ten dokument ma być gotowy 15 czerwca, dlatego liczymy, że od drugiej połowy czerwca turystyka powinna na skalę europejską bardzo się ożywić i czekamy na to" – podkreślił wiceminister.

Dodał, że Kraków jak również regiony nadmorskie polskiego wybrzeża, będą dużym beneficjentem takiego dokumentu, bo około 1/3 przychodów w polskiej turystyce to przychody od turystów zagranicznych.

Gut-Mostowy powiedział również, że trwają prace nad rozwiązaniami ogólnoeuropejskimi, aby dofinansowywać turystom wykonywanie testów. Przekonywał, że takie rozwiązania są postulowane przez wiele i apelowała o nie również polska branża turystyczna. "Uważamy, że to mogłoby być słuszne rozwiązanie" – przekonywał na antenie Radia Kraków wiceminister Gut-Mostowy.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki