REKLAMA
Tour de spółki

Gubernator Nowego Jorku chce wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek

2020-06-29 22:10
publikacja
2020-06-29 22:10
fot. Braulio Jatar / Reuters

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo przedstawił w poniedziałek kolejne sukcesy stanu w zwalczaniu koronawirusa. Z uwagi na nasilenie pandemii w innych częściach kraju zaapelował do prezydenta Donalda Trumpa, by ten wprowadził obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

„Jeśli chcecie pomóc powstrzymać (rozprzestrzenianie się) Covid-19, musicie zacząć mówić ludziom w tym kraju prawdę. Prawda zaczyna się od tego, jaki to jest ogromny problem i jakim realnym zagrożeniem jest Covid” – oświadczył Cuomo. Wskazywał na nasilenie epidemii w całym kraju. Podkreślił, że hamuje to rozwój gospodarki. Apelował, aby Trump podpisał rozporządzenie z nakazem noszenia maseczek przez wszystkich w publicznych miejscach.

Gubernator Nowego Jorku uznał to za minimum niewymagające ani ustawy, ani zgody Kongresu. Przypomniał, że stan Nowy Jork zrobił to przed dwoma miesiącami, a wzbraniający się przed maseczkami gubernatorzy w imię „politycznych nonsensów” podążyli ostatecznie tym tropem. „Niech prezydent wykaże się takim samym rozsądkiem i wyda takie rozporządzenie wykonawcze. Niech prezydent przewodzi - dając samemu przykład. Niech prezydent założy maseczkę” – nawoływał Cuomo.

Podkreślił, że w 32 stanach nastąpił wzrost przypadków korunawirusa. Polemizował z zapewnieniami, że wynika to tylko ze zwiększenia liczby testów, ponieważ w istocie więcej ludzi trafia do szpitali. Przypisywał nasilenie pandemii niemądrej polityce, polegającej na przedwczesnym reaktywowaniu gospodarki, a także nieprzestrzeganiu zasad dystansu społecznego.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej gubernator przytaczał statystyki, ilustrujące dalsze sukcesy stanu Nowy Jork w zwalczaniu SARS-CoV-2. W niedzielę zmarło z tego powodu tylko siedem osób w porównaniu z 800 dziennie w szczycie pandemii. Średnia przypadków śmiertelnych z całego tygodnia wynosiła osiem. Najniższa była też liczba hospitalizacji - 853.

Dla zilustrowania osiągniętego postępu Cuomo przedstawił model góry z ostrym zboczem, na które nowojorczycy musieli się wspinać przez 42 dni zanim pandemia osiągnęła szczyt. Schodzenie w dół po drugiej stronie następowało w o wiele wolniejszym tempie. U podnóża góry udało się stanąć w 111 dni od wybuchu kryzysu. „Nie chciałbym wycofywać się z niczego, co zrobiliśmy. Chcę wciąż iść naprzód, ale musimy postępować ostrożnie" - wyjaśnił.

Gubernator mówił o tym w kontekście zapowiadanego na 6 lipca wkroczenia miasta Nowy Jork w trzecią fazę reaktywowania gospodarki. Nawiązywał zwłaszcza do planów zezwolenia restauracjom, podobnie jak w pozostałych regionach stanu, na serwowanie posiłków wewnątrz. „Nowy Jork jest inny. Jest to bardziej skomplikowane niż w innych częściach stanu. Nasze statystyki (zdrowotne) są dobre, bardzo dobre w tej chwili, ale pojawiają się niepokojące sygnały. Wciąż odbywają się duże zgromadzenia, co nie jest pomocne. Przeszliśmy przez protesty i teraz (…) obserwujemy duże zgromadzenia towarzyskie na chodnikach” – przestrzegał.

Zapowiadał dalsze konsultacje z władzami i biznesem. Decyzja w sprawie wydawania posiłków wewnątrz restauracji ważnych dla gospodarki miasta ma zapaść w środę. „Martwię się o centra handlowe i jedzenie w pomieszczeniach. Możemy rozważyć spowolnienie tempa (ich reaktywowania) w przyszłym tygodniu. Nie cofamy się, ale możemy to spowolnić” – przyznał w porannym wywiadzie dla telewizji NY1.

W trakcie briefingu wspomniał natomiast o badaniach m.in. w NASA, które mogą pomóc odfiltrować koronowirusa. Zaznaczył, że duże domy handlowe będą musiały obowiązkowo zainstalować taki system, a inne firmy wziąć to pod uwagę. „Pracujemy teraz nad systemami klimatyzacyjnymi i filtrującymi i być może zalecimy firmom, aby faktycznie instalowały tzw. filtry HEPA, które rzeczywiście chronią przed wirusem” - przewidywał gubernator.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
secundus
Jeszcze jakby podano średnią wieku zmarłych i ile dodatkowych chorób ich dręczyło. Jak ktoś chciałby sam poszukać, niech zobaczy na statista com.
trollmaster
„Jeśli chcecie pomóc powstrzymać (rozprzestrzenianie się) Covid-19, musicie zacząć mówić ludziom w tym kraju prawdę. Prawda zaczyna się od tego, jaki to jest ogromny problem i jakim realnym zagrożeniem jest Covid"

Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni, jak napisał klasyk.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki