REKLAMA

Gubernator Cuomo obwiniany o zatajanie liczby zgonów z powodu Covid-19 w domach seniora

2021-02-16 04:49
publikacja
2021-02-16 04:49
Gubernator Cuomo obwiniany o zatajanie liczby zgonów z powodu Covid-19 w domach seniora
Gubernator Cuomo obwiniany o zatajanie liczby zgonów z powodu Covid-19 w domach seniora
/ Shutterstock

Uważany wcześniej za bohatera w walce z batalią koronawirusa Andrew Cuomo stanął w obliczu zarzutów o zaniżanie liczby zmarłych z tego powodu rezydentów domów seniora. Gubernator Nowego Jorku uznał to za zagrywkę polityczną.

Oskarżenia, płynące także ze strony Demokratów, dotyczą głównie decyzji władz stanowych o wysyłaniu ze szpitali tysięcy pacjentów leczonych tam na Covid z powrotem do domów opieki. Cuomo argumentuje, że było to zgodne z wytycznymi federalnymi w oparciu o teorię, że seniorzy prawdopodobnie już nie zakażają, a przeładowane szpitale potrzebują wolnych łóżek.

Dociekania koncentrują się też na sprecyzowaniu, ile osób zmarło w domach seniora, a ile w szpitalach. "Covid nie przeniósł się do domów opieki od wracających ze szpitali" – przekonywał w poniedziałek gubernator, dodając, że trafił tam za pośrednictwem personelu i gości, którzy byli bezobjawowi i zarażali.

Cuomo przyznał natomiast, że nie przekazywano szybciej informacji osobom pogrążonym w żałobie.

"Doprowadziło to do dezinformację i teorii spiskowych, a teraz ludzie myślą: czy moja ukochana osoba musiała umrzeć? (…) Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że wszystko zostało zrobione przez najlepsze umysły w najlepszych intencjach" – zapewniał demokratyczny gubernator.

Pod koniec stycznia prokurator generalny stanu Nowy Jork Letitia James opublikowała raport wykazujący, że tamtejsze ministerstwo zdrowia zaniżało liczbę zgonów, spowodowanych przez Covid-19 wśród mieszkańców domów opieki o około 50 proc. Zgodnie z szacunkami łącznie zmarło ok. 15 tys. seniorów.

Władze stanowe przekonywały wcześniej, że pozostali zmarli rezydenci domów seniora zostali uwzględnieni w statystykach dotyczących zgonów w szpitalach.

Cuomo wielokrotnie traktował pytania dotyczące danych o zgonach w domach opieki jako "atak polityczny". Zgodnie z oczekiwaniami w przyszłym roku może się on ubiegać o reelekcję na czwartą kadencję jako gubernator.

"Każdy zrobił wszystko, co w jego mocy. Stanowe ministerstwo zdrowia postępowało zgodnie z wytycznymi federalnymi. Jeśli uważasz, że zaszła pomyłka, rozmawiaj z rządem federalnym" – mówił Cuomo 29 stycznia.

"Nie chodzi o wskazywanie palcami czy obwinianie (…) czy ktoś umarł w szpitalu, czy w domu opieki. Ludzie umierali" – przyznawał w poniedziałek gubernator.

Tymczasem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w poniedziałek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1088 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 64 938 kolejnych osób.

Uczelnia z Baltimore podała, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 27 mln 692 652 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 486 314.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki