REKLAMA

Guaido zaapelował do państw UE, by nie kupowały wenezuelskiego złota

2020-01-24 00:59
publikacja
2020-01-24 00:59

Uczestniczący w konferencji w Davos Juan Guaido, który w ub.r. ogłosił się prezydentem Wenezueli, zaapelował w czwartek do państw UE, by odżegnały się od handlu wenezuelskim "krwawym złotem", ponieważ zyski z niego służą finansowaniu rządów Nicolasa Maduro.

fot. Carlos Garcia Rawlins / / Reuters

Juan Guaido, który jako tymczasowy prezydent Wenezueli jest uznawany przez rządy 60 państw, zasugerował, by wenezuelskie "krwawe złoto" było traktowane na rynku międzynarodowym podobnie jak tzw. krwawe diamenty, pochodzące z miejsc, gdzie toczą się konflikty zbrojne lub panuje przemoc.

Na rynku diamentów obowiązuje zasada, że jeśli nieznane jest źródło pochodzenia kamienia, to jest wysoce prawdopodobne, że pochodzi on z kraju, gdzie toczy się wojna. Produkt taki wypada z rynku, bo nie można udokumentować jego proweniencji. Nielegalne wydobycie diamentów umożliwia zakup broni czy utrzymanie się u sterów władzy dyktatorów - przypominają agencje.

Podczas spotkania z mediami, które odbył po wygłoszeniu przemówienia do uczestników konferencji w Davos, Juan Guaido powiedział, że Maduro przekazał "lojalnym wobec niego wojskowym" kontrolę nad wenezuelskimi kopalniami złota.

"W pewnym sensie wenezuelska dyktatura wykorzystuje Europę do obchodzenia sankcji nałożonych na Wenezuelę, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestię złota" - oświadczył Guaido.

Według lidera powinna "podjąć niezwłoczne działania w tej sprawie" i ukrócić proceder. "Tym bardziej, że (UE) ma w tej dziedzinie doświadczenia z przeszłości" - dodał Guaido, przypominając sprawę "krwawych diamentów".

W 2016 r. Unia Europejska uzgodniła przepisy zobowiązujące biznes w krajach unijnych do weryfikowania źródła dostaw cyny, tantalu, wolframu i złota. Te cenne metale często występują w strefach krwawych konfliktów. Przy ich wydobyciu dochodzi do drastycznych przypadków łamania praw człowieka. Podobne regulacje zostały przyjęte następnie w odniesieniu do diamentów.

Mówiąc o perspektywie dalszych rzadów Maduro i stabilności jego reżymu, Guaido sugerował, że lider Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) "popierany jest przez niewielu, głównie przez naczelne dowództwo sił zbrojnych".

Przywódca wenezuelskiej opozycji wyraził przy tym pogląd, że 80 proc. kadry oficerskiej wenezuelskich sił zbrojnych wymaga natychmiastowej wymiany.(PAP)

ik/ mars/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
dyktator_kaczka
Złodziej i uzurpator do fotela prezydenta Guaiado wraz z imperialistycznymi Stanami Zjednoczonymi chcą zagłodzić naród Wenezueli. Wszędzie dawno by siedział w więzieniu za zdradę stanu, ale Amerykanie go popierają więc jest ponad prawem. Stany Zjednoczone od kilku lat niszczą Wenezuelę by przejąć jej zasoby ropy, notabene Złodziej i uzurpator do fotela prezydenta Guaiado wraz z imperialistycznymi Stanami Zjednoczonymi chcą zagłodzić naród Wenezueli. Wszędzie dawno by siedział w więzieniu za zdradę stanu, ale Amerykanie go popierają więc jest ponad prawem. Stany Zjednoczone od kilku lat niszczą Wenezuelę by przejąć jej zasoby ropy, notabene prawdopodobnie największe na świecie za 1 dolara i podporządkować sobie kolejny kraj a naród tego kraju upodlić jak to już zrobili z wieloma krajami.
mjwhite
Tylko że postać diamentu ciężko zmienić, bez uszkodzenia czy utraty wartości, natomiast złoto łatwo przetopić i "nie widać" po nim że jest Wenezuelskie.
ajwaj
Rezim anglo-saski rabuje od wieków niepokorne, suwerenne panstwa,
diamenty, rope, zloto itd. Chce zrobic wasali przez glód, nedze, smierci dzieci itd.. Nawet lekarstwa nie wolno Venezuali dla dzieci kupowac, za wlasne pieniadze.
Walczyli Kosciuszko, Pulaski, Boliwar i.in. o wolnosc, ale nie taka

Przy uzyciu zdrajców
Rezim anglo-saski rabuje od wieków niepokorne, suwerenne panstwa,
diamenty, rope, zloto itd. Chce zrobic wasali przez glód, nedze, smierci dzieci itd.. Nawet lekarstwa nie wolno Venezuali dla dzieci kupowac, za wlasne pieniadze.
Walczyli Kosciuszko, Pulaski, Boliwar i.in. o wolnosc, ale nie taka

Przy uzyciu zdrajców i innych wasali kal-boje & co.coraz mniej osiagaja sikcesów.
Swiat sie zmienia
Go-go guano juz od roku z kartelem prochów Amer. Poludniowej czeka na szanse objecia wladzy i kasy. Bolton dal ciala i szanse topnieja
mdebowski
Głód, nędza i śmierć w Wenezueli, podobnie jak w pozostałych krajach Ameryki Południowej, to przede wszystkim nieubłagany skutek upartych prób wdrażania socjalizmu na przekór zdrowemu rozsądkowi i doświadczeniom z przeszłości. Wycieranie sobie gęby "suwerennością" przez socjalistycznych dyktatorów i straszenie Głód, nędza i śmierć w Wenezueli, podobnie jak w pozostałych krajach Ameryki Południowej, to przede wszystkim nieubłagany skutek upartych prób wdrażania socjalizmu na przekór zdrowemu rozsądkowi i doświadczeniom z przeszłości. Wycieranie sobie gęby "suwerennością" przez socjalistycznych dyktatorów i straszenie czarnym ludem ("kał-boje", "jankesi", "US-rael" itp.) to podła, wstrętna, komunistyczna propaganda mająca na celu odwrócenie uwagi pożytecznych idiotów od prawdziwych przyczyn nieszczęścia w tych krajach. Gdy mowa o suwerenności krajów ciemiężonych socjalistyczną dyktaturą, chodzi wyłącznie o suwerenność dyktatora w trzymaniu za mordę swoich poddanych.
ajwaj odpowiada mdebowski
Konkrety? Mantra o komunie, co jej nie bylo i nie ma to sciema

Opowiedz o Puerto Rico np. terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth)

Wg takich tam raj na ziemi, kielbasy na plotach wisza, 500+ $ co tydzien itd.

"Sprawdzam" > nedza jak
Konkrety? Mantra o komunie, co jej nie bylo i nie ma to sciema

Opowiedz o Puerto Rico np. terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth)

Wg takich tam raj na ziemi, kielbasy na plotach wisza, 500+ $ co tydzien itd.

"Sprawdzam" > nedza jak u 50 mln. Amerykanów, agencja towarzyska za fiko Jankesów, przestepczosc, prost. tez dzieci, brak opieki zdrowotnej (jak w USA), choroby itd. Podobnie w innych "podopiecznych" kal-bojów
jkendy
Stabilność reżimu zapewnia przede wszystkim wsparcie z Rosji. Bo dyktatorzy popierają się wzajemnie a własnych obywateli maja w głębokim poważaniu.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki