Grzywna dla premiera Hiszpanii za nadużywanie urzędu

Hiszpańska Państwowa Komisja Wyborcza (JEC) ukarała w czwartek premiera Pedro Sancheza grzywną 500 euro za nadużywanie urzędu w celu promocji swego ugrupowania przed listopadowymi wyborami parlamentarnymi. To pierwszy taki przypadek w historii Hiszpanii.

(fot. Juan Carlos Cardenas / EFE)

Za podobne nadużycie ukarana została też grzywną 2 200 euro minister oświaty Isabel Celaa.

Sędziowie JEC stwierdzili, że zarówno premier Sanchez, jak i minister Celaa wykroczyli poza swoje kompetencje, promując w okresie kampanii wyborczej Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE) w wypowiedziach dla hiszpańskich mediów.

W komunikacie opublikowanym przez JEC sędziowie wyjaśnili, że po rozwiązaniu 23 września 2019 r. parlamentu i wyznaczeniu daty wyborów na 10 listopada żaden z członków rządu Sancheza nie miał prawa wypowiadać się publicznie, promując działania swej partii.

Przypomnieli, że Sanchez i Celaa nie byli jedynymi członkami socjalistycznego gabinetu, którzy nadużywali urzędów do publicznego promowania PSOE, a JEC w okresie przedwyborczym musiała skierować upomnienie do całego rządu.

Sanchez, któremu groziło do 3 000 euro grzywny, został uznany za winnego promowania swojej partii w jednym z wywiadów telewizyjnych, który przeprowadzono w siedzibie rządu. Z kolei Celaa w ocenie sędziów JEC nadużyła urzędu korzystnymi dla PSOE wypowiedziami podczas jednej z konferencji prasowych.

Wybory z 10 listopada wygrała PSOE, tracąc trzy mandaty w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu. Mniejszościowy drugi rząd Sancheza zdobył 7 stycznia br. wotum zaufania dzięki poparciu 120 deputowanych PSOE, 35 posłów koalicyjnego partnera – bloku Unidas Podemos, a także 12 polityków mniejszych ugrupowań, głównie o profilu lewicowym.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil