REKLAMA

Grzesiowski: Trzeba zorganizować szpitale w szkołach, salach gimnastycznych, na halach targowych

2020-10-17 13:48
publikacja
2020-10-17 13:48
FORUM

"Konieczne jest wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej" – powiedział w rozmowie z PAP ekspert terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że wprowadzone obostrzenia to "drugi filar strategii", pierwszym musi być natychmiastowe realne wsparcie szpitali, m.in. przez wojsko oraz możliwość organizacji szpitali doraźnych.

"W tej chwili możemy już tylko apelować o realne wsparcie dla ochrony zdrowia, bo jest to już lawina, której przez najbliższe dni nie uda się powstrzymać, nawet ograniczeniami (wprowadzonymi przez rząd – PAP)" – powiedział w rozmowie z PAP immunolog, ekspert w dziedzinie terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski. Wskazał, że "epidemia rządzi się swoimi prawami" i jeśli obecnie 10 tys. chorych "zaraża co najmniej jedną, dwie osoby", miną jeszcze minimum dwa tygodnie, zanim obostrzenia zaczną odnosić skutek.

"Potrzebujemy natychmiast łóżek z dostępem do tlenu i z opieką dla tych pacjentów" – podkreślił lekarz. Dodał, że nie widzi "możliwości rezerw w systemie".

Wskazał, że obecnie kilka województw: mazowieckie, małopolskie, łódzkie, pomorskie czy wielkopolskie to epicentrum zakażeń, w tych kilku regionach występuje koncentracja chorych.

"Powinien zostać zastosowany system wysyłania tych pacjentów do regionów mniej obciążonych – a więc, na przykład, pacjent z Warszawy jedzie do Olsztyna, bo tam są miejsca. Oprócz tego potrzebujemy realnych łóżek. Trzeba zrobić to, co wszyscy na świecie – zorganizować szpitale doraźne, rozwijane w ciągu dwóch, trzech dni w salach gimnastycznych, szkołach czy salach targowych z dostępem do tlenu, z możliwością podawania kroplówek i z opieką" – powiedział dr Grzesiowski.

Jak podkreślił, potrzebne jest wsparcie "wojska i Kościoła", dodając, że nie widzi innych rezerw w Polsce. Zaznaczył, że potrzebny jest m.in. transport wojskowy i karetki. "Mieliśmy w marcu wsparcie wojska w zakresie organizacji i logistyki, to było doskonałe. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierali wymazy, mierzyli temperaturę. W tej chwili robią to pielęgniarki, które mogłyby pracować na oddziałach" – wskazał immunolog. Zaznaczył, że także m.in. zakonnice mogłyby wesprzeć opiekę nad pacjentami.

"Nie mamy stu tysięcy pielęgniarek, lekarzy, którzy przyjdą do pracy, to jest mrzonka. Wszystkie decyzje wojewodów, którzy próbują na papierze zapewnić tę opiekę, są nieskuteczne" – powiedział dr Grzesiowski.

Oceniając wprowadzone przez rząd obostrzenia zaznaczył, że każde racjonalne działanie mające zmniejszyć liczbę zakażonych jest potrzebne. "Jeśli mamy mniej zachorowań, to mamy mniej hospitalizacji, to oczywiste" – powiedział lekarz.

Konieczne działania, obniżające liczbę zakażeń w populacji to "drugi filar strategii". Pierwszym, bez którego, jak powiedział ekspert, zacznie się "koszmar jak we Włoszech czy w Hiszpanii", jest wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej.

Komentując znaczący wzrost liczby zakażeń w Mazowieckiem w ostatnich dniach wskazał, że jest to najbardziej ludne województwo. "To oczywiste. Mamy tu największą koncentrację wszystkiego: szkół, biur, zakładów pracy, transportu" – wyjaśnił dr Grzesiowski.

"W zagęszczonych miastach mamy dużo więcej interakcji międzyludzkich. Jest też dużo miejsc, w których można przekazać wirusa" – zaznaczył ekspert.

Badania laboratoryjne potwierdziły w sobotę zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób - podał w sobotę resort zdrowia. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii. Zmarło 84 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim - 1485. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
ajmagik
Trudna sytuacja ma miejsce, ale to przecież nie koniec. Rząd zajęty swoimi zadkami na stołkach, ochroną norek i polowaniem na kunia nie zajął się problemem wirusa mimo nawoływań lekarzy, bieżących wydarzeń związanych z wirusem na świecie. Nie przygotowano niczego, wiedząc, że szczepionka może się pojawić za rok,Trudna sytuacja ma miejsce, ale to przecież nie koniec. Rząd zajęty swoimi zadkami na stołkach, ochroną norek i polowaniem na kunia nie zajął się problemem wirusa mimo nawoływań lekarzy, bieżących wydarzeń związanych z wirusem na świecie. Nie przygotowano niczego, wiedząc, że szczepionka może się pojawić za rok, jeśli w ogóle. Nie rozumiem aktywnego w tej sytuacji istnienia i działania sanatoriów, w których są głównie seniorzy, schorowani ludzie. W licznych obiektach na terenie kraju są pokoje, łóżka, jakiś tam personel medyczny. Idą do tego na turnusy pieniądze z budżetu, a potencjalnym kuracjuszom robi się testy gratis. Czy to nie przesada? Czy nie trzeba zatrzymać turnusów, a obiekty sanatoryjne lepiej wykorzystać na ten trudny czas? Nie wiem czy to możliwe, bo prezesami są kolesie, a oni chcą rządzić, a nie ratować... .
carlito1
Najlepiej przenieść je do Lidla i biedronki...

Takie szpitale jak ten w Anglii na stadionie co pusty stał ...
hfjdj
A co na to antycovidowcy co to twierdza ze wirusa nie ma, ze pandemii nie ma itd?
samsza
Co na to covidowcy, którzy twierdzą, że są pochowane "stosy trupów" ?
xiven
prosto z forum prawnego:

"Zmarł teść mojego kolegi . Miał raka . Miał gorączkę i nieokreśloną infekcję i w 4 dni go niestety zmęczyło. Test negatywny . Lekarz zapytał czy mogą w przyczynie zgonu wpisać że był zarażony . Rozmowa jest nagrana bez pytania o zgodę na nagrywanie . Czy można to zgłosić
prosto z forum prawnego:

"Zmarł teść mojego kolegi . Miał raka . Miał gorączkę i nieokreśloną infekcję i w 4 dni go niestety zmęczyło. Test negatywny . Lekarz zapytał czy mogą w przyczynie zgonu wpisać że był zarażony . Rozmowa jest nagrana bez pytania o zgodę na nagrywanie . Czy można to zgłosić ? Jeśli tak to komu ?"
incitatus
Ależ "piękna" katastrofa. Niestety przebudzenie społeczeństwa wymaga ofiar. Im więcej ich będzie, tym skuteczniejsze ono będzie. Jeżeli ludzie zrozumieją, że przez swoje wybory postawili na szali nie tylko racje światopoglądowe ale życie własne i bliskich, tym większa szansa, że zrozumieją swoje błędy
itso_empty
„Geniusz jest rzeczą bezwzględną: można być genialnym portierem hotelowym
czy sprzedawcą tekstyliów, o geniuszu decyduje, jak się daną rzecz robi, a nie co się robi.”
– Leopold Tyrmand

źródło: https://www.wielkieslowa.pl/27555-geniusz-jest-rzecza-bezwzgledna.html
marxs
bardzo wątpię polaczki i poleczki chciwość i głupotę mają genetyczną wyssaną z mlekiem matki jest to naród niereformowalny nie do zmiany w kółko ta sama historia od 300 lat
jezykminimalny odpowiada marxs
A Niemcy i Rosjanie są ???
jes odpowiada jezykminimalny
Niemcy i Rosja "rozbierali" Polskę czy odwrotnie było? Czuję, że zaraz się dowiem od ciebie, że było jednak inaczej.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki