Gruza: Przyjrzymy się przepisom podatkowym w sprawie dłużników banków

Przyjrzymy się przepisom podatkowym, by nie blokowały racjonalnego podejścia do zadłużonego klienta banku i nie opóźniały rozwiązania problemu jego długu - mówił we wtorek w Krynicy wiceminister finansów Paweł Gruza.

(Ministerstwo Finansów)

W ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy Gruza wziął udział w panelu "Jak wspomóc procedury zbycia przez banki przeterminowanych wierzytelności".

Podczas panelu prezes zarządu firmy windykacyjnej GetBack Konrad Kąkolewski mówił, że dzisiaj firmy windykacyjne mają do czynienia z dłużnikami banków bardzo późno, dopiero na etapie egzekucji komorniczej, po upływie średnio 18-36 miesięcy od powstania zadłużenia. Powoduje to, że dłużnicy są wtedy w bardzo trudnej sytuacji i trudniej rozwiązać ich problem.

Przekonywał, że jeżeli firmy windykacyjne mogłyby wcześniej przejmować wierzytelności i procedury ich przejmowania byłyby szybsze, mogłyby np. je lepiej sprzedawać i służyć większą pomocą dla dłużników.

"Cała nasza branża idzie w kierunku rehabilitacji, chcemy przywracać ludzi do obiegu gospodarczego" - zaznaczył.

Podkreślał jednocześnie, że obecnie branża windykacyjna jest bardzo przejrzysta, działa pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a nieuczciwi windykatorzy zostali wyeliminowani.

Sylwester Grochowina z KPMG Polska wyjaśniał, że zwłoka banków w przekazywaniu dłużników firmom windykacyjnym wynika m.in. z przepisów podatkowych. Zmuszają one banki do tego, by kierowały przypadki przeterminowanych wierzytelności do komornika, a nie najpierw do firmy windykacyjnej.

Wiceminister finansów Paweł Gruza przyznał, że nie powinno być tak, że banki zbyt łatwo będą sobie wpisywać po stronie kosztów wszelkie kredyty mające symptomy niespłacalności.

Dodał jednocześnie, że jeżeli przepisy podatkowe rzeczywiście blokują zindywidualizowane i racjonalne podejście do zadłużonego klienta, nie można wykluczyć ich zmiany. "Obiecuję, że będziemy przyglądać się tym przepisom" - powiedział Gruza.

Zgodził się z opiniami prezentowanymi podczas panelu, że jeżeli dług będzie sprzedany za wyższą kwotę, bank będzie mniej stratny, a jego zadłużony klient "mniej upadły". W efekcie więc może być też większa korzyść dla budżetu.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Dorota Kazimierczak

pś/ pad/ maro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl