REKLAMA

Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT

2018-02-06 09:28
publikacja
2018-02-06 09:28

Uszczelnianie VAT-u jest już na ostatnim etapie i teraz czas uprościć przepisy. W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa - powiedział w wywiadzie dla wtorkowego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" Paweł Gruza, wiceminister finansów.

fot. / / Ministerstwo Finansów

"Na pewno są ustawy, które trzeba napisać na nowo. Ustawa o PIT jest naprawdę wymagająca dla czytelnika, potrzebne są nowe racjonalne przepisy. W wielu państwach są one prostsze. Z drugiej strony legislacyjne zapisy mogą być skomplikowane, ale dla podatnika efekt musi być prosty. Wydaje mi się, że obecnie nie ma możliwości naprawy ustaw i PIT i CIT, bo obowiązujące przepisy osiągnęły kres swoich możliwości. Rosnące skomplikowanie prowadzenia działalności gospodarczej, globalizacja, wymogi międzynarodowe spowodowały, ze przez ponad 20 lat wielokrotnie nowelizowano te ustawy i dzisiaj nie są one przyjazne, ani proste dla podatników. Nie należy już ich poprawiać, tylko napisać od początku. Teraz chcemy w nich odzwierciedlić progospodarcze, propinwestycyjne podejście państwa" - powiedział wiceminister Gruza.

Wiceminister zapytany co dalej ze stawkami VAT, bo na tym poziomie pozostaną one do końca roku, a w 2019 r. powinny automatycznie spaść powiedział: "to jest decyzja kierownictwa MF, rządu i większości parlamentarnej dotycząca tego co zrobić z nominalną wysokością stawek. Ta dyskusja jest dopiero przed nami. Można powiedzieć, że nasza obecna stawka jest nieco powyżej średniej unijnej."

"Trzeba też mieć na uwadze okoliczności geograficzne, czyli jak dzisiaj wygląda VAT w naszym regionie. Do tego oczywiście musimy w naszej decyzji uwzględnić dużą reformę stawek VAT, która niedawno zaproponowała Komisja Europejska. Dzięki tym zmianom gorset w stosowaniu zróżnicowanych stawek podatku jest nieco luźniejszy i warto obserwować, jak z tego będą korzystali nasi sąsiedzi. Decyzja jest więc dość skomplikowana i będzie wypadkową kilku czynników" - dodał.(PAP)

pif/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
silvio_gesell
„W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa”

Podatek dochodowy istnieje tylko dlatego, że pozwala państwu tworzyć sztuczne miejsca pracy co było potrzebne gdy gwałtownie rosła populacja na początku ubiegłego wieku i bezrobocie było przyczyną niepokojów społecznych.
„W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa”

Podatek dochodowy istnieje tylko dlatego, że pozwala państwu tworzyć sztuczne miejsca pracy co było potrzebne gdy gwałtownie rosła populacja na początku ubiegłego wieku i bezrobocie było przyczyną niepokojów społecznych. Teraz, gdy mamy zapaść demograficzną podatek dochodowy jest nie tylko niepotrzebny, ale wręcz szkodliwy społecznie. Należy go zlikwidować na rzecz opodatkowania wartości ziemi, która w warunkach depopulacji jest coraz mniej efektywnie alokowana.
greatmongo
Jak spadnie VAT to tylko dlatego, ze sie komus zapomnialo. Nie wierze, ze rzad bedzie chcial obnizyc ten podatek. Za duzo daje i jeszcze zwykly Kowalski nawet nie wie, ze go placi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki