Grupa przestępcza ukradła ponad 1 200 000 zł z kont bankowych

Prokuratura Regionalna w Białymstoku nadzoruje śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie ukradli ponad 1 milion 200 tys. zł z kont bankowych. Grupa działała od maja 2016 roku do kwietnia 2017 roku w Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju.

(fot. Paweł Sonnenburg / FORUM)

W toku śledztwa ustalono, że z kont bankowych 20 pokrzywdzonych członkowie grupy dokonali kradzieży pieniędzy w łącznej kwocie ponad 1 miliona 200 tysięcy złotych. Zatrzymanych zostało 11 osób.

Grupa działała od maja 2015 do kwietnia 2017 r. w Warszawie i innych miastach w Polsce. 11 kwietnia zatrzymano 11 osób (w tym obywatela Białorusi), pięć z nich na mocy decyzji sądu trafiło do aresztu (tyle wniosków o areszt złożyła prokuratura), wobec pozostałych sześciu sąd zastosował dozór policyjny, poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 30 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej rozsyłali do pokrzywdzonych zainfekowane wiadomości mailowe. W załącznikach zawierały one pliki, których celem było zainstalowanie na komputerze oprogramowania przekierowującego wszystkie próby logowania na konto bankowe na fałszywą stronę zarządzaną przez hakerów. Loginy i hasła do konta za pośrednictwem internetu trafiały w ręce przestępców. Dzięki temu mogli oni dokonywać operacji na kontach osób pokrzywdzonych i przelewać pieniądze na rachunki założone przez tzw. słupy. Osoby te, na polecenie sprawców, podejmowały gotówkę i przekazywały członkom grupy przestępczej.

W trakcie śledztwa, w wyniku działania funkcjonariuszy policji, którzy zainicjowali blokady rachunków bankowych, na które trafiały skradzione pieniądze, udało się odzyskać ok. 750 tysięcy złotych. Środki te zostały, na mocy postanowienia prokuratora Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, zwrócone pokrzywdzonym.

Pieniądze w kwocie 450 tysięcy złotych zostały ukryte przez sprawców i przekazane poza granice kraju.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 11 osób, w tym jednego obywatela Białorusi, podejrzanych o popełnienie przestępstw przeciwko mieniu oraz dotyczących tzw. prania brudnych pieniędzy. Czynności te zostały zrealizowane przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku na polecenie prokuratora.

W miejscach zamieszkania członków grupy oraz innych osób uczestniczących w przestępstwach przeprowadzono przeszukania. W ich trakcie zabezpieczono dokumenty stanowiące dowody w sprawie, m.in. zlecenia przekazów pieniężnych do odbiorców zagranicznych.

Białostocka Prokuratura postawiła członkom grupy zarzuty założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przełamania zabezpieczeń cyfrowych, a następnie kradzieży pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych w kwocie ponad 1 miliona 200 tysięcy złotych i prania brudnych pieniędzy w kwocie ponad 450 tysięcy złotych.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 5 podejrzanych. Sąd podzielił argumentację zawartą we wnioskach i zastosował tymczasowe aresztowania wobec 5 podejrzanych. W stosunku do 6 podejrzanych prokuratorzy postanowili o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych i zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.(PAP)

kom/ agzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Ika

to się obłowili ! 100 ty na łeb w12 mcy :D

! Odpowiedz
1 3 ~zez

Pieniądze na kontach bankowych nie należą do właścicieli kont tylko do banku. A zatem to i bank jest tutaj okradziony a klient nic nie stracił (no bo skoro pieniądze nie są klienta to jak mogłbyby być mu ukradzione z tego konta?)

! Odpowiedz
0 3 ~igor

w bankokracji tak to nie działa. Jak ukradną to Twoje, jak bank ukradnie to banku.

! Odpowiedz
0 0 ~Wlk

Tak naprawde, to na kontach bankowych nie ma pieniedzy.
Polecam film "Money as Debt".
https://www.youtube.com/watch?v=hJ1Q8-DXWzI

! Odpowiedz
0 2 ~mwa

Dlaczego nie było drugiego zabezpieczenia ( np. przez SMS z kodem do wpisania )?
Czy bank/banki poczuwa się do odpowiedzialności za słabo zabezpieczony system i zwrócił okradzionym choć część kasy?

! Odpowiedz
0 4 ~uy5

tylko szubienica a nie poreczenia procesy i kary

! Odpowiedz
8 5 ~marathonman

@realista
PO nie ukradła z OFE ani jednej złotówki. Umorzono obligacje na 150 mld zł i dopisano każdemu klientowi OFE należną mu kwotę na jego koncie w ZUS.
Jeśli tak prostej i korzystnej dla Polaków operacji nie pojmujesz (i dajesz sobą manipulować massmediom i lobbystom) to niewiele pojmujesz z procesów społeczno- ekonomiczno-politycznych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~realista

miałem w OFE 50 tys w akcjach i obligacjach, zostało mi 15 tys w akcjach
to teraz moja jedyna emerytura mająca pokrycie w realnym majątku
mam 30-kilka lat, jestem "młodym wykształconym z wielkich miast" i na żadnego z tych złodziei nie zagłosuję nigdy w życiu

! Odpowiedz
3 5 ~realista odpowiada ~realista

ps. zbieram papiery i mam nadzieję że uda się odzyskać środki zagrabione przez Thuska tak jak udaje się odzyskiwać ziemie rabowane przez Stalina po wojnie!

! Odpowiedz
5 9 ~realista

11 osób na 1,2 mln to słaba wydajność, PO ukradło z OFE 150 mld w 30 000 członków

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl