REKLAMA

Grupa Włochów przetestowała nowatorski środek na komary

2019-08-31 12:49
publikacja
2019-08-31 12:49

Grupa mieszkańców miejscowości w Piemoncie na północy Włoch na własnej skórze przetestowała plastry przeciwko komarom z materiału wykonanego metodą nanotechnologii. Władze mają nadzieję, że gdy znajdą skuteczną metodę walki z nimi, przyciągną więcej turystów.

/ fot. AlessandroZocc / YAY Foto

Mieszkańcy miasteczka Alluvioni Piovera, wśród nich burmistrz, poświęcili swoje łydki, by sprawdzić skuteczność ekologicznego środka przeciwko komarom, które są utrapieniem ich okolicy i odstraszają turystów. Owady są tam tak dotkliwe i napastliwe, że osadę koło Alessandrii nazwano wręcz „stolicą komarów”. Ich chmary nadlatują z pobliskich podmokłych pól ryżowych. Od lat miejscowe władze próbują znaleźć skuteczny sposób, by się ich pozbyć, także dlatego, że słynące z tych insektów miasteczko omijają turyści.

Tym razem postanowiono skorzystać z pomocy pochodzącego z Iranu specjalisty, który od lat bada owady i założył Towarzystwo Kontroli nad Komarami, specjalizujące się w testowaniu nowych metod walki z nimi. Stosuje w niej nanocząsteczki.

Najpierw ekspert obliczył, że najlepszą porą na rozpoczęcie doświadczenia jest godzina 20:20, co ustalił na podstawie temperatury powietrza i światła - wyjaśnił dziennik „La Repubblica”, który opisał eksperyment. Właśnie wtedy jego uczestnicy usiedli na miejscowym boisku, szczególnie ulubionym przez atakujące komary. Założyli ochronne białe kombinezony z kapturem, odsłaniając tylko łydki. Jedną spryskali popularnym preparatem, a na drugiej przylepili testowane plastry by sprawdzić, czy działają odstraszająco. Zabronione było stosowanie wszelkich innych zapachów, a nawet rozmowa. Testujący mogli w czasie tej próby zabijać komary licząc jednak, po ile z nich usiadło na każdej nodze.

"Jeśli to przyniesie rezultaty i wzrośnie turystyka w naszych stronach, to w imię nauki będę przychodził i dawał się kąsać każdego wieczoru" - powiedział burmistrz Alluvioni Piovera, Giuseppe Berti.

Po zakończeniu godzinnego eksperymentu ekspert przyznał, że konieczne są dalsze badania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
czuczuu
Najlepszy znany mi sposób na komary to opaska Nopixgo, szwajcarskiej firmy, ja korzystam i komary uciekają, więcej na ten temat tu: https://allegro.pl/oferta/nopixgo-npg433-opaska-przeciw-komarom-pomarancz-8457521460

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki