Grupa Kopex podbija chińskie górnictwo

Grupa Kopex, trzeci na świecie dostawca maszyn, urządzeń i usług górniczych, sprzedała do Chin pierwszy najnowszej generacji kombajn ścianowy ZZM dużych mocy. To nowe, wielkie otwarcie kolejnego segmentu największego rynku górniczego świata. Wcześniej Kopex dostarczył chińskim koncernom węglowym duże ilości obudów zmechanizowanych Tagoru. Doświadczenia i referencje zdobyte w ostatnich latach w Kraju Środka powinny zdecydowanie ułatwić eksport kombajnów ścianowych ZZM również na inne duże rynki międzynarodowe, w tym do Australii, RPA i Rosji.

- O ile kombajn ścianowy KSW-1500EU jest małym krokiem w historii rozwoju maszyn ZZM, o tyle jego sprzedaż do Chin jest dużym krokiem w historii naszej grupy – ocenia Marian Kostempski, prezes Zarządu Kopex SA. – Weszliśmy bowiem na rynek największego producenta węgla na świecie z najbardziej skomplikowaną maszyną zmechanizowanego kompleksu ścianowego. To serce systemu ścianowego. Choć jego wartość nie przekracza 10 do 15 proc. wartości całego wyposażenia ściany wydobywczej, to jednak od pracy kombajnu - jego dostępności operacyjnej, niezawodności i solidności - zależy głównie, czy zwrócą się środki zainwestowane w cały kompleks wydobywczy. Instalując nasz sprzęt w największych i najnowocześniejszych kopalniach Chin zdobywamy również referencje na inne rynki światowe.

Kontrakt o wartości ponad 3 mln euro na dostawę maszyny najnowszej generacji Kopex podpisał ze zjednoczeniem Xinwen Mining Group. W jego strukturze, w prowincji Shandong, funkcjonuje firma Shandong Xinjulong Energy Company, która jest właścicielem kopalni Xinjulong. I w tej właśnie kopalni, w ścianie wydobywczej o długości 264 metrów i wybiegu 2232 metrów, zostanie zainstalowany kombajn KSW-1500EU. Będzie współpracował m. in. z obudową ścianową dostarczoną przez firmę Shandong Tagao, która należy do grupy Kopeksu i produkuje w Chinach zmechanizowane obudowy ścianowe według standardów stosowanych w Tagorze. Inwestor oczekuje rekordowego wydobycia do 30 tys. ton na dobę, czyli około 1 mln ton miesięcznie.

Rynek chiński jest niezwykle atrakcyjny, ale też i bardzo trudny. W tym roku Chiny wyprodukują około 2,6 mld ton węgla, a niebawem wydobycie przekroczy 3 mld ton. Górnictwo ma ogromne potrzeby. By je zaspokoić Chińczycy rozwijają intensywnie własny przemysł maszyn i urządzeń górniczych i coraz rzadziej kupują sprzęt za granicą. A jeśli już decydują się na import, to biorą urządzenia najbardziej wyrafinowane technicznie, których sami jeszcze nie są w stanie wyprodukować.

Widać to chociażby po polityce fiskalnej władz Pekinu, które przywróciły w 2008 roku cło na import niektórych towarów, w tym obudów zmechanizowanych. Zawieszono natomiast cło na kombajny ścianowe, ale też tylko na te, których moc sumaryczna sięga co najmniej 2000 kW. To wyraźne wskazanie obszaru techniki, w którym Chińczycy nie osiągnęli jeszcze zadawalających wyników. Nie potrafią m. in. nowocześnie wyposażyć kombajnów w systemy automatyzacji, samodiagnostyki i wizualizacji parametrów pracy.

- Grupa Kopeksu zamierza wypełnić ten bezcłowy korytarz dostawami własnych kombajnów ścianowych – mówi Marek Mika, dyrektor ds. marketingu i rozwoju rynkowego Kopeksu. – W mojej ocenie, tylko sam koncern Xinwen Mining Group będzie potrzebował około 20 takich maszyn w ciągu 2 lat. Konkurencję mamy jednak niezwykle silną. W chińskich kopalniach pracują przecież kombajny najbardziej renomowanych producentów sprzętu górniczego m. in. Joya, Eickhoffa i Bucyrusa.

Jak się szacuje, około 15 proc. chińskiego górnictwa stanowią najbardziej wydajne kopalnie, wyposażone w najnowocześniejsze na świecie systemy wydobywcze, pozwalające osiągnąć produkcję na poziomie 1 mln ton węgla miesięcznie, czym nie mogą pochwalić się nawet najlepsze australijskie, czy amerykańskie kopalnie. Znajdujące się pod presją rozwoju gospodarczego Chiny, modernizują pozostałe zakłady wydobywcze. Stąd wielkie potrzeby, w tym także na kombajny dużych mocy. Rynek szeroko się otwiera na tego typu maszyny. Grupa Kopeksu, dla której Kraj Środka pozostaje strategicznym partnerem handlowym, zamierza wykorzystać rysujące się możliwości i umocnić tam swoją pozycję. Po zrealizowaniu w ostatnich latach kilku kontraktów wielomilionowej wartości na dostawy obudów ścianowych Tagoru, teraz planuje zwiększyć sprzedaż kombajnów ścianowych także poprzez poszerzenie zakresu działalności spółki Shandong Tagao, obecnego producenta obudów ścianowych.

Od kilku miesięcy rozbudowywana jest spółka joint venture Tagao. Chińska załoga przejdzie szkolenia w Polsce - w ZZM i kopalniach węgla kamiennego. Tagao będzie również pełnić rolę zaplecza serwisowego dla kombajnów ścianowych ZZM.

- Wdrożenie produkcji wybranych elementów kombajnów w Chinach powinno nastąpić w ciągu 2 najbliższych lat – dodaje M. Mika. – To ważne przedsięwzięcie. W kooperacji z firmą Tagao będzie łatwiej wykonać większą liczbę kombajnów niż realizując ich produkcję tylko w zakładach w Zabrzu.

Kopex planuje rozszerzyć sprzedaż kombajnów dużych mocy także na rynek Australii, RPA i Rosji, gdzie jest zapotrzebowanie na tego typu maszyny. Najbardziej wymagający jest rynek australijski, zdominowany przez Joya i Eickhoffa, na którym sprzedaje się teraz rocznie od 3 do 4 kompleksów ścianowych. W Australii Kopex ma spółkę Waratah Engineering, producenta sprzętu górniczego do filarowo-komorowego systemu wydobycia węgla, która będzie docelowo pełnić także funkcję zaplecza dla kombajnów z Zabrza.

Podobne rozwiązanie wprowadzane jest w RPA, gdzie działa fabryka Kopex+Genwest, z należącej do Kopeksu grupy Hansena, która z producenta elektrycznych urządzeń zasilania i dystrybucji energii dla górnictwa przekształcana jest obecnie także w dostawcę maszyn górniczych grupy Kopeksu oraz centrum logistyczno-serwisowe.
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,08% 46 412,32
2020-05-25 17:15:01
WIG20 0,88% 1 644,74
2020-05-25 17:15:00
WIG30 1,09% 1 901,33
2020-05-25 17:15:01
MWIG40 1,72% 3 321,53
2020-05-25 17:15:01
DAX 2,87% 11 391,28
2020-05-25 17:37:00
NASDAQ 0,43% 9 324,59
2020-05-22 22:03:00
SP500 0,24% 2 955,45
2020-05-22 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.