REKLAMA

Grupa Kęty spodziewa się w II półroczu 2022 r. wyhamowania sprzedaży

2022-08-03 10:22, akt.2022-08-03 11:58
publikacja
2022-08-03 10:22
aktualizacja
2022-08-03 11:58
Grupa Kęty spodziewa się w II półroczu 2022 r. wyhamowania sprzedaży
Grupa Kęty spodziewa się w II półroczu 2022 r. wyhamowania sprzedaży
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Grupa Kęty, po odnotowaniu silnego popytu we wszystkich sektorach działalności w drugim kwartale, spodziewa się w drugim półroczu 2022 r. wyhamowania sprzedaży - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas środowej wideokonferencji.

"Zauważamy spadek zamówień. (...) Spodziewamy się, że sprzedaż wyhamuje w trzecim i czwartym kwartale. Ale chcę uspokoić – to nie pierwszy raz, że po latach koniunktury pojawia się regres” – powiedział prezes Dariusz Mańko.

Dodał, że spółka stawia na dywersyfikację.

Członek zarządu i dyrektor finansowy Rafał Warpechowski poinformował, że grupa obserwuje osłabienie popytu i presję na marże we wszystkich obszarach działalności.

"Ten trzeci kwartał jest zgodny z naszymi przewidywaniami, ale dalsza część roku jest obarczona coraz większą niepewnością" - dodał Warpechowski.

Ocenił, że pozytywnie mogą wpływać spadające ceny surowców i wydaje się, że w związku ze spowolnieniem gospodarczym ten trend może być kontynuowany.

Grupa Kęty w czerwcu podniosła prognozy i spodziewa się, że w 2022 roku osiągnie 642 mln zł zysku netto, 5,94 mld zł przychodów, 810 mln zł zysku z działalności operacyjnej i 980 mln zł zysk EBITDA. W całym pierwszym półroczu 2022 r. przychody grupy wzrosły do 3.148,6 mln zł, EBITDA wyniosła 618,2 mln zł, EBIT 538,8 mln zł, a zysk netto 421,5 mln zł. Zysk netto j.d. wyniósł 420,8 mln zł.

"Proporcja, bardzo zaokrąglając, to 600 mln zł (w pierwszym półroczu - PAP) i 400 mln zł w drugim półroczu. (...) To jest 200 mln zł różnicy, połowa z tego dotyczy Segmentu Opakowań Giętkich, który ma za sobą rekordowe półrocze 2021 r., rekordowe równe półrocze 2022 r. (...) Pozostałe 100 mln zł dotyczy Segmentu Wyrobów Wyciskanych i Segmentu Systemów Aluminiowych - trudno będzie utrzymać trendy i wszystkie korzystne uwarunkowania, które nas dotknęły w pierwszym półroczu. Nie ma żadnego +tsunami+ - wracamy do poziomu dobrych, budżetowych wyników" - poinformował Warpechowski, pytany o oczekiwany w drugim półroczu spadek EBITDA w porównaniu do pierwszej połowy roku.

Zarząd poinformował, że wznowiona została produkcja w Ukrainie i utrzymana jest praca na jedną zmianę.

"O dziwo mimo trwającej wojny rynek się odbudowuje. Dużo klientów ukraińskich eksportuje na rynki Europy Zachodniej, trochę do Stanów" - dodał członek zarządu Piotr Wysocki.

Członek zarządu Tomasz Grela omawiając perspektywy Segmentu Systemów Aluminiowych poinformował, że widoczny jest spadek zamówień wśród klientów indywidualnych oraz deweloperów mieszkaniowych. Grupa obserwuje natomiast wzrost zainteresowania np. projektami w obiektach biurowych oraz związanych z przetargami publicznymi.

"Jeśli chodzi o wyniki finansowe nadal jesteśmy nastawieni optymistycznie. W trzecim kwartale zakładamy, że wyniki będą lepsze niż w tym samym okresie 2021 r." – powiedział Rafał Lechowicz, prezes Alupol Packaging - spółki z grupy kapitałowej Kęt, omawiając perspektywy Segmentu Opakowań Giętkich.

Poinformował, że w segmencie folii polipropylenowych w Europie można obserwować spadek popytu, ale powinno być to przejściowe.

Z kolei w segmencie opakowań miejsce ma odchodzenie od wysokomarżowych wielomateriałowych laminatów opakowaniowych na rzecz prostszych w związku z trendami prośrodowiskowymi i będzie to wyzwaniem dla spółki w kolejnych kwartałach.

Prezes ocenił, że w drugim kwartale grupa notowała silny popyt we wszystkich sektorach działalności, ze względu na chęć zamagazynowania się przez klientów w obawie przed brakiem dostaw czy przerwaniem łańcuchów. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
POZNAJ NOWE BMW X1

POZNAJ NOWE BMW X1

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki