Grunt to mieć grunt

Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, w co najlepiej zainwestować, to podpowiadamy - w ziemię. Ale nie działki budowlane, które już w tej chwili osiągają horrendalne stawki nawet 100 zł za metr kwadratowy, a w grunty rolne. Ich ceny w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy mocno podskoczyły. Według ekspertów, tendencja ma się utrzymać przez najbliższe dwa lata.

W skali kraju ziemia w ciągu ostatniego roku zdrożała średnio o 30 proc., ale nie dotyczy to okolic dużych miast.

- Modne stały się siedliska. Ludzie kalkulują, że nie ma sensu za 100 tys. zł kupować działkę budowlaną pod Warszawą o pow. tysiąca metrów, jeśli za mniejsze pieniądze mogą mieć hektar, czyli 10 tys. metrów kwadratowych - mówi właściciel łódzkiej agencji nieruchomości, który coraz częściej dostaje zlecenia na szukanie takich działek w centralnej Polsce. - Jeśli potem uda się taką działkę podzielić ma mniejsze i sprzedać już jako działki budowlane, to można zarobić na budowę i wyposażenie domu.

Zdaniem Romana Błażejewskiego, dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Łodzi, ceny ziemi poszybowały w ubiegłym roku w ślad za drożejącymi mieszkaniami. To napędziło koniunkturę na budownictwo jednorodzinne w urokliwych zakątkach za miastem.

- Ziemia rolna znów jest w cenie. W końcu dwa miliony osób wyjechało zarabiać do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Teraz wielu wraca z pieniądzmi, które chce zainwestować w działkę i budowę domu - dodaje dyrektor Roman Błażejewski.

W woj. łódzkim Agencja Nieruchomości Rolnych ma w swoich zasobach jeszcze ponad 38 tys. ha gruntów, w tym ponad 11 tys. gotowych do sprzedaży. Rocznie sprzedaje ok. 2,5 tys. ha, głównie w działkach jedno-, półtorahektarowych. A takie mają właśnie największe wzięcie.

Poza tymi, którzy potrzebują działki pod budownictwo, drugą dużą grupą są inwestorzy, którzy na ziemi chcą zarobić. Cena gruntu rolnego jest i tak dziesięciokrotnie niższa niż działki budowlanej.

W 2006 r. największy wzrost cen nastąpił w pow. łódzkim wschodnim - o 144 proc. Ziemia jest tu najdroższa. Zdaniem Błażejewskiego, wpływ na to mogło mieć wykupywanie gruntów pod przemysł. Niewykluczone jednak, że ten powiat, uważany za polski węzeł kolejarski i komunikacyjny, staje się mieszkaniowym zapleczem Łodzi.

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny gruntów wzrosły dwukrotnie w powiecie bełchatowskim (cena hektara skoczyła z 5 do 10 tys. zł), gdzie dziesiątki pracowników kopalni i elektrowni zaczęło wyprowadzać się za miasto.

Co ciekawe, najrzadziej ziemię rolną dokupują sami rolnicy. Dopłata unijna do hektara wynosi ponad 500 zł, ale mając gospodarstwo można liczyć na wiele innych dopłat, choćby do inwestycji.

Grunty można też po przekwalifikowaniu zalesić. Tu korzyści też są niemałe. Jednorazowa dopłata do hektara jako rekompensata za sadzonki i wykonanie zadania wynosi od 4.300 do 8.300 zł, przez kolejne pięć lat wypłacana jest tzw. premia pielęgnacyjna - do 1.100 zł za ha rocznie. Przez kolejne 20 lat właściciel lasu dostaje 1.400 zł za hektar rocznie.

Ceny na wolnym rynku w porównaniu ze stawkami Agencji Nieruchomości Rolnych w Łodzi są wyższe średnio o 15 - 20 procent.

Dziennik Łódzki
Aleksandra Tyczyńska
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne