Grodzki: Prawdopodobnie w środę badania senatorów na koronawirusa

2020-08-03 14:48, akt.2020-08-03 18:30
publikacja
2020-08-03 14:48
aktualizacja
2020-08-03 18:30
fot. M. Józefaciuk / Senat RP

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z władzami sanitarno-epidemiologicznymi, prawdopodobnie w środę zorganizujemy możliwość przebadania się senatorów na obecność koronawirusa - w Senacie lub w technologii drive-thru - poinformował w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W niedzielę marszałek poinformował PAP, że zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu (4-7 sierpnia) zostało przesunięte na 11-13 sierpnia. Powodem jest choroba senatora Koalicji Polskiej-PSL Jana Filipa Libickiego, który jest zakażony koronawirusem.

W poniedziałek okazało się, że także Senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin jest zakażony koronawirusem. O swej chorobie dowiedział się w poniedziałek po wykonaniu testu na SARS-Cov-2. Polityk przebywa obecnie w domu. Jak powiedział PAP, czuje się dobrze, chociaż ma gorączkę. 30 lipca polityk prowadził posiedzenie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, której członkiem jest także senator Dunin (również tego dnia uczestniczył w obradach komisji).

Dunin powiedział PAP, że w ostatnim czasie źle się czuł, dlatego też postanowił wykonać badania na koronawirusa. "Dzisiaj otrzymałem wynik, okazało się, że jest pozytywny" - stwierdził senator KO.

Senator Ryszard Majer (PiS), który miał kontakt z zakażonym koronawirusem Janem Filipem Libickim, powiedział PAP, że poddał się kwarantannie i czeka na wymaz. Dodał, że nie ma objawów choroby.

W sobotę Libicki (KP-PSL) poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Dwa dni wcześniej uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji rodziny, na którym był także Majer.

"Kiedy dowiedziałem się w sobotę wieczorem, że senator Libicki jest zakażony, poddałem się autokwarantannie" – powiedział PAP Majer, zaznaczając, że pracował kiedyś w inspekcji sanitarnej.

"Dzisiaj poinformowałem moją lokalną inspekcję sanitarną. Jestem umówiony na wymaz" – dodał senator. Poinformował, że zgodnie z algorytmem sanepid ma pobrać od niego wymaz siódmego dnia od kontaktu z osoba zakażoną.

"Na razie nie mam żadnych objawów" – powiedział senator. Zaznaczył, że wie, że także inni senatorowie podjęli podobne kroki i w odosobnieniu czekają na pobranie próbki.

Posiedzenie Senatu przesunięte

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Grodzki podkreślił, że zdecydował o przesunięciu najbliższego posiedzenia w trosce o bezpieczeństwo wszystkich senatorów i pracowników Izby. "Jesteśmy w ciągłym, bezpośrednim kontakcie z władzami sanitarno-epidemiologicznymi i w pełni podporządkowujemy się ich zaleceniom. Senatorowie, którzy są w swoich miejscach zamieszkania - będą się z nimi kontaktowały władze sanitarno-epidemiologiczne" - powiedział Grodzki.

Dodał, że dla senatorów, którzy są w Warszawie Senat będzie starał się zorganizować możliwość przebadania się. "Zorganizujemy prawdopodobnie w środę, zgodnie z zleceniami Sanepidu, możliwość przebadania się na miejscu, w Warszawie, czy w Senacie, czy w technologii drive-thru, to będziemy w najbliższych godzinach decydować" - zaznaczył.

Jak poinformował obecnie konsultowane są różne formy przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Dodał, że każdy z senatorów, który zdecyduje się na zrobienie testu komercyjnie, otrzyma odpowiednie dofinansowanie z Izby Wyższej.

Grodzki poinformował, że Libicki kontaktował się również z posłami, w tym wicemarszałkami Sejmu. Podkreślił, że on osobiście nie kontaktował się z senatorem Libickim z uwagi na to, że przebywał na urlopie.

Podkreślił też, że jest w kontakcie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, z którą przyjęli zasadę, że zgodnie z obowiązującymi standardami zaplanowane na 6 sierpnia Zgromadzenie Narodowe będzie odbywało się w reżimie pandemii.

Jak dodał marszałek szczegółowy list w sprawie warunków zorganizowania Zgromadzenia Narodowego przesłał już Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. "Nową rzeczą jest to, że nie wystarczy zwykła maska, jaką wielu z nas nosi, tylko musi być ta maska o podwyższonym poziomie zapobiegającym przenikalność zarazków; będzie też dystans społeczny" - zaznaczył Grodzki.

Ponadto - jak mówił - część senatorów, którzy znajdą się w kwarantannie nie będzie mogła wziąć udziału w posiedzeniu. Część deklarowała, że nie planowała w nim brać udziału - zaznaczył.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Roszak

kos/ mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karllos7799
Tak pluli jadem że aż się w końcu pozarażali ...
1a2b
grodzki łyka kasę w kopertach i roznosi wirusa
jes
Podobają mi się te dwa wiceministry zdrowia - szefu kręci miliony a te dwa pajace muszą wszystko tłumaczyć na konferencjach prasowych - za pensyjkę i może jakąś premię.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki