REKLAMA

Gróbarczyk: Pozyskanie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne

2021-04-24 07:03
publikacja
2021-04-24 07:03
Gróbarczyk: Pozyskanie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne
Gróbarczyk: Pozyskanie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Analizy wykazały, że pozyskanie bursztynu z terenu przekopu Mierzei Wiślanej jest ekonomicznie nieopłacalne - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

“Wykonane analizy opłacalności wydobycia bursztynu w rejonie planowanej inwestycji wykazały, że pozyskanie bursztynu jest ekonomicznie nieopłacalne, tzn. koszt wydobycia kopaliny ze złoża byłby wyższy niż rzeczywista wartość wydobytego bursztynu” - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Podpisany pod odpowiedzią na interpelację wiceminister Gróbarczyk wskazuje, że inwestor, tj. Urząd Morski w Gdyni, po rozważeniu opłacalności wydobycia bursztynu, podjął decyzję o rezygnacji z wykonywania jakichkolwiek prac związanych z wydobyciem bursztynu w ramach realizowanego kontraktu “Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.

“Już sam koszt pozyskania koncesji (na podstawie dokonanych oszacowań) kształtowałby się na poziomie 214,4 tys. zł netto, a koszt pozyskania odsiewek (w ramach realizacji prac wg zamiennej dokumentacji projektowej) to około 54,4 tys. zł netto. Koszt zamiennych rozwiązań projektowych (koszty odseparowania bursztynu od odsiewek wg zmienionych założeń plus koszty dodatkowej ochrony, monitoringu, transportu) to około 130 tys. zł netto” - czytamy.

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu, a z robotami budowlanymi, których celem jest realizacja inwestycji, tj. budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, nie zaś gospodarcze wydobycie i eksploatacja złóż kopaliny, w tym złóż bursztynu.

Wyjaśniono, że “w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie równoważne wykonania śluzy w oparciu o stalowe ścianki szczelne i zmianę konstrukcji płyty, z ciężkiej grawitacyjnej na kombinowaną zakotwioną palami CFA pod osłoną przesłony wykonanej w technologii jet-grouting”.

Dodano, że rozwiązanie to znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych i w związku z tą technologią, realizowane roboty ziemne nie dochodzą do poziomu złoża, a dotychczasowe wydobycie bursztynu jest niewielkie i nastąpiło przy okazji prowadzenia prac.

Jak wcześniej informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
antek10
Kto zajumał bursztyn? Miało go byc za 900 mln?
langdon25
Omajtek?

Kuchta?

Sasyn, Susełski ?
reallife
Po jakim czasie zwraca sie 65 calowy tv oled? A skoda fabia do jeżdżenia do kościoła...
Inwestycje infrastrukturalne to nie stragan ze zniczami na wszytkich zmarłych - że ma się zwrócić po zaduszkach, takie rzeczy trzeba robić kiedy ma się kasę i chętnych do pracy. 80% infrastruktury technicznej, z której korzystamy
Po jakim czasie zwraca sie 65 calowy tv oled? A skoda fabia do jeżdżenia do kościoła...
Inwestycje infrastrukturalne to nie stragan ze zniczami na wszytkich zmarłych - że ma się zwrócić po zaduszkach, takie rzeczy trzeba robić kiedy ma się kasę i chętnych do pracy. 80% infrastruktury technicznej, z której korzystamy dziś w naszym kraju zbudowali niemcy i austryjacy 100-200 lat temu...
300_pala
Od kiedy dobra konsumpcyjne maja stopę zwrotu ????
Coś ci się pomyliło
remo87
Celem przekopu mierzei nie miało być pozyskanie bursztynu, tylko uniezależnienie się od Rosji.
Ja wiem, że dla większości bankierowych troli to nie opłacalne, bo po co ta inwestycja, skoro możemy korzystać z rosyjskiego kanału, tak samo jak po co nam CPK skoro mamy lotnisko w Berlinie :D
Zrozumcie, że nie da się
Celem przekopu mierzei nie miało być pozyskanie bursztynu, tylko uniezależnienie się od Rosji.
Ja wiem, że dla większości bankierowych troli to nie opłacalne, bo po co ta inwestycja, skoro możemy korzystać z rosyjskiego kanału, tak samo jak po co nam CPK skoro mamy lotnisko w Berlinie :D
Zrozumcie, że nie da się zbudować silnej gospodarki w kraju będącym wasalem swoich sąsiadów.
_jasko
No tak, do Elbląga mamy dostęp tylko od strony morza...
_jasko
blesso 2021-04-26 05:20

Głębokośc toru wodnego "przekopu" to 4 metry.
Statki typu Panamax mają zanurzenie 12m
Suzemaxy to 21m
Większość statków ma zanurzenie powyżej 10m .
Wracaj co szkoły ignorancie !
remo87 odpowiada _jasko
Nie wiem, jakie zanurzenie mają statki, nie znam docelowych wymiarów przekopu, dzieli mnie od tej inwestycji przeszło 600 km, także nie obchodzi mnie to, tylko jakoś powątpiewam, że tym krajem (niezależnie od opcji politycznej) rządzą sami głupcy, a cały kwiat inteligencji polskiej skoncentrował się na forum bankiera :-)
grzegorzkubik
Na YT jest kanał poświęcony przekopowi. Oglądajcie a zobaczycie, że to ma sens. To samo tyczy się CPK czy programu Kolej Plus.
_jasko
Gdy w 2016 r. mówiono o wydobyciu bursztynu, to wartość złóż szacowano na 900 mln zł. Następnie w maju 2019 r. Minister Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informował, że wartość złoża szacuje się na 1,4 mln zł. Do obliczeń zastosowano przelicznik równoważny 1 tys. zł za 1 kg bursztynu. Przy takim wskaźniku Gdy w 2016 r. mówiono o wydobyciu bursztynu, to wartość złóż szacowano na 900 mln zł. Następnie w maju 2019 r. Minister Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informował, że wartość złoża szacuje się na 1,4 mln zł. Do obliczeń zastosowano przelicznik równoważny 1 tys. zł za 1 kg bursztynu. Przy takim wskaźniku 17 kg surowca byłoby warte 17 tys. zł. W listopadzie zeszłego roku poinformowano, że koszt przekopu Mierzei Wiślanej, ustalony w 2016 r. na 880 mln zł, wyniesie prawie 2 mld zł!!!

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki