Grenlandia: lokalne wybory z dyskusją o niepodległości w tle

Mieszkańcy Grenlandii, duńskiego terytorium autonomicznego, głosują we wtorek w wyborach do lokalnego parlamentu. Wybory, jak zaznacza Reuters, przynoszą nadzieje na gospodarcze przyspieszenie, które pozwoliłoby na uniezależnienie się od Danii.

(fot. M. Witkowska / FORUM)

Za niepodległością opowiada się większość z 56 tysięcy mieszkańców wyspy - podaje Reuters.

Grenlandczycy skarżą się na złe warunki mieszkaniowe, niski poziom edukacji i gospodarkę uzależnioną od rybołówstwa i corocznych dotacji otrzymywanych od Danii. Grenlandia stara się przyciągnąć zagranicznych inwestorów zasobami naturalnymi i branżą turystyczną, jednak rozwój gospodarczy jest blokowany przez słabo rozwiniętą infrastrukturę i zawiłą biurokrację. Grenlandia ma nadzieję, że rosnące ceny surowców wpłyną na większe zainteresowanie inwestycjami na wyspie.

Ostatnie wybory na Grenlandii w 2014 roku wygrała socjaldemokratyczna partia Siumut (Naprzód). Premierem został były policjant Kim Kielsen.

Oprócz Kielsena wśród faworytów do objęcia fotela premiera jest wymieniana Sara Olsvig stojąca na czele partii Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Ludzka). Partia ta dąży do całkowitego uniezależnienia się Grenlandii od Danii.

Według sondaży Siumut i reprezentująca Eskimosów partia Inuit Ataqatigiit pozostaną w koalicji rządzącej.

Podczas kampanii wyborczej Siumut podkreślał, że w miejscowych szkołach zamiast duńskiego powinien być nauczany język angielski. Urzędowym językiem jest język grenlandzki.

Grenlandia jest częścią królestwa Danii; od 1979 roku cieszy się szeroką autonomią. W parlamencie duńskim Grenlandię reprezentuje dwóch deputowanych. (PAP)

ndz/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil