REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Grenlandczycy domagają się odszkodowania od Danii za nieudany eksperyment społeczny

2021-11-27 12:00
publikacja
2021-11-27 12:00
Grenlandczycy domagają się odszkodowania od Danii za nieudany eksperyment społeczny
Grenlandczycy domagają się odszkodowania od Danii za nieudany eksperyment społeczny
fot. Vadim Nefedoff / / Shutterstock

Sześcioro rdzennych mieszkańców Grenlandii, należących do grupy Inuitów, domaga się od państwa duńskiego odszkodowania za nieudany eksperyment społeczny z 1951 roku, w ramach którego grupę 22 inuickich dzieci zabrano z ich rodzin i próbowano wychować na "małych Duńczyków" w Danii kontynentalnej - poinformowało BBC.

Sześcioro Inuitów żąda od państwa duńskiego odszkodowania w wysokości 37,8 tys. dolarów na osobę - poinformował ich prawnik.

Duńskie władze nie ustosunkowały się dotąd do przedmiotu pozwu. W ubiegłym roku premier Mette Frederiksen formalnie przeprosiła w imieniu państwa duńskiego za wyrządzone krzywdy.

"Nie możemy zmienić tego, co już się wydarzyło, ale możemy wziąć odpowiedzialność i przeprosić tych, o których powinniśmy byli się troszczyć, a nie uczyniliśmy tego” - powiedziała szefowa rządu.

Na początku lat 50. ubiegłego wieku grupa nauczycieli i księży została poproszona o wytypowanie dzieci inuickich, które mogłyby wziąć udział w eksperymencie mającym zapewnić im reedukację, "lepsze życie" w Danii i powrót na Grenlandię w roli "dobrych wzorców" - pisze brytyjska stacja. W maju 1951 roku statek MS Disko wypłynął ze stolicy wyspy, miasta Nuuk, z 22 dziećmi na pokładzie.

Po przyjeździe dzieci były pozbawiane kontaktu z krewnymi i umieszczane w rodzinach zastępczych.

Helene Thiesen, będąca w grupie dzieci odebranych rodzinom i jedna ze skarżących, powiedziała BBC w 2015 roku, że "przeprosiny wiele znaczą". Kobieta, która w chwili rozdzielenia z bliskimi miała 7 lat, wspomina, jak usłyszała od matki, wdowy samotnie wychowującej trójkę dzieci, że "Dania to raj" i "nie ma powodów do smutku" z powodu rozstania.

Dopiero w 1996 roku Thiesen dowiedziała się, dlaczego została przeniesiona z rodzinnej społeczności na Grenlandii do rodziny zastępczej w Danii kontynentalnej. Nigdy nie zdołała odbudować relacji z biologiczną matką i rodzeństwem.

Grenlandia to autonomiczne terytorium zależne od Danii. Spośród ponad 56-tysięcznej ludności wyspy około 89 proc. stanowią Inuici.

mnw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
and00
Grenlandczycy???
Chyba Eskimosi?
I to oni powinni zapłacić za przyniesioną cywilizacje, gdyby nie Duńczycy to nadal ganiali by foki z dzidami
I jedli je na surowo
abcx
Za COVID też za moment będzie można składać wnioski o odszkodowanie. Klasyczny kolejny nie udany eksperyment społeczny gdzie państwo bohaterko walczy żeby pogorszyć jeszcze sytuację.
janoz_lobolotorant
szacun, chylę foliową czapkę
przemek_opinia
Błąd, brak odpowiedzialności, itd. i co robią ci silni mówią przepraszam i tyle Pa, cześć, życie ludzi nie ma znaczenia.Zrobimy sobie kolejny eksperyment, a jak się ni uda znów powiemy to samo. Tak wygląda odpowiedzialność zachodniej cywilizjacji.
idillamz
Dlaczego domagają się pieniędzy skoro ich kultura nawet pieniądza nie wymyśliła?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki