REKLAMA

Greenspan znowu przemówił

2008-01-18 12:58
publikacja
2008-01-18 12:58
Podczas wywiadu z reporterem „The Wall Street Journal” Alan Greenspan, poprzedni szef systemu rezerw federalnych USA (Fed), uważany za guru świata finansowego, wydał kolejną opinię w odniesieniu do możliwości wystąpienia recesji w USA.

Greenspan stwierdził że:, „Stany Zjednoczone są już bliskie recesji lub być może już zostały nią objęte”. Wyjaśnił jednocześnie, że symptomy recesji są już zauważalne. Recesja nigdy nie zjawia się znienacka, najpierw zawsze daje o sobie znać wahaniami rynku. A że takie wahania nastąpiły, świadczą dane z ostatnich tygodni.

Pierwszym symptomem w USA jest – według byłego szefa Fed – to, że indeks popytu i podaży podawany przez Institute for Supply Management w grudniu 2007 r. zamknął się na poziomie 47,7 pkt., spadając z 50,5 pkt. w poprzednim miesiącu (50 oznacza równowagę). Oznacza to, że podaż przekroczyła popyt. Drugą oznaką jest wzrost bezrobocia z 4,7 proc. w listopadzie do 5 proc. w grudniu.

Tym niemniej Greenspan uważa, że na rynku budownictwa mieszkaniowego, od załamania, od którego rozpoczęły się problemy gospodarcze Stanów Zjednoczonych, nastąpiło pewnego rodzaju uspokojenie, gdyż w praktyce udzielanie kredytów subprime, a także kredytów hipotecznych „alt A”, prawie zupełnie zamarło. (Nazwą „alt A” określa się w USA kredyty stanowiące pomost pomiędzy normalnymi bankowymi pożyczkami mieszkaniowymi a kredytami „subprime”).

Nie oznacza to jednak zatrzymania tendencji spadkowych w odniesieniu do cen domów i mieszkań. Nie tak dawny boom budowlany spowodował nadmierne nagromadzenie zapasów materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, na które obecnie spadło zapotrzebowanie. Spowodowało to ich podaż po znacznie obniżonych cenach. Wydaje się, że wzrost bezrobocia mógł spowodować obniżkę kosztów robocizny i usług w budownictwie, a co za tym idzie, tańsze domy i mieszkania.

Po raz pierwszy Alan Greenspan wzniecił burzę domysłów i niepokój, kiedy w lutym ub.r., wkrótce po opuszczeniu stanowiska prezesa Fed, orzekł, że istnieje 33-proc. prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj to prawdopodobieństwo określa na 50 proc. Bardziej po stronie „tak”, aniżeli po stronie „nie”.

Jerzy Wachsberger
Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~1000000 $
.USA nigdy nie miało kasy z pracy ludu amerykańskiego. Zawsze ściągają kasę z całego świata poprzez wywołane planowo zamieszania finansowe albo polityczne.Jedną z macek USA może byc taki w/w GURU Stany nigdy nie interweniuja w żadne konflikty(wcześniej przez siebie wywołane) jeżęli nie można na tym zarobic..A mogą .USA nigdy nie miało kasy z pracy ludu amerykańskiego. Zawsze ściągają kasę z całego świata poprzez wywołane planowo zamieszania finansowe albo polityczne.Jedną z macek USA może byc taki w/w GURU Stany nigdy nie interweniuja w żadne konflikty(wcześniej przez siebie wywołane) jeżęli nie można na tym zarobic..A mogą zarobic na planowych wachaniach cen ropy,na wykupie leżących akcji rynku Sr.Eur.,kture też spadły na ich życzenie.Należałoby się zastanowic ile zarobili na zaburzeniach wywołanych atakiem na wieże w Nowym Yorku
~I tyle.
Masz rację. Najpierw wykończyli kilkanaście narodów indiańskich i przejęli ich ziemie, potem ściągnęli sobie do roboty niewolników, a obecny kryzys to po prostu brak nowej wojny, która by rozkręcała gospodarkę.
~Tadeusz odpowiada ~I tyle.
Stary pomarszczony dziad Alan Greenspan mataczy więcej jak polski KLER! A gdzie zwykła ludzka przyzwoitość wiadomym jest, że aż tak dobrze nie jest i byle, jaki trup wypadnie z szafy i ponownie będzie super totalna czerwień a stary się ukryje i będzie rechotał ze śmiechu.
~dark
Jakoś jego głosu nie słychać. Natomiast GURU będzie GURU do pierwszej wpadki, a potem nikt już go nie będzie słuchał. Chyba że Greenspan macza w ty swoje brudne bankierskie paluchy.
jazgarz
" Recesja w Stanach występuje przeciętnie co 4 lata"- Komar( "Sztuka spekulacji")- popatrz na historyczny wykres DJ i nie bierz do głowy.
~m2
zgred ciągle judzi tak jak to pasuje DB

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki