Greenpeace: Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł

Praca pszczół, czyli zapylanie polskich upraw, jest warta w sumie 4,1 mld zł - oszacował Greenpeace. Według tej organizacji wartość zapylania jabłek w naszym kraju to ponad 1,5 mld zł, a rzepaku - ok. 1 mld zł rocznie.

Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł
Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł (YAY Foto)

Greenpeace opublikował w poniedziałek raport pt. "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku".

Z raportu wynika, że ekonomiczna wartość zapylania samych jabłek w Polsce wynosi ponad 1,5 mld zł rocznie; rzepaku około 1 mld zł rocznie. Na kolejnych miejscach znalazły się maliny (ok. 400 mln zł), wiśnie i czereśnie (także ok. 400 mln zł) oraz ogórki (ok. 200 mln zł).

"Raport pokazuje, jak ważne są pszczoły dla rolnictwa. Bez ich ciężkiej pracy nie byłaby możliwa uprawa wielu owoców i warzyw, które są kluczowe dla polskiej gospodarki" - podkreśliła cytowana w informacji ekologów Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Zapylanie przez pszczoły ma najwyższą szacowaną wartość w woj. mazowieckim (ponad 1,3 mld zł). Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: lubelskie (ponad 770 mln zł) oraz łódzkie (ponad 370 mln zł). We wszystkich tych trzech województwach występują duże areały sadów, których los jest zależny od owadów zapylających.

Najmniejszą wartość zapylania mają: Śląsk (ok. 40 mln zł) oraz Podlasie (ponad 30 mln zł).

Przedstawicielka organizacji dodała, że m.in. z tego powodu należy zrobić wszystko, by chronić owady zapylające.

Greenpeace zauważa, że w Polsce od wielu lat wzrasta zużycie pestycydów i nawozów sztucznych, które mogą być szkodliwe dla pszczół.

"W latach 2005-2014 dynamika wzrostu sprzedaży pestycydów w Polsce wyniosła 44 proc. i była jedną z najwyższych w Europie. Masowe używanie toksycznych dla pszczół pestycydów i coraz większy udział wielkoobszarowych upraw monokulturowych, skutkujący zanikiem naturalnych siedlisk i zróżnicowanej bazy pokarmowej, mogą skończyć się katastrofą dla owadów zapylających" - dodała organizacja.

Ich zdaniem w Polsce należy wprowadzić nieograniczony w czasie zakaz stosowania pestycydów zawierających szkodliwe dla pszczół neonikotynoidy oraz fipronil. Ekolodzy postulują ponadto wprowadzenie planów ochrony owadów zapylających, a przez to wspieranie i promowanie praktyk rolniczych przyjaznych środowisku, rolnikom i konsumentom. (PAP)

mick/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endi

Pszczoły niczego nie zapylają , one jedynie przenoszą pyłki między roślinami

! Odpowiedz
2 5 ~Maja

Opodatkować i będzie na 500 + i frankowiczów

! Odpowiedz
1 2 ~Mm

Ekoterrorysci!!!

! Odpowiedz
1 4 ~23p

Jak to opodatkować?

! Odpowiedz
1 2 ~wziatka

Po uważaniu wrażych czynownikow

! Odpowiedz
1 4 ~Statystyki

GUS może pozazdrościć Greenpeace liczydeł.

! Odpowiedz
0 1 ~brtk

jak zakażą pestycydów to ceny żywności pójdą w górę bo wydajność z ha spadnie. W sumie to dobrze bo jedzenie w Polsce jest zbyt tanie m.in przez dotacje. Obrót wolnorynkowy jest już tak zachwiany, że jakby teraz do niego wrócić, to co 2 Polak nie miałby na jedzenie. Ot cały chory eurosocjalizm.

! Odpowiedz
3 1 ~vop

pomyśl nieco szerzej.
zakażą w Polsce. straci polskie rolnictwo import wypełni lukę. jeśli idz\ie o stosowanie środków ochrony roślin nie ma w Europie jednolitego katalogu dopuszczonych środków. w wielu krajach są inne dopuszczone środki niż w Polsce.
Pracuje się nad tym aby taki katalog z podziałem na trefy krajów w Europie wreszcie powstał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~lowca_lemingow

zieloni niedojrzali czerwoni

! Odpowiedz
2 3 ~brtk

pewnie kolejnym pomysłem po zakazie pestycydów będzie dotowanie rolnictwa, bo ceny produktów rolnych okażą się za wysokie. Tak jak piszesz - lewactwo bez pomysłu na gospodarkę!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil