REKLAMA

Green Genius kupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce

2021-07-06 15:26
publikacja
2021-07-06 15:26
Green Genius kupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce
Green Genius kupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce
fot. Tom Fisk / / Pexels

Wyspecjalizowana w projektach biogazowych i fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach międzynarodowa firma Green Genius zamierza nabyć kolejne projekty tego typu w Polsce, rozszerzając krajowe portfolio o przedsięwzięcia o łącznej mocy 200 MW - poinformował we wtorek inwestor.

Green Genius działa w Polsce od ponad sześciu lat. Dotychczas realizowała głównie projekty z zakresu elektrowni słonecznych - łączna moc zrealizowanych instalacji PV ma wkrótce zbliżyć się do 250 MW. Natomiast w maju tego roku inwestor rozpoczął budowę swojej pierwszej polskiej biogazowni w Turowcu (Lubelskie), o mocy 999 kW.

"Nasze kompetencje pozwalają nam rozszerzać działalność w Polsce także o nowe projekty. Właśnie wkraczamy na rynek energii z biogazu – pierwszy obiekt jest w trakcie budowy, kolejne dwa rozpoczną się niebawem" – poinformował, cytowany we wtorkowym komunikacie, szef Green Genius Rusłan Sklepowicz.

Planowany portfel polskich projektów biogazowych Green do 2025 roku to 20 MW. W branży biogazowej firma działa od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się obecnie 19 biogazowni o łącznej mocy ponad 20 MW.

Przedstawiciele inwestora podkreślają, że Polska jest atrakcyjnym i strategicznie istotnym obszarem działań firmy. "Obecnie realizujemy czwarty portfel parków słonecznych. Jednocześnie szukamy partnerów biznesowych w zakresie projektowania, realizacji i finansowania inwestycji w związku z niedawnymi aukcjami energii odnawialnej. Interesują nas zarówno nowe, jak i już istniejące realizacje. W przypadku fotowoltaiki skupiamy się na elektrowniach powyżej 1 MW" – wskazał Sklepowicz.

Zgodnie z założeniami, całkowita moc nowo zaprojektowanych elektrowni słonecznych Green Genius przekroczy 115 MW, a w projekty te spółka planuje zainwestować ok. 110 mln euro. Po ukończeniu czwartego portfela parków energii słonecznej moc projektów fotowoltaicznych Green Genius w Polsce osiągnie prawie 250 MW.

"W porównaniu do 2020 r. planowane inwestycje firmy w projekty związane z zieloną energią wzrosną ponad cztery razy w 2021 roku i wyniosą prawie 200 mln euro. Duża część inwestycji będzie skierowana na realizację projektów energii słonecznej w Polsce. W tym roku większość planowanych inwestycji spółki zostanie również skierowana na ten rynek" - podał inwestor w komunikacie. Oprócz Polski, firma działa także na Litwie, w Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Fotowoltaika

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki