REKLAMA

Grecy strajkują przeciwko zmianom w prawie pracy

2021-06-16 12:03
publikacja
2021-06-16 12:03
Grecy strajkują przeciwko zmianom w prawie pracy
Grecy strajkują przeciwko zmianom w prawie pracy
fot. Costas Baltas / / Reuters

Grecję ponownie nawiedzi fala strajków i manifestacji, donosi w środę francuska agencja AFP. Tego dnia parlament będzie zatwierdzał nowe kontrowersyjne prawo pracy. To drugi raz w ciągu tygodnia, poprzednie protesty miały miejsce w czwartek 10 czerwca.

Wówczas z powodu strajków transport publiczny w Atenach, przeprawy promowe między wyspami w Grecji, czy sektor usług publicznych wstrzymały pracę na 24 godziny.

Protesty skierowane są przeciwko projektowi nowelizacji prawa pracy, które zakłada możliwość wydłużania czasu pracy do 10 godzin dziennie, wprowadza większy nadzór nad prawem do strajku i reguluje pracę zdalną.

Nowe prawo zakłada także regulacje dotyczące molestowania seksualnego w miejscu pracy i polepsza warunki urlopu rodziców na dziecko. Inne zmiany obejmują narzucenie minimalnego świadczenia usług publicznych w przypadku strajku, nakładają odpowiedzialność na związki zawodowe i wprowadzają grzywny w sytuacji zakłócenia w świadczeniu usług publicznych.

Według związków zawodowych i partii opozycyjnych, reforma osłabi możliwości negocjacyjne pracownik-pracodawca i stawia pod znakiem zapytania rozdział pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz legalizuje wydłużenie godzin pracy przez pracodawców.

Zgromadzenie zapowiedziane jest na wieczór przed parlamentem. W poprzednim tygodniu wg. agencji Reutera w zgromadzeniach udział brało 20 tyś. osób, a według agencji AFP 16 tyś. protestujących. (PAP)

ska/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
qwertas
Nie widzę powodu by wydłużać czas pracy. Człowiek zrobi tyle samo w 6h, jak i 10h…. siedząc dłużej częściej masz przerwy i jesteś wolniejszy.
grzegorzkubik
Wczasach rozwoju technologii ktoś chce wydłużać czas pracy do 10 godzin dziennie. Jestem moralnie z nimi. My nie powinniśmy wydłużać a skracać czas pracy. Wiele eksperymentów wykazuje, że firm, wyzyskują przy skracaniu czasu pracy. My powinniśmy dążyć 20 godzin tygodniowo.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki