Grecy próbują powstrzymać budowę obozów dla migrantów

Grupy demonstrantów na trzech wyspach na wschodzie Grecji - Lesbos, Chios i Samos - zaczęły w poniedziałek wznosić blokady, które mają powstrzymać rząd przed stworzeniem nowych obozów dla migrantów. Protestujących wspierają lokalne władze i organizacje rolnicze.

Grecki rząd ogłosił 10 lutego, że chce na pozyskanych niedawno terenach zbudować nowe ośrodki dla migrantów, które mają zastąpić istniejące już, przepełnione placówki na wyspach. Budowa obozów, po krótkiej przerwie na konsultacje, ma zostać wznowiona w tym tygodniu.

Mieszkańcy wysp obawiają się jednak, że nowe ośrodki spowodują pojawienie się większych liczb migrantów i uchodźców. "Strzeżemy tych terenów i jeżeli rozpocznie się budowa, wszyscy z okolicznych wiosek przyłączą się do protestu, bo nie chcemy tego" - powiedział agencji AP Stephanos Apostolu, organizator protestu i członek rady gminy z miejscowości Mandamados na wyspie Lesbos.

Grecja jest krajem, do którego najczęściej docierają migranci próbujący przedostać się na zachód Europy. Jak wynika z danych ONZ, tylko w tym roku, do 16 lutego włącznie, z Turcji do Grecji przedostały się 4 tys. ludzi. W 2019 roku takich migrantów było 60 tys.

kib/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil