REKLAMA

Greckie referendum lekkostrawne dla WIG-u

2015-07-06 17:23
publikacja
2015-07-06 17:23
gpw.pl

Greckie "nie" w referendum miało wstrząsnąć rynkami i rzeczywiście wstrząsnęło, lecz tylko na chwilę. Giełdy wystartowały wprawdzie zdecydowanie poniżej kreski, jednak sytuacja szybko się uspokoiła. WIG zakończył dzień ledwie 0,33% pod kreską.

W Europie mocniejsze przeceny pod koniec dnia można było obserwować głównie w krajach, które typowane są na Grecję bis, a więc np. we Włoszech (-3,2%) oraz Portugalii (-3,1%). CAC i IBEX traciły już jednak "jednynie" ok. 1,5%. DAX z kolei ledwie 0,7%.

Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania
Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania (bankier.pl)

Jeszcze mniej powodów do rozczarowań greckie "nie" przyniosło inwestorom znad Wisły. Mimo słabego startu WIG20 powoli piął się w górę przez pozostałą część sesji, by tuż przed jej końcem wyjść na zero. Ostatecznie blue chipy dzień zakończyły jednak o 0,27% pod kreską. Wszystkim tym ruchom towarzyszyły iście wakacyjne obroty.

Plus na czwarte urodziny JSW

Do odrabiania strat WIG20 prowadziły przede wszystkim walory Bogdanki, która najwyraźniej najgorszy okres ma już za sobą. Dzisiaj Lubelski Węgiel urósł o 3,6%. Oprócz Bogdanki brakowało jednak mocno rosnących podmiotów. Powyżej procenta udało się jeszcze wspiąć tylko walorom LPP i WBK.

Po drugiej stronie rynku najmocniejszy ruch wykonał  Polsat (-3,3%), 2,8% straciło z kolei PGNiG.Wśród najsłabszych ogniw indeksu blue chipów znalazł się dzisiaj również KGHM (-1,9%). Akcjom miedziowego kombinatu nie służyła taniejąca o blisko 3% miedź.

Swoje giełdowe urodziny należycie uczciła Jastrzębska Spółka Węglowa, która na giełdzie funkcjonuje od dokładnie czterech lat. Rynkowa historia JSW to wprawdzie obraz straconych szans, licznych rozczarowań i niezadowolonego akcjonariatu obywatelskiego. Dzisiaj jednak - jakby w związku z rocznicą - akcje spółki podrożały o 6,8%. Mimo dobrego wyniku JSW, indeks "średniaków" - mWIG - dzień zakończył słabszym wynikiem, niż indeks blue chipów (-0,57%).

Na szerokim rynku odbicie kontynuowało Grajewo (+1,4%). Negatywnym bohaterem sesji był z kolei Banco Santander, którego akcje zanurkowały o 9,4%. Co ciekawe, tak wielka przecena raczej nie może być uzasadniania słabą formą spółki na jej rynku rodzimym. Wprawdzie Santander taniał dzisiaj w Hiszapnii o 2,4%, jednak spadek ten jest relatywnie niewielki do strat, jakie ponieśli polscy akcjonariusze. Szczególnie, że o poranku przekraczały one nawet 12%.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~jj
Cipras przekombinowałeś. Jak już nasza giełda nie reaguje na twoje Grexit to masz pozamiatane.
~aga
zobaczcie jak chcieli wywolac sztucznie panike zeby leszcze pekali
~dtr
Tak zwane rynki finasowe już dawno wzięły pod uwagę sytuację w Grecji więc co się niby miało stać wielkiego z indeksami giełdowymi? Banki prywatne kasę już odzyskały dzięki dzielnym drukarzom z EBC, pozostało pokryć koszta tonerów.
~Ciekawy
Ciekawy jestem czy kiedyś na giełdach będzie jak w 1929 roku. Jaki warunek musi być spełniony aby do takiej sytuacji doszło?
~gość
Jak dojdzie do takiej nierówności , że bieda zajrzy do żoładków narodów .
~ziutek
dojdzie dojdzie tylko bardzo szybko przestanie to cie bawic i ciekawic

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki