Grecja: Micotakis w expose zapowiada redukcję podatków

2019-07-20 22:54
publikacja
2019-07-20 22:54

Nowy premier Grecji, konserwatysta Kyriakos Micotakis, rozpoczynając w sobotę trzydniową debatę w parlamencie nad założeniami programu swojego rządu, zapowiedział jako pierwsze posunięcie projekt ustawy, który zaproponuje obniżenie podatków.

/ fot. ALKIS KONSTANTINIDIS / Reuters

"Grecy chcą rządu, który pokaże w praktyce, że Grecja potrafi" - rozpoczął Micotakis swe przemówienie.

Premier zapowiedział na wstępie jako jedną z natychmiastowych zmian obniżenie jednolitego podatku od nieruchomości. Dla najskromniejszych będzie to obniżka o 30 proc., dla średnich o 20 proc., a 10 proc. wyniesie obniżka podatków od większych posiadłości. Łącznie nowa ustawa będzie dotyczyć 6,4 mln właścicieli.

W dwóch fazach ma nastąpić redukcja podatków płaconych przez przedsiębiorców. Podatek dochodowy Micotakis chce najpierw zredukować od września z obecnych 28 proc. do 24 proc. przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązku wystawiania rachunków elektronicznych.

Micotakis, który w toku swej kampanii wyborczej obiecywał renegocjować i następnie uregulować do 2060 roku greckie zobowiązania wobec wierzycieli, wyjaśnił, że dotychczasowe warunki spłaty będzie respektował co najmniej do roku 2020, w którym - jak się spodziewa - sytuacja greckiej gospodarki poprawi się co najmniej na tyle, że kraj będzie w stanie renegocjować warunki spłaty zadłużenia. Projekt budżetu zachowującego cele fiskalne uzgodnione z wierzycielami ma złożyć we wrześniu.

Jako strategię rządu zapewniającą rozwój gospodarczy, która powinna być korzystna zarówno dla Grecji, jak jej partnerów, premier zapowiedział "odważniejsze redukcje podatków".

Mówił także o prywatyzacji greckiej firmy naftowej Hellenic Petrolleum (Helpe) i sprzedaży 30 proc. międzynarodowego portu lotniczego w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa, a także o prywatyzacji sieci przesyłowej greckiej narodowej firmy elektroenergetycznej DEH. Zapowiedział "ściganie najbardziej opornych płatników".

"Uczynimy wszystko co w naszej mocy, aby uratować publiczną spółkę energetyczną po katastrofie, jaką sprowadzili na nią nasi poprzednicy" - zapowiedzieli Micotakis.

Jeśli chodzi o Unię Europejską, grecki premier oświadczył, że priorytetem dla niego będzie skoncentrowanie się na debacie o nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2021 -27.

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów w ostatnich miesiącach lewicowych rządów premiera Aleksisa Ciprasa było w kraju porozumienie zawarte z dawną republiką jugosłowiańską w sprawie zmiany jej oficjalnej nazwy na Macedonia Północna, co Nowa Demokracja, partia Micotakisa, ostro krytykowała.

Nowy premier Grecji obiecał "zredukować negatywne następstwa tego porozumienia" i otoczyć ochroną prawną produkty prowincji Macedonia w północnej Grecji.

Kończąc expose, Micotakis zażartował: "Widzę po waszych oklaskach, że macie wątpliwości".

Zakończenie debaty i głosowanie w greckim parlamencie, jak zapowiedziano, powinno nastąpić w poniedziałek późnym wieczorem. (PAP)

ik/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
and00
""Grecy chcą rządu, który pokaże w praktyce, że Grecja potrafi""
Historycznie to nie widać żeby coś pozytywnego potrafili...
Do wejści do UE i chachmęcenia z dopłatami i długiem ten naród pasterzy był biedniejszy niz my
w XIXw wywalili ich z Łacińskiej Unii Monetarnej, teraz prawie zabili
""Grecy chcą rządu, który pokaże w praktyce, że Grecja potrafi""
Historycznie to nie widać żeby coś pozytywnego potrafili...
Do wejści do UE i chachmęcenia z dopłatami i długiem ten naród pasterzy był biedniejszy niz my
w XIXw wywalili ich z Łacińskiej Unii Monetarnej, teraz prawie zabili euro
Strach się bać jak pokażą co naprawdę potrafią
wektorwg
Mniejsze podatki większy dług. Rozumiem że VAT nie zostanie zmniejszony
nostsherlock
Jego kadencja długo nie potrwa, UE nie lubi obniżek podatków

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki