Grecja: Depozyty w bankach mogą zostać zamrożone przez wiele miesięcy

Kontrola przepływów kapitałowych w Grecji zostanie utrzymana przez wiele miesięcy, dopóki banki nie zostaną dokapitalizowane - przewidują przedstawiciele UE i greckich władz, cytowani w poniedziałek przez Reutera.

(fot. Ben Schonewille / YAY Foto)

Im dłużej potrwa debata na temat tego jak - jeśli w ogóle - Europa powinna dokapitalizować grecki sektor bankowy, w tym gorszej kondycji będą tamtejsze banki. "Są one w stanie głębokiego zamrożenia, ale w związku z tym gospodarka jest coraz słabsza" - powiedział jeden z rozmówców Reutera, podkreślając, że nieustannie rośnie liczba kredytów, które nie są spłacane.

Zniesienie kontroli kapitałowych w miarę szybko jest więc mało prawdopodobne, chociaż mogą one być nieco łagodzone, czego pierwszym przykładem było częściowe zniesienie w piątek restrykcji dla firm, dotyczących zagranicznych transferów pieniędzy.

"Właściwie kontrola przepływów kapitału będzie możliwa dopiero wtedy, gdy banki będą miały wystarczającą kapitalizację" - powiedział szef Bundesbanku Jens Weidmann. To właśnie Bundesbank wywarł presję na Europejski Bank Centralny, by zamrozić awaryjne finansowanie dla sektora bankowego Grecji, co doprowadziło do zamknięcia banków.

Problem z ratowaniem greckich instytucji finansowych polega na tym, że trzeba podjąć decyzję, czy strefa euro powinna je dokapitalizować, obejmując udziały w nich i - na początek - zmuszając posiadaczy obligacji lub nawet właścicieli dużych depozytów, by ponieśli straty - wyjaśnia Reuters.

Odpowiedź na to pytanie z pewnością utrudni rozmowy na temat trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji, które rozpoczęły się w poniedziałek i powinny skończyć przed 20 sierpnia. Ateny nie chcą się zgodzić na obciążenie właścicieli depozytów kosztami ratowania banków. W ocenie wierzycieli Grecji na dokapitalizowanie jej banków potrzeba tymczasem około 25 mld euro.

Berlin naciska na wariant cypryjski

Berlin nie jest gotów przychylić do propozycji szybkiego przelania takich pieniędzy Atenom, czy choćby pierwszej transzy tej sumy. Berlin będzie pewnie forsował rozwiązanie podobne do restrukturyzacji sektora bankowego na Cyprze, licząc na to, że Ateny zdecydują się nałożyć jednorazowy podatek na depozyty przekraczające 100 tys. euro lub zmuszą udziałowców banków do sfinansowania strat.

Różnica między Grecją a Cyprem polega jednak na tym, że lokaty przekraczające 100 tys. euro należą w Grecji do małych lokalnych firm, a nie zamożnych klientów indywidualnych. I to właśnie te małe przedsiębiorstwa dają nadzieję na ożywienie greckiej gospodarki.

"Tam nie jest tak jak na Cyprze, gdzie można było powiedzieć, że zabiera się pieniądze rosyjskim oligarchom" - powiedział Reuterowi prawnik specjalizujący się w prawie upadłościowym i bankructwach.

Stanowiska Berlina nie podziela Paryż. Należy dostarczyć greckim bankom zastrzyku gotówki i szybko, nie czekając na wyniki stres testów Europejskiego Banku Centralnego, ustabilizować sektor bankowy Grecji - powiedział gubernator Banku Francji Christian Noyer w piątkowym wywiadzie dla "Le Monde".

Zdaniem szefa francuskiego banku centralnego, który należy do Rady Prezesów EBC, pierwsza transza takiej pomocy dla banków powinna zostać przelana "tuż po podpisaniu planu pomocy" przez Grecję i wierzycieli, co "powinno nastąpić 11 sierpnia".

Szef Banku Francji dodał też, że wielu pozostałych członków Rady Prezesów EBC podziela jego opinię. Jednak stanowisko Berlina jest diametralnie różne i skłonny jest on nawet lobbować za tym, by Europejski Mechanizm Stabilności powstrzymał się od ratowania greckich banków, zostawiając cały ten problem Atenom.

Mimo niejasnej sytuacji greckich banków firma Western Union ogłosiła w poniedziałek, że 270 spośród tysiąca jej greckich placówek zostanie otwarte, a klienci będą mogli pobierać tam pieniądze przysłane z zagranicy i nie poddane żadnym ograniczeniom w ramach kontroli przepływów kapitałowych.

Western Union zawiesił swe usługi w Grecji na tydzień, począwszy od 29 czerwca, kiedy to zamknięto banki. Potem można było pobrać w placówkach firmy 60 euro dziennie.

Zamknięta pozostaje giełda w Atenach; w niedzielę pojawiły się pogłoski, że może zostać otwarta we wtorek. Jak dotąd nie ma jednak oficjalnych informacji, dotyczących tego, kiedy wznowi ona notowania.(PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~rtty

A ktoś z was w jednym banku ma 100'000 eur ? bo z komentarzy pod art na bankierze wynika że tu same gołodupce (ja tez nie mam) a maluczkim raczej nie grozi konfiskata bo to by się skończyło rebelią

! Odpowiedz
0 6 ~skt

w bankach się nie trzyma pieniędzy , bo te instytucje się niczym nie różnią od ambergold, w banku bezpieczny jest tylko kredyt lub debet , bo z minusa nikt nikomu nic nie zabierze

! Odpowiedz
0 5 ~kostek

"Problem z ratowaniem greckich instytucji finansowych polega na tym, że trzeba podjąć decyzję, czy strefa euro powinna je dokapitalizować, obejmując udziały w nich i - na początek - zmuszając posiadaczy obligacji lub nawet właścicieli dużych depozytów, by ponieśli straty". Czyli Niemcy zyskaliby udziały w bankach, ale przejęte przez nich banki nie spłacałyby zadłużenia z obligacji. Grupa Niemieckich bankierów przejęłaby greckie banki w gruncie rzeczy za free. Ktoś powie przecież to Niemcy głównie pożyczali greckim bankom. Trzeba tylko pamiętać, że niemieccy bankierzy nie pożyczali swoich pieniędzy. Drobny szczegół, a jak istotny. Pożyczki niemieckich banków dla greckich szły z depozytów ludności i firm. Poza tym część obligacji kupowali Grecy i greckie firmy, które jak wiadomo były w dobrej kondycji. Taki manewr odebrałby Grekom i greckim firmom kapitał. Wtedy Grecja zostałaby już totalnie pozbawiona kapitału. Gdy na poziomie obywateli i firm nie ma kapitału, to dochodzi do taniej wyprzedaży majątku obcym, a potem do wyzysku. My w Polsce już to przećwiczyliśmy i grozi nam powtórka z rozrywki - wtedy zostaniemy totalnymi dziadami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~miro

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~AntyBankier

Wyglada na powtorke z Cypru.... kradzież w biały dzień...

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ
Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955

! Odpowiedz
1 8 ~ciekawy

ktoś jeszcze ma jakieś pieniądze w banku ?

! Odpowiedz
1 1 ~Jan

ja

! Odpowiedz
4 8 ~spoko

A prosty GREK na to:

Siedziałem SOBIE na kamieniu, paliłem skręty, a przymnie stał MÓJ osiołek i wóz drewniany pełen arbuzów. I stało się CI na górze dali MI Marlboro, zamienili osła na Mercedesa.
To teraz dajcie KASĘ na części zamienne !!!, bo osła i wozu już nie mam, a dookoła tylko pełno tylko kamieni.

Z poważaniem i socjalistycznym pozdrowieniem
OKO na WASZE rachunki bankowe w SZWAJCARII

P.S.

Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~batavus

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Szantaz-Terroryzm-Finansowy-i-Brutalna.html

Grecy kilkanascie lat temu zawarli PAKT z DIABŁEM, czyli UE i bankierami. Teraz nie ma juz odwrotu albo całkowita kapitulacja wobec bankierów, albo prawdziwe ZAŁAMANIE GOSPODARCZE. Szantaż, TERRORYZM
finansowy i pustki na półkach sklepowych. Tak wygląda teraz grecka rzeczywistość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~Maruda

Polecam ten artykuł wszystkim zwolennikom odejścia od gotówki.

! Odpowiedz
0 23 ~zeflik

Jak mówił stary Żyd: pieniądze trzyma się w złocie, błocie i obrocie.

! Odpowiedz
0 12 ~woli

ciekawe bo z innych informacji wynikało że Grecy na potęgę transferowali pieniądze poza granicę i wypłacali z banków przed całym tym zamieszaniem.
tu nasuwa się jedna kwestia - czas w którym wprowadzano zasadę że bank może wielokrotnie więcej pieniędzy wydać niż posiada kapitałow własnych minął i w tych czasach to raczej spodziewałbym się obowiązku podniesienia kapitałow przez banki. setki miliardów dolarów zysków sektora bankowego a całe ryzyko przeniesione na obywateli kraju w którym dany bank prowadzi działalność. takiego drugiego biznesu nie znajdziecie nigdzie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~benkersrenker

Nic tylko bank zakładać

! Odpowiedz
0 32 ~spostrzegawczy

W obecnych czasach lokaty w skarpetach są bezpieczniejsze od bankowych.

! Odpowiedz
0 1 ~rtty

chcesz miec mały zysk (odsetki) to musisz ponieść pewne ryzyko, niewiele większe niż gotówka ale jednak większe, możesz nawet obliczyć czy to ryzyko jest warte świeczki,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil