Greccy śledczy sprawdzają, czy transport leków przeciwbólowych miał trafić do IS

Greckie władze badają możliwe powiązania Państwa Islamskiego (IS) z przechwyconym transportem znacznej ilości przeznaczonego dla odbiorcy libijskiego syntetycznego leku przeciwbólowego tramadol - poinformował w poniedziałek Reuters.

Grecja: śledztwo wyjaśnia możliwe powiązania transportu tramadolu z IS
Grecja: śledztwo wyjaśnia możliwe powiązania transportu tramadolu z IS (ingimage)

Agenci wydziału antynarkotykowego greckiej jednostki zwalczania przestępczości finansowej SDOE znaleźli w terminalu kontenerowym portu w Pireusie 26 mln tabletek tramadolu, który jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Śledczy działali na podstawie wskazówek, otrzymanych od podległej rządowi USA agencji antynarkotykowej DEA - ujawnił szef wspomnianego wydziału antynarkotykowego SDOE Lukas Danabasis.

Tabletki były ukryte w dostarczonym 10 maja ze stolicy Indii Delhi kontenerze w 479 pudłach z ręcznikami i obrusami, które według manifestu okrętowego stanowiły jego oficjalny ładunek. Władze badają, czy transport ten był przeznaczony dla islamistycznych bojowników - zaznaczył Danabasis.

"Firmy, których ta sprawa dotyczy, a innymi słowy firma, która to wysłała, jak również firma, która zamierzała to w Libii odebrać, były w przeszłości - zaangażowane w takie transfery, a szczególnie firmę w Libii określa się jako podejrzaną o relacje z Państwem Islamskim" - powiedział.

Greckie władze nie podały o jakie firmy konkretnie chodzi. Podobnie jak inne syntetyczne środki przeciwbólowe tramadol ma być wykorzystywany przez dżihadystów do wprawiania się w trans bojowy.

Wartość skonfiskowanych tabletek szacuje się na 13 mln dolarów. Jak informowały wcześniej greckie media, przeznaczony dla tej samej libijskiej firmy podobny kontener z lekami przeciwbólowymi skonfiskowano w lutym w Dubaju. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil