REKLAMA
WEBINAR

Granica z Białorusią zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep

2023-06-01 00:02
publikacja
2023-06-01 00:02

Granica z Białorusią jest zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep. Od czwartku obowiązuje zaostrzony zakaz w ruchu towarowym, którego celem jest uszczelnienie sankcji nałożonych na przewoźników z Rosji i z Białorusi.

Granica z Białorusią zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep
Granica z Białorusią zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep
fot. Michal Kosc / / FORUM

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego od północy w czwartek do odwołania zawieszony jest towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych Polski z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na Białorusi oraz w Rosji.

"Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty uszczelnienia ograniczeń nałożonych na rosyjskich i białoruskich przewoźników, którzy wykorzystywali przyczepy i naczepy zarejestrowane na terytorium Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej do omijania nałożonych na nich sankcji" - podkreślało MSWiA.

Obecnie na polsko-białoruskiej granicy otwarte jest jedno towarowe przejście drogowe: Kukuryki-Kozłowicze z terminalem w Koroszczynie. Od 21 lutego jest ono dostępne wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Do tej pory jednak mogły przejeżdżać przez nie naczepy zarejestrowane w innych krajach, w tym na Białorusi, jeśli ciągnęły je pojazdy zarejestrowane np. w Polsce. Zakaz, który obowiązuje od czwartku, to uniemożliwi.

Rozporządzenie z nowymi ograniczeniami zostało opublikowane w poniedziałek. Tego samego dnia szef MSWiA zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem. Decyzja ministra to odpowiedź na utrzymanie przez białoruski Sąd Najwyższy wyroku wobec działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta oraz na represje ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przygotowanie wniosków o objęcie sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu Kamiński polecił służbom w lutym, dzień po skazaniu Poczobuta na osiem lat kolonii karnej przez sąd pierwszej instancji. Dwa dni po tym wyroku Polska do odwołania zawiesiła ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach. Minister spraw wewnętrznych podkreślał, że dopóki Poczobut będzie w więzieniu, przejście pozostanie zamknięte.

Po zamknięciu przejścia w Bobrownikach, 18 lutego, reżim białoruski wprowadził ograniczenia, przez które polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. W odpowiedzi Polska wprowadziła wspomniane ograniczenia na przejściu w Kukurykach.

Oprócz przejścia w Kukurykach na granicy Polski z Białorusią działa jeszcze jedno drogowe przejście w Terespolu, na którym odbywa się ruch osobowy. Działają także przejścia kolejowe.

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Miecz obosieczny. Tak jak inne sankcje na Rosję, obrócą się przeciwko nam. A pisanie o reżimie na Białorusi jest po prostu śmieszne, kiedy spojrzy się co się wyrabia w Polsce od 2020 roku, jak łamane jest prawo przez władzę. Teraz jeszcze jakaś komisja do rzekomych rosyjskich wpływów, będzie batem na dziennikarzy. Już nic złego na Miecz obosieczny. Tak jak inne sankcje na Rosję, obrócą się przeciwko nam. A pisanie o reżimie na Białorusi jest po prostu śmieszne, kiedy spojrzy się co się wyrabia w Polsce od 2020 roku, jak łamane jest prawo przez władzę. Teraz jeszcze jakaś komisja do rzekomych rosyjskich wpływów, będzie batem na dziennikarzy. Już nic złego na władze nie będzie można napisać, bo będą to "wpływy rosyjskie". Ludzie obudźcie się!
prawda_
A teraz trzeba zapytac, jakie negatywne konsekwencje wywola ta decyzja dla Polskiej gospodarki. Czy ktos to ocenil?
mkk6999
Rosja i Bialorus prawie nic nie wozili przez sanlkje wszelkie

Kogo zmasakruje ?
Kontrsankcje Rosji dla Polin
10 mld €, dla wszystrkich koszt paliwa
Nie sa policzone polskie hotele, servisy itd
Raffmo
Wania nie ma takiego kraju jak Polin.
Ciekawe skąd wyssałeś te fałszywe informacje o 10 mld Eur. Wątpię by to było nawet 100 mln.
Branża transportowa z łatwością może przekierować się na rynki EU tam wciąż jest wysoki popyt na usługi transportowe.
A tak przestaniecie otrzymywać częściowo przemycane produkty objęte sankcjami
Wania nie ma takiego kraju jak Polin.
Ciekawe skąd wyssałeś te fałszywe informacje o 10 mld Eur. Wątpię by to było nawet 100 mln.
Branża transportowa z łatwością może przekierować się na rynki EU tam wciąż jest wysoki popyt na usługi transportowe.
A tak przestaniecie otrzymywać częściowo przemycane produkty objęte sankcjami i co najważniejsze przestaniecie zarabiać.

Wojnę wywołujecie a handlować chcecie. Niedoczekanie wasze.
faramir_z_gondoru
A kto najbardziej dostanie po czterech literach? Nasze firmy transportowe. W imię wydumanych idei wielu przyklaskuje likwidacji kolejnej branży w Polsce. Ludzie, czy wy jesteście normalni? W imię cudzych interesów zarzynają nam firmy i całe branże, a wy się cieszycie że dokopiemy Putinowi? Leczcie się albo zacznijcie myśleć.
ebm242
Cudzych interesów? Ruscy okupanci ( wojsko) opuściło Polskę zaledwie w 1993 roku po pół wieku okupacji naszego kraju. O 17 września 1939 też doskonale pamiętamy, kiedy razem z nazistowskimi Niemcami ( Pakt Ribbentrop-Mołotow) napadli nasz kraj. W naszym interesie jest więc wspieranie Ukrainy, która jest buforem pomiędzy agresywną Cudzych interesów? Ruscy okupanci ( wojsko) opuściło Polskę zaledwie w 1993 roku po pół wieku okupacji naszego kraju. O 17 września 1939 też doskonale pamiętamy, kiedy razem z nazistowskimi Niemcami ( Pakt Ribbentrop-Mołotow) napadli nasz kraj. W naszym interesie jest więc wspieranie Ukrainy, która jest buforem pomiędzy agresywną Federacją Rosyjską a Polską i innymi krajami byłego bloku wschodniego, które okupowało ZSRR. W naszym interesie jest też osłabianie dyktatora Łukaszenki na Białorusi, który wspiera Federację Rosyjską w rzeźi ludności cywilnej na terytorium Ukrainy. Spójrz w oczy rodzicom zabitych dzieci na Ukrainie i powiedz im, że chcesz dalej robić interesy z mordercami ich dzieci.....
efg odpowiada ebm242
Dobry Rosjanin to martwy Rosjanin, howgh
Raffmo
ale bzdury piszesz, widać, że z Olgino.

Nasze firmy z łatwością mogą wozić towary w EU i tam zarabiać. Z bandytami nie robi się interesów. Białoruś wybrała bycie bandytą.
Raffmo
I bardzo dobrze. białoruś uczestniczy w wojnie z Ukrainą i prowadzi wojnę hybrydową z nami i Litwą. Ataki na naszą granicę wciąż trwają.
efg
Czemu tylko dla ciężarówek? Nie wpuszczać w ogóle dziczy do cywilizowanego swiata.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki