Grafiki Goyi odnalezione w bibliotece pod Barceloną

W prywatnej bibliotece pod Barceloną odnaleziono 12 grafik Francisco Goyi. Wszystkie pochodzą z cyklu "Szaleństwa"- ostatniego, zrealizowanego przez malarza.

Grafiki zdobiły ściany prywatnej biblioteki w Vilanova i la Gertru - nadmorskiego kurortu nieopodal Barcelony. Wisiały tam od lat i uwagę na nie zwróciła dopiero profesor barcelońskiego uniwersytetu. Po dokonaniu dokładnej ekspertyzy okazało się, że są to pierwsze, próbne odbitki "Szaleństwa"- ostatniego cyklu grafik zrealizowanego przez Goyę przed wyjazdem do Francji.

Postanowiono, że miedzioryty nie zostaną wystawione na sprzedaż i będa zdobiły Muzeum Romantyzmu w Vilanova i la Gertru. "Chcemy je podarować wszystkim, którzy nas odwiedzą. Te jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki pozostaną w miasteczku - poinformowała kustosz lokalnego muzeum.

"Szaleństwa" są najtrudniejszymi do zinterpretowania grafikami Francisko Goyi. Przedstawiają senne mary, uskrzydlone zwierzęta, latających ludzi, przemoc a nawet seks.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka,Barcelona/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil