Choć naprawdę ciekawie zrobi się dopiero w przyszłym tygodniu, to przez ostatnie dni pojawiło się kilka interesujących danych. Przedstawiamy je skrótowo na wykresach poniżej.


1. Mamy coraz więcej pieniędzy. Niestety coraz mniej wartych
W minionym roku na kontach i lokatach gospodarstw domowych przybyły 34 mld zł, z kolei firmy zwiększyły saldo o 48 mld zł. Niestety po uwzględnieniu inflacji realna wartość zgromadzonych środków była mniejsza niż rok wcześniej.


2. Ceny najmu znów w górę
Po widzianych w październiku i listopadzie spadkach średnich cen ofertowych najmu nad rynek ponownie napłynęły podwyżki – wynika z danych Otodom. Stawki niższe niż przed miesiącem można było znaleźć jedynie w ofertach najmu kawalerek.
3. Podwyżki cen paliw wróciły do jadłospisu
Mijający tydzień przyniósł podwyżki cen na polskich stacjach paliw. Szczególnie mocno zdrożała benzyna, która osiągnęła najwyższe ceny od ponad dwóch miesięcy. Sytuacja na rynku hurtowym sugeruje, że to jeszcze nie koniec podwyżek przy dystrybutorach.


4. Sprzedaż detaliczna realnie już prawie nie rośnie
Grudniowa sprzedaż detaliczna okazała się już tylko minimalnie wyższa niż przed rokiem, co było rezultatem wyraźnie słabszym od oczekiwań większości ekonomistów. Konsumenci zwiększali wydatki jedynie na dobra podstawowe.


5. Fed kontra rynek. Kto wygra partię „cykora”?
Przedstawiciele Rezerwy Federalnej postanowili zagrać w "cykora" z rynkiem finansowym. Doświadczenie ostatnich 30 lat uczy, że w takiej grze warto stawiać na rynek. Ale czy tak będzie także tym razem?
6. Poważne kłopoty deweloperów
W 2022 r. ruch na budowach mieszkań i domów był o ponad 30 proc. niższy niż w 2021 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć punktem odniesienia jest rekordowy 2021 rok, to nowych budów prowadzonych przez deweloperów i tak było najmniej od pięciu lat.


7. Nadmiarowe oszczędności Polaków na wyczerpaniu
W pierwszym etapie pandemii konsumenci ograniczyli wydatki i zaczęli więcej oszczędzać. Środki przydały się w kolejnych miesiącach, gdy gwałtownie przyspieszył wzrost cen. Z szacunków ekonomistów Citi Handlowego wynika, że nadmiarowe oszczędności Polaków już praktycznie się wyczerpały. A to zwiększa ryzyko spadku konsumpcji, choć równocześnie powinno zmniejszyć presję inflacyjną.


DU