Gowin zapowiada program "Energia Plus" - masową budowę odnawialnych źródeł energii

Prezentację programu "Energia Plus" - masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla pięciu milionów domów jednorodzinnych - zapowiedział w sobotę lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Teraz jest czas, żeby zwrócić się ku klasie średniej - ocenił.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Gowin, jako szef jednej z partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę, zabrał głos na sobotniej konwencji PiS.

"W imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program +Energia Plus+. Na czym on będzie polegał? We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - przede wszystkim dla pięciu milionów domów jednorodzinnych. Pięć milionów - to jest ta skala" - powiedział Gowin zapowiadając, że szczegóły nowego programu zostaną przedstawione na konwencji jego partii w styczniu w Krakowie.

"Po drugie zapewnimy Polakom realne prawo i możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby" - dodał.

Według lidera Porozumienia, że rząd zniesie bariery prawne utrudniające instalację odnawialnych źródeł energii oraz opracuje system kredytów i pożyczek wspierających ich zakup i instalację. "Zaangażujemy w to Bank Gospodarstwa Krajowego i sektor bankowy, tak, aby Polacy mogli uzyskiwać finansowanie na budowę instalacji służących produkcji zielonej energii" - mówił wicepremier.

Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami rządu, nie będzie wzrostu cen prądu ani dla odbiorców indywidualnych, ani dla odbiorców zbiorowych. Mimo to - jak mówił - Polska w dłuższej perspektywie musi zmierzyć się z problemem czystej i taniej energii. "Chcemy nadal skutecznie walczyć ze smogiem" - zapewnił.

Lider Porozumienia przekonywał, że Zjednoczona Prawica ma pomysł, jak połączyć troskę o zdrowe środowisko z szybkim i dynamicznym rozwojem gospodarczym. Dodał również, że rząd stawia na modernizację gospodarki, obniżenie kosztów pracy, a także rozwój średnich i dużych miast.

"To jest kierunek, który chcemy zaproponować wszystkim Polakom. Jestem przekonany, że ten plan się powiedzie i zapewni nam, naszym dzieciom i wnukom, życie w dostatnim, zdrowym, bezpiecznym i mocnym kraju" - powiedział Gowin.

"Nie" dla rekompensat za prąd, "tak" dla OZE i atomu [Wyniki badania]

Zdaniem czytelników Bankier.pl nie powinno być rekompensat za podwyżki cen prądu, energetykę powinniśmy oprzeć na OZE, ale jednocześnie budując elektrownię jądrową. Większość przebadanych w naszej ankiecie deklaruje także, że jest w stanie płacić wyższe rachunki za prąd w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Zadeklarował, że ze swoim programem Zjednoczona Prawica dotrze do każdej polskiej wsi, miasteczka i miasta. "Wszyscy Polacy chcą dobrego życia i to jest nasz cel na najbliższy rok, i na następne lata rządów Zjednoczonej Prawicy" - powiedział Gowin.

Lider Porozumienia zapowiedział też, że na konwencji jego partii zostanie przedstawiony projekt deglomeracji. "Chodzi o to, żebyśmy nie sprowadzali wszystkich instytucji do Warszawy; nie wszyscy Polacy się w Warszawie pomieszczą" - mówił Gowin. Jego zdaniem deglomeracja powstrzyma migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast, zwłaszcza byłych miast wojewódzkich; wymienił m.in. Chełm, Jelenią Górę, Kielce.

"Pokażę w styczniu przykłady instytucji, które z powodzeniem można przenieść do wspomnianego Chełma, do Jeleniej Góry; można przenieść do Kielc, w tym przypadku już się to dzieje. Można przenieść do wielu innych miast" - dodał Gowin.

Zaznaczył, że poprawa sytuacji ekonomicznej, dokonuje się przez obniżenie podatków. Dodał, że przez sześciomiesięczne wyłączenie opłat na ubezpieczenia społeczne codziennie powstaje 900 nowych firm.

"My przez te trzy lata skoncentrowaliśmy swój wysiłek przede wszystkim na tym, żeby otworzyć perspektywy rozwoju dla tych, którzy byli spychani na boczny tor przez poprzednie dwadzieścia kilka lat. Teraz jest czas, żeby zwrócić się ku klasie średniej, ku tym milionom przedsiębiorców, nauczycieli, naukowców, urzędników, ludzi kultury, przedsiębiorców rolnych, studentów. Bez poparcia klasy średniej można wygrywać wybory, pokazaliśmy to niedawno, ale w klasie średniej, w mieszkańcach dużych i średnich miast skupiony jest ogromny kapitał intelektualny" - mówił Gowin zapewniając, że rząd chce z klasą średnią rozwijać Polskę.

Konwencja PiS, która odbyła się w Szeligach pod Warszawą, była pierwszą konwencją od jesiennych wyborów samorządowych. W podsumowaniu trzech lat działalności ugrupowania oraz przedstawieniu planów na przyszłość wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz lider PiS Jarosław Kaczyński. (PAP)

nno/ amt/ ago/ rbk/ kos/ mok/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 pszczyna

Fałsz, obłuda ,hipokryzja i zakłamanie. Najpierw wygaszają budowę wiatraków i OZE, miliardy pakują na kopalnie i górników , potem coś bełkoczą o wiatrakach na morzu a teraz o powszechnej energetyce.

! Odpowiedz
0 11 ploosz

A kiedy wyegzekwują aby OSD respektowały przepisyw ustawy o OZE? Bilansowanie miedzyfazowe i "proporcjonalne" rozliczanie prosumentow dla G12 w Tauron?

! Odpowiedz
1 36 kolumb1234

nie mozna wierzyc komus kto mowi ze podwyzka prądu nie spowoduje wyzszych cen towarow i uslug

! Odpowiedz
10 31 ajwaj

Jeszcze jeden expert PISy :)

Skonczyl filozofie , no to ..... filozofuje o energii.
Uzyskał stopień naukowy doktora rozprawą zatytułowaną Kościół w czasach wolności 1989–1999 > Wiki
Nie kuma, ze Niemcy skracaja dotacje do OZE, bo energia podrozala i ludzie nie wyrabiaja. Pracuja 2 elektrownie do wiatru, slonca. Musza placic ca 100 % wiecej. Malo tego, musza placic za energie OZE nieodebrana, niepotrzebna kiedy swieci, albo wieje itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 39 loool

1. - Tylko jak pogodzić to od czego nie da się już uciec czyli energię odnawialną od wciąż rosnących żądań górników. kto będzie płacil 13, 14 , deputaty i inne przywileje jak pręd popłynie z energetyki odnawialnej i węgiel będzie passe??
2. Morawiecki zapowiada elektryfikację motoryzacji. Tylko że jeśli prąd do tych samochodów popłynie z węgla to mamy 2-3 x wyższą emisję CO2 niż jest obecnie przy spalaniu ropy w silnikach. Fizyki się nie da oszukać. ten rząd jest tak populistyczny jak za głębokich czasów PRLu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 27 karbinadel

A wystarczyło nie psuć tego, co było. A Gowin to już w ogóle ekspert wszechrzeczy, co to zna się na wszystkim czyli na niczym. Ale za to nie cieszy się, gdy głosuje za głupotami. Normanie wzór polityka, do Sevres powinni go wysłać

! Odpowiedz
7 40 antonicaracal

Fuj ! Co to za przewrotność, jakie zakłamanie i obłuda !
Za kogo oni, ci sprzedajni sekciarze nas mają !
Wczoraj gadają o 100 latach węgla, a dziś trąbią o ekologii i o odnawialnej energii ...

! Odpowiedz
7 10 samsza

Czyli kolejny program gdzie biedni będą składać się na domy dla bogatszych

! Odpowiedz
38 16 misiura

Co by nie mówić, to przez 3 lata zmienili filozofię funkcjonowania tego kraju. Nie da się wrócić do neoliberalizmu. Dzisiaj program Teraz Petru wydaje się po prostu zabieraniem biednym i dawaniem bogatym, a jeszcze kilka lat temu to była "mądra polityka gospodarcza". Klasie średniej opłaci się silne państwo, bo zagrożeniem dla niej są korporacje i politycy którzy przegłosują "ustawy niewolnicze". Kwestie światopoglądowe są poza zasięgiem jakiegokolwiek polityka. So... niech rządzą , tylko bez nachalnej propagandy, bo są w niej słabi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 hatlik1

Ha ha z dopłatami hiundaj przed zwolnieniem z akcyzy 150 tys po zwolnieniu 179 tys ha ha ha panele kredyt na jeden miesiac dla inteligetnych z dopłatami dla mniej inteligetnych kredyt na 5lat i zarobek tylko dla BANKÓW !!!!!!!!!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil