REKLAMA

Gowin przedstawił główne propozycje programowe Porozumienia

2022-05-21 12:23, akt.2022-05-21 18:23
publikacja
2022-05-21 12:23
aktualizacja
2022-05-21 18:23
Gowin przedstawił główne propozycje programowe Porozumienia
Gowin przedstawił główne propozycje programowe Porozumienia
fot. ASW / / ArtService

Radykalne ułatwienie dostępu do broni, dobrowolny ZUS dla małych przedsiębiorców, powiązanie oprocentowania lokat i kredytów - to m.in. propozycje programowe Porozumienia, które podczas sobotniej konwencji krajowej przedstawił przewodniczący partii Jarosław Gowin.

"Polska potrzebuje naszego głosu i naszego zaangażowania" - mówił Gowin, opisując główne propozycje programowe Porozumienia dotyczące gospodarki. "Po pierwsze proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi - z 8 do 5 proc." - wskazał. Dodał, że te nowe stawki powinny obowiązywać przez najbliższe 5 lat.

Porozumienie zapowiada też reformę ZUS płaconego przez mikro- i małych przedsiębiorców. "Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi" - podkreślił. "Po trzecie, zobowiązujemy się, że po odsunięciu PiS od władzy naprawimy to, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócimy dla przedsiębiorców możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku" - mówił Gowin.

Czwartą propozycją jest, by Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 punkty procentowe.

Piątym postulatem Porozumienia jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i pakiet na rzecz rolnictwa. "Postulujemy, by zerowy VAT na żywność obowiązywał do końca inflacji, to można osiągnąć poprzez odpowiednie negocjacje z Komisją Europejską" - powiedział Gowin.

Według niego rząd powinien także walczyć, by unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska związane z produkcją rolniczą nie były nadmiernie restrykcyjne i nie zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu, a także przekazać grunty znajdujące się w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gminom, a za ich pośrednictwem lokalnym rolnikom.

Poza "piątką" postulatów gospodarczych, Gowin przedstawił także w sobotę propozycje dotyczące poprawy obronności kraju. Wśród nich znalazły się m.in. postulaty, by cywilni posiadacze broni, tacy jak myśliwi i strzelcy sportowi, zostali włączeni w system obrony kraju, "radykalnego ułatwienia w dostępie do broni" i szeroko dostępnych kursów obsługi broni palnej, a także szkoleń wojskowych dla chętnych.

"Kolejny z naszych twardych postulatów to wpisanie przynależności Polski do NATO do polskiej konstytucji" - opisywał. Jak dodała także decyzja o ewentualnym wyjściu z UE powinna być podjęta za zgodą większości dwóch trzecich głosów posłów i dwóch trzecich senatorów.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który był gościem konwencji, zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że doświadczenia Porozumienia i PSL w ostatnich miesiącach są wspólne, "bo wspólnie jesteśmy w opozycji". "Przez kilka lat wcześniej były rozbieżne, może nie w każdym punkcie, bo my też głosowaliśmy za 500 plus, razem głosowaliśmy za projektami tymi społecznymi, mądrymi" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Ale - jak dodał - "były też te różnice". "I o nich, żeby być szczerym trzeba powiedzieć. Moim zdaniem za późno powiedzieliście - dość zawłaszczaniu państwa. Dzisiaj pozostali, ci którzy obronili Polskę przed wyborami +kopertowymi+, przed +piątką Kaczyńskiego+, czy bałaganem Polskiego Ładu, bo to dzięki wam udało się to zrobić" - powiedział szef PSL. "Ja wiem, że jest wam ciężko, ale powiem wprost, że nie daliście się kupić, nie daliście się sprzedać za stanowiska, które wam oferowano" - zauważył Kosiniak-Kamysz.

"Zostali ci, którzy wybrali trudną drogę, pod prąd do góry, bo tam jest źródło. Zostali ci, którym wiem, że nie jest łatwo też w społecznościach lokalnych, którzy dostali po głowie" - powiedział szef PSL.

"Wiem, że wybraliście dobrą drogę, trudniejszą, bardziej wymagającą, ale drogę odwagi, a nie pohańbienia, drogę prawdy, a nie kłamstwa, a na końcu drogę zwycięstwa, a nie totalnej klęski. I wytrwajcie w niej, udowadniajcie to na każdym kroku" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Wyjdźmy z tych okopów opozycyjności, pokażmy, że potrafimy jeszcze wiele wspólnie dobrego zrobić. To jest bardzo potrzebne" - dodał. "I wy to musicie udowadniać dwa razy bardziej, żeby uzyskać wiarygodność, nie w oczach jakiegokolwiek polityka, ale w oczach wyborców, musicie to pokazywać na poziomie lokalnym, na poziomie parlamentarnym"- apelował Kosiniak-Kamysz.

Według niego, "ważnym sprawdzaniem będzie jedno z najbliższych głosowań w Sejmie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, bo to się jedno z drugim łączy". "My mieliśmy chyba podobne wspólne dobre intencje co, do tego projektu pana prezydenta, bo wyszedł z inicjatywą, chciał coś zrobić, w porównaniu z tym marazmem rządzących" - powiedział lider PSL.

Gośćmi konwencji byli też: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-KP), wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-KP) oraz senator Jan Maria Jackowski (niezrzeszony).

Gowin pytany na konferencji prasowej po konwencji, czy obecność na niej polityków Stronnictwa i podkreślanie przyjaznych relacji i wspólnot programowych to początek czegoś większego jakiejś koalicji lub wspólnych list wyborczych.

"Na pewno jest to dowód na bliskość programową obu środowisk politycznych Koalicji Polskiej i Porozumienia" - odparł Gowin. Dodał, że na rozmowy o wspólnych listach przyjdzie czas za kilka miesięcy, kiedy zbliżać się będzie termin wyborów. "Na razie na 1,5 roku przed terminem konstytucyjnym zdecydowanie za wcześnie jest mówić o tym kto, z kim będzie startował na wspólnych listach" - powiedział lider Porozumienia.

Ale - jak podkreślił - "bardzo cieszymy się, że przedstawiciele Koalicji Polskiej, jej główni liderzy, pan prezes Władysław Kosiniak-Kamysz, pan marszałek Piotr Zgorzelski, pan marszałek Michał Kamiński, pojawili się na konwencji". "To jest znamienny wyraz przyjaźni i bliskości obu środowisk" - zaznaczył Gowin. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (21)

dodaj komentarz
transcendenz
Panie Gowin, Polacy nie lubią ludzi co mówią mądrze. Bo tacy są przeciwnikami okradania, które Polakom bardzo pasuje.
jas2
Emerytura powinna być proporcjonalna do ilości urodzonych wychowanych dzieci.
To jedyny system spójny, pewny i samofinansujący się.
wtomek123
"Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi" - Terza najniższe emerytury otrzymują przedsiębiorcy. Pobierają je i robią sobie z tego żarty. Rząd dopłaca nie badając w jakiej sytuacji materialnej jest konkretna osoba i jaka ma za soba historie zatrudnienia. W tym kraju nigdy nie będzie normalnie.
darius19
Tak p.Gowin jak i wielu komentujacych sie nie zajaknie - "kto za to zaplaci"? Nazywa to sie populizm
and00
Był w szpitalu, w izolatce
Miał czas na przemyślenia
No i zaprezentował efekty tych przemyśleń
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polityka_to_nie_ekonomia
Czyli znów wysyp propozycji by kupić wyborców, którzy zapomnieli co robili wcześniej (Gowin, Kukiz - tym panom od dawna nie ufam, zwłaszcza temu drugiemu - on się przed wyborami odnajdzie na listach wyborczych PiSu według mnie). Szkoda, bo część propozycji nawet sensowna, ale patrząc na skalę raczej nie są one planowane do wdrażania Czyli znów wysyp propozycji by kupić wyborców, którzy zapomnieli co robili wcześniej (Gowin, Kukiz - tym panom od dawna nie ufam, zwłaszcza temu drugiemu - on się przed wyborami odnajdzie na listach wyborczych PiSu według mnie). Szkoda, bo część propozycji nawet sensowna, ale patrząc na skalę raczej nie są one planowane do wdrażania (gdyby faktycznie mieli możliwość) a tylko na wybory.
jas2
Gowin jako polityk jest dla mnie skończony, natomiast Kukiz jest OK.
W jego przypadku nie ma się do czego przyczepić.
jezykminimalny
Będzie w opozycji do projektów, które sam współtworzył, zabawny facet.
jezykminimalny
Nazwa nowego programu: Piątka z Kobierzyna

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki