Gowin: Po wyborach nie podniesiemy składek ZUS dla przedsiębiorców

Po wyborach nie podniesiemy składek ZUS dla przedsiębiorców. Kładę swoją głowę polityczną, że tak się nie stanie - podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

(Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Na konwencji PiS w ubiegłą sobotę zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

Gowin podkreślił w programie "Onet Opinie", że "świetnie zdają sobie sprawę, że o ile dla dużych i średnich firm podniesienie płacy minimalnej nie będzie większym wyzwaniem, o tyle dla małych firm owszem".

"I dlatego właśnie z myślą o tych firmach z inicjatywy Porozumienia w programie znalazł się plan obniżenia ZUS-u dla części tych małych firm. A mówiąc konkretnie, +Mały ZUS+ dzisiaj liczony jest od przychodu, czyli od obrotów. W przyszłości będzie liczony od dochodu, czyli od zysku. To jest zasadnicza różnica, która pozwoli zniwelować skutki podniesienia minimalnego wynagrodzenia dla setek tysięcy małych firm" - podkreślił.

Dopytywany, czy może obiecać, że po wyborach nie zostaną podniesione składki ZUS dla przedsiębiorców, zaznaczył, że jest to "zupełnie oczywiste". "Kładę swoją głowę polityczną, że tak się nie stanie. Ani raz taki pomysł nie padł, nie był rozważany. Uważam, że to byłby pomysł absurdalny, zdecydowane podniesienie ZUS-u. Ten ZUS i tak dla dużej części firm jest wysoki" - powiedział wicepremier.

"Daję rękojmię tego, że nigdy nie rozważaliśmy podniesienia ZUS-u, odejścia od ryczałtu i daję równocześnie rękojmię, że małym firmom, które mają dochody poniżej pewnego pułapu, ZUS będziemy obniżać, w skrajnych przypadkach praktycznie go zera" - dodał Gowin. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ wj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 josi

Panie Gowin uczestniczyłem na pana spotkaniach jak zakładał pan swoją partię
z nadzieją że rozumie pan obecne problemy świata polityki i co trzeba zmienić .
Nie sądziłem że taki człowiek jak Pan może się aż tak poniżyć łącząc się
tylko dla samej POLITYKI z tą chorą organizacją partyjną PIS .
Stracił Pan już twarz i tego się już nie odbuduje jest Pan zero jak i pozostała reszta
tego dziadostwa .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 karbinadel

Chyba już wszyscy zapomnieli, że ten mistrz koryta w ogóle istnieje.

! Odpowiedz
11 12 khh

Gowin, przyjazny przedsiebiorcom konserwatysta, ktory wspiera przywracanie komunizmu w Polsce. Bardzo wiarygodna postac.

! Odpowiedz
3 8 sztos1

Głowa Gowina jest tak pusta , ze szkoda nawet czasu aby o tym dyskutowac . Peowski a potem pisowski minister dobrze wie , ze liczy sie tylko władza i kasa a reszta jest dla tłuszczy .

! Odpowiedz
5 8 adam1ad

Z jego głową to mi do pierwszego nie starczy. Nawet jakby mi minimalną do poselskiej pensji podnieśli.

! Odpowiedz
8 14 mick63

Pytanie kluczowe jaka jest granica dochodów, pada określenie "pewna" Jako przedsiębiorcy nic mi to nie mówi. Jak znam życie tak to będzie skonstruowane aby prawie nikt się nie załapał. Obstawiam 2000 przed podatkiem (kto prowadzi firmę zarabiając mniej jak na etacie).

Poza tym prosta arytmetyka: załóżmy w firmie zatrudnionych jest 5 osób na najniższej.
Sama płaca zasadnicza dla tych osób w 2023 roku to wzrost kosztów o ok 6000 zł względem dnia dzisiejszego.

Załóżmy że przedsiębiorca będzie płacił tylko połowę zusu ze względu na ulgę czyli ok 1100 w 2023. ( skoro dzisiaj jest 1300 to w 2023 będzie ok 2200)

Jak się ma ulga 1100 zł w relacji dodatkowych kosztów w wysokości 6000 ??????????????
(tylko płaca zasadnicza, z zusem i podatkiem będzie o wiele więcej).

Propaganda dla ciemnoty na etatach bo niby pracodawcy mają tak dobrze więc czego jeszcze chcą.

P.S. Ostatnio zacząłem oglądać wypowiedzi i program wyborczy Sławomira Mentzena, gość dobrze gada szkoda tylko że raczej nigdy nie dojdzie do władzy .Postuluje m.in. likwidację 500+ a to jednoznaczne z klęską w wyborach, nikt nie przebije PIS-u w rozdawnictwie bo przecież "na główkę najlepiej działa gotówka" co będzie za kilka lat a jakie to ma znaczenie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 25 jes

Jakby głowa polityczna była cokolwiek warta. Cały sejm byłby jeźdźcami bez głów.

! Odpowiedz
27 12 ajwaj

ty takiej
nigdy nie miales

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 12 pluto85md

Zrezygnuje z teki ministra, bo caly rzad poda sie do dymisji po wyborach, prezydent powierzy utworzenie nowego rzadu zwycieskiej partii.

W miedzyczasie jednak Gowin moze zaglosowac za tym projektem, ale sie cieszyl przeciez nie bedzie, znow zaglosuje przeciw swemu sumieniu. Tak robia niewolnicy, a Gowinowi ledwo do pierwszego starcza te parenascie tys zl. Gdzie on znajdzie druga taka posada? Nigdzie. Bedzie glosowal jak mu nakaza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.