REKLAMA

Gowin: Zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej może być dla wielu firm trudne do udźwignięcia

2021-06-19 08:22
publikacja
2021-06-19 08:22
Gowin: Zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej może być dla wielu firm trudne do udźwignięcia
Gowin: Zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej może być dla wielu firm trudne do udźwignięcia
/ Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej może być dla wielu firm trudne do udźwignięcia - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że propozycja minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. w kwocie 3.000 zł jest optymalna.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3.000 zł oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w 2022 r. w kwocie 19,60 zł. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 2.800 zł, a minimalna stawka godzinowa obowiązująca w 2021 roku to 18,30 zł.

Na pytanie o gotowość rządu do zwiększenia podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku, wicepremier Gowin odpowiedział, że we wtorek przedstawiona została propozycja, która w optymalny sposób odpowiada potrzebom polskiej gospodarki.

"W moim przekonaniu zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej mogłoby dla wielu firm, a nawet dla całych dużych sektorów gospodarczych dotkniętych skutkami pandemii, okazać się ciężarem trudnym do udźwignięcia" - zaznaczył.

Dodał, że liczy na to, że partnerzy społeczni, przede wszystkim strona związkowa, zaakceptują to stanowisko.

W Polsce minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie przepisów ustawy, która przewiduje tzw. zasadę negocjacyjnego trybu kształtowania jej wysokości. Oznacza to, że jej wysokość każdego roku jest przedmiotem negocjacji RDS. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
duders
Panie pośle czy pan jest tak mało inteligentny?podnoszenie płacy minimalnej skutkuje zmniejszaniem się szarej strefy chodzi o wypłacanie pieniedzy z pod stołu .Wiekszość microfirm zatrudnia na najniższą krajową a resztę do ręki skoro średnio pensja jest 3000 netto w tym część nielegalna czyli pracodawce stać zapłacić Panie pośle czy pan jest tak mało inteligentny?podnoszenie płacy minimalnej skutkuje zmniejszaniem się szarej strefy chodzi o wypłacanie pieniedzy z pod stołu .Wiekszość microfirm zatrudnia na najniższą krajową a resztę do ręki skoro średnio pensja jest 3000 netto w tym część nielegalna czyli pracodawce stać zapłacić tylko w ten sposób zostaje w jego interesie więcej kasy nielegalnej z ominiętego zusu.Podnieśmy płacę minimalną jak obiecał prezes PIS do 4000 brutto i po sprawie pensje z pod stołu przestaną istnieć.A i jeszcze jedno dodam.Skończyć z zatrudnianiem zdrowych osób na 1/2 etatu i 1/3 zmienić prawo!jeżeli stan zdrowia zatrudnionego nie wskazuje przeszkód do pracy w pełnym wymiarze pracy to pierwsza podstawowa umowa o pracę powinna być w pełnym wymiarze czasu pracy a druga i kolejna umowa dowolna.W ten sposób pracodawcy omijają zatrudnienie proponując zdrowej osobie pracę na 1/2 etatu lub 1/3 a nielegalnie te osoby pracują w pełnym etacie .Przykład?zweryfikujcie zakłady fryzjerskie to się przekonacie i wiele innych
ptokbentoniczny
Gościu weź lepiej nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia. Podnoszenie płacy minimalnej skutkuje powiększaniem się szarej strefy. W wielu firmach (zwłaszcza prywatnych) są stanowiska, na których ludzie praktycznie nie pracują lub robią bardzo mało. Są też stanowiska, które powstały tylko dlatego,Gościu weź lepiej nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia. Podnoszenie płacy minimalnej skutkuje powiększaniem się szarej strefy. W wielu firmach (zwłaszcza prywatnych) są stanowiska, na których ludzie praktycznie nie pracują lub robią bardzo mało. Są też stanowiska, które powstały tylko dlatego, że szefowi nie chciało się samemu czegoś robić. I teraz jak urośnie koszt utrzymania takiego pracownika (czytaj płaca minimalna np. do 4tys) to szef go zwolni bo lepiej będzie dla niego zrobić to samemu niż płacić więcej niż to warte.
Zwiększenie płacy minimalnej dla kogoś, kto resztę dostaje pod stołem doprowadzi do tego, że taka osoba dalej będzie dostawać pod stołem, ale za to nie otrzyma podwyżki bo urosły koszty zatrudnienia tegoż pracownika. Wiem, że tak jest bo sam to przerabiałem. Rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy zlikwidować podatki od pracy, wprowadzić dobrowolność składek i niech pracownik dostanie tzw. super brutto i sam płaci składki. Wprowadzając rozwiązania, o których napisałeś doprowadzilibyśmy do jeszcze większej katastrofy.
jjmm2u
Wszystko co napisałeś to nie prawda, podniesienie płacy minimalnej zwiększa szara strefę ponieważ podnosi się koszt zatrudnienia dla pracodawcy także te których pracownik nie widzi. Jeżeli firma A zatrudnia teraz 10 osób na minimalnej 2800( 3361 z innymi kosztami) to całkowity koszt miesięczny 33610 zł, jeżeli podniesiesz Wszystko co napisałeś to nie prawda, podniesienie płacy minimalnej zwiększa szara strefę ponieważ podnosi się koszt zatrudnienia dla pracodawcy także te których pracownik nie widzi. Jeżeli firma A zatrudnia teraz 10 osób na minimalnej 2800( 3361 z innymi kosztami) to całkowity koszt miesięczny 33610 zł, jeżeli podniesiesz place do 3000(całkowity koszt 3600) to trzeba będzie płacić 36000. Więc albo kogoś się zwolni a inni będą pracować więcej, albo kogoś się zatrudni na 1/2 i resztę da mu pod stołem żeby zminimalizować koszty.
koperytko odpowiada jjmm2u
Gdzie sa te faktyczne pensje za kwote minimalną ? Kto tyle faktycznie zarabia ? Np większość budowlanki pracuje za minimalna gdzie dostaje sie reszte pod stołem - faktyczne pensje od 4000 netto w góre
bogdant
Co do likwidacji szarej strefy to lepiej zaczac od tego żeby pracownik mógł rozpocząć pracę dopiero jak ma podpisaną umowę, a nie tak jak teraz - w razie kontroli na budowie - okazuje sie ze polowa zalogi jest pierwszy dzien w pracy i umowy - jeszcze nie musi miec...
koba2020
A Szanowny Pan zapłacił chociaż 1x w swoim życiu ten tzw. ZUS (przez zapłatę rozumie się wykonanie przelewu w swoim imieniu z własnego r-ku bankowego ???

Czy czasem nie jest tak, że urealnienie wynagrodzeń powinien wyznaczać rynek ? a opłacalność granicy pomiędzy "jasną a szarą strefą" procentowa
A Szanowny Pan zapłacił chociaż 1x w swoim życiu ten tzw. ZUS (przez zapłatę rozumie się wykonanie przelewu w swoim imieniu z własnego r-ku bankowego ???

Czy czasem nie jest tak, że urealnienie wynagrodzeń powinien wyznaczać rynek ? a opłacalność granicy pomiędzy "jasną a szarą strefą" procentowa wysokość danin na rzecz Państwa ???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki