Gowin: ZUS powinien sprawdzić zwolnienia lekarskie policjantów

Zwolnienia lekarskie, na które poszła w ostatnim czasie część policjantów, powinny być sprawdzone przez ZUS - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Według niego sprawa dotyczy nie tylko policjantów, ale też lekarzy, którzy wystawili zwolnienia.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Gowin pytany był w środę w wywiadzie dla Polsat News m.in. o to, czy będzie wystarczająca liczba policjantów, by ochronić marsz organizowany przez rząd pod patronatem prezydenta, "wspólny biało-czerwony marsz", w związku ze zwolnieniami lekarskimi, na które poszła część policjantów. Odpowiedział: "Poradzimy sobie".

"Policjanci z definicji powinni być raczej młodymi, raczej wysportowanymi, raczej zdrowymi osobami. Jeżeli nagle setki takich osób idzie na zwolnienia lekarskie, to jest to pytanie nie tylko o nich. To jest pytanie przede wszystkim o lekarzy, którzy masowo nagle udzielają zwolnień" zauważył wicepremier.

"Moim zdaniem te zwolnienia powinny być natychmiast sprawdzone równie masowo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" dodał.

"Psia grypa" i masowe "L4" – o co walczą policjanci?

Od kilku dni policjanci w całej Polsce przechodzą na zwolnienia lekarskie, mimo że Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Policjantów zaprzecza, aby był to element trwającego protestu. Postulaty funkcjonariuszy pozostają niezmienne od kilku miesięcy. O co walczą?

Rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka poinformował, że w całym kraju na zwolnieniach lekarskich może przebywać nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy. Jak podają media, zwolnienia mają być formą protestu policjantów domagających się m.in. podwyżek.

Ze stanowiska przekazanego w niedzielę PAP przez przewodniczącego Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Rafała Jankowskiego wynika, że przebywanie funkcjonariuszy na zwolnieniach nie jest elementem ogólnej akcji protestacyjnej i związek nie wzywał do takiej formy protestu.

Jak podał we wtorek w Łodzi Ciarka, komendant główny policji zadecydował, że funkcjonariusze, którzy będą pełnili służbę 11 listopada w Warszawie, powinni być za to docenieni i dostaną nagrody po tysiąc złotych.

Od lipca trwa protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zaprosił na czwartek na godzinę 11.00 przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podległych MSWiA. Spotkanie odbędzie się w siedzibie ministerstwa. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 lelo1949

Celowa robota lekarzy ,wykończyć PIS ,POsprywatyzuje szpitale i o to chodzi

! Odpowiedz
3 4 antek10

Panie Gowin jak ZUS sprawdzi skoro 12 listopada tez nie bedzie pracowal. PIS dał 100% płatnego chorobowego dla policjantów więc dlaczego ktos miałby z tego nie korzystać.

! Odpowiedz
11 16 sztos1

KOMPROMITACJI GOWINA ciąg dalszy . premier i różny obrotowy minister nie wie , ze ZUS nie ma prawa kontrolować L4 MUNDUROWYCH . - KATASTROFA , taki fachowiec od lat sprawuje w państwie polskim najważniejsze funkcje .

! Odpowiedz
5 22 pluto85md

Ignorancja tego rzadu trwa. Czy kiedykolwiek ten rzad zrozumie co jest prawdziwym problemem polskiego rynku pracy? Czy nadal beda obnizac wiek emerytalny, dokladac pracy urzedniczej (obsluga mlodych emerytow, 500plus, 300plus) i udawac ze to prowadzi do rozwoju. Przypominam, w przyszlym roku przecietny pracownik w Polsce musi dorzucic 525 zl na waloryzacje samych rent i emerytur!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 20 szejknet

Kiedyś było: "rząd się wyżywi". Dzisiaj mamy "Poradzimy sobie". Historia zatoczyła koło ?

! Odpowiedz
25 22 trooper

Gowin nie wie o czym mówi, kto Policjantowi czy lekarzowi udowodni, że wczoraj czy przedwczoraj pacjent nie miał 38 stopni gorączki?

! Odpowiedz
3 21 modulometer

zus nie ma prawa sprawdzać policjantów bo to nie on wypłaca mundurowym świadczenia. Gowin- byy minister sprawiedliwości nie ma pojęcia o prawie. A wysyp zwolnień to oczywisty szwindel, ale w państwie z dykty i paździerza wszystko widać jest możliwe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.