Gowin: Wypłacimy 500+ mimo strajku

Jeśli doszłoby do protestu pracowników socjalnych, to jestem przekonany, że poradzimy sobie z wypłatą świadczenia 500+ - powiedział w środę w radiowej Jedynce wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

(fot. Daniel Gnap / FORUM)

Wtorkowa "Rzeczpospolita" zaalarmowała, że do protestujących nauczycieli dołączy już niedługo nawet 40 tys. pracowników pomocy społecznej. W środę w radiowej Jedynce wicepremier Jarosław Gowin pytany był, czy może się to wiązać z zablokowaniem wypłat 500+.

"Jestem przekonany, że jeśli by doszło do takiej czy innej formy protestu, to poradzimy sobie z wypłatą tzw. 500+" - powiedział.

Ocenił, że program 500+ to "bardzo ważna forma docenienia wagi młodych rodzin wychowujących dzieci".

Mówiąc o możliwym proteście pracowników socjalnych powiedział: "Wynagrodzenia w całej sferze budżetowej są zbyt niskie". Dodał, że jego zdaniem doszło do nadmiernego rozwarcia między poziomem wynagrodzeń w sferze rynkowej i budżetowej. "Nasz rząd rozpoczął proces podnoszenia wynagrodzeń, ale to proces, który musi potrwać kilka lat" - skomentował.

Pytany o to, skąd wziąć pieniądze na podwyżki i czy nie trzeba będzie np. obciąć wydatków na naukę, powiedział: "na oświatę wydajemy wyraźnie powyżej średniej OECD, a na naukę i szkolnictwo wyższe wydajemy na poziomie połowy średniej OECD. Tu nie ma czego oszczędzać. Jeśli chcemy budować nowoczesną gospodarkę, jeśli chcemy być zamożnym społeczeństwem, to musimy zainwestować w polskie uczelnie i instytuty naukowe".

Autorka: Ludwika Tomala

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 24 antybolszewik

To już jest paradoks. Przecież godziwa płaca za pracę uczy ludzi odpowiedzialności. Socjal za nic rozleniwia. Rząd nie powinien stawiać na socjal bo wychowa masy roszczeniowe, strajkujące tak często jak w PRL. Sam sobie w kolano strzela!

! Odpowiedz
1 8 histeryk

myślisz, że kogokolwiek w tym rządzie interesuje coś więcej niż utrzymanie się na stołkach za wszelką cenę? Polska i jej przyszłość wydają się być bardzo daleko w hierarchii.

! Odpowiedz
6 14 czeslaw_mucha

Rząd się sam wyżywi jak powiedział klasyk. I sam się wykształci i samo sobie wypłaci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne