REKLAMA

Gowin: Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza; rok zakończymy z 4 na czele

2021-05-12 11:04, akt.2021-05-12 11:31
publikacja
2021-05-12 11:04
aktualizacja
2021-05-12 11:31
Gowin: Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza; rok zakończymy z 4 na czele
Gowin: Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza; rok zakończymy z 4 na czele
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza i potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele - powiedział w środę podczas konferencji Impact CEE wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Gowin ocenił, że jeśli chodzi o bezrobocie, "dzisiaj większym problemem polskiej gospodarki jest brak rąk do pracy".

Wicepremier powiedział, że w polskiej gospodarce bardzo optymistyczne dane płyną z sektora przemysłowego, rośnie eksport, a w piątek spodziewane są dane o PKB za pierwszy kwartał tego roku.

"Nasze prognozy są umiarkowanie optymistyczne - uda się nam zahamować tempo spadku, mimo że cały I kwartał to był czas ogromnego nasilenia pandemii" - powiedział Gowin. Jak podkreślił, prognozowany spadek PKB w tym okresie to "1,5 proc., dla porównania w IV kw. 2020 r. odnotowaliśmy 2,7 proc. spadek".

Gowin ocenił, że "to koniec złych danych, bo tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza".

"Potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele" - stwierdził wicepremier.

"Nasza gospodarka ma zdywersyfikowany charakter - to okazało się dużym atutem w czasie pandemii - (...) z silną rolą przemysłu, który okazał się tą lokomotywą napędzającą wzrost gospodarczy" - powiedział Gowin w środę podczas imprezy Impact'21. Jak dodał, mamy także zdrowy sektor finansów.

Zdaniem Gowina nasz kraj ma również dobrą sytuację na rynku pracy. Jak wskazał, to w dużej mierze zasługa polskich przedsiębiorców, milionów pracowników oraz dobrze przemyślanej pomocy ze strony państwa.

"Ta pomoc nastąpiła natychmiast. Trwa do dzisiaj, będzie przedłużana tak długo, jak długo sytuacja covidowa będzie zmuszała rząd do wprowadzania obostrzeń" - zadeklarował minister.

Jak mówił, szczepienia są kwestią bezpieczeństwa własnego, najbliższych oraz bezpieczeństwa i rozwoju polskiej gospodarki.

"Oczywiście ta pomoc finansowa ze strony państwa nie jest bez skutków długofalowych. Tym skutkiem jest wzrost zadłużenia, wzrost długu publicznego, te przeszło 200 mld zł, około 9 proc. PKB, które my wszyscy podatnicy - przecież to nie rząd, rząd nie ma żadnych własnych pieniądze - wyłożyliśmy na ratowanie polskich firm i miejsc pracy. To jest pewien dług, który trzeba będzie (....) spłacać" - wskazał Gowin.

Zdaniem szefa MRPiT interwencjonizm państwa jest potrzebny, ale jako czynnik przejściowy. "Już dzisiaj trzeba przygotować dobrze przemyślane sposoby ograniczania obecności państwa w gospodarce" - dodał.

mfr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki