REKLAMA

Gowin: Przygotowaliśmy pakiet ustaw, które pozwolą na zwiększenie liczby oddawanych mieszkań

2021-05-27 06:47
publikacja
2021-05-27 06:47
Gowin: Przygotowaliśmy pakiet ustaw, które pozwolą na zwiększenie liczby oddawanych mieszkań
Gowin: Przygotowaliśmy pakiet ustaw, które pozwolą na zwiększenie liczby oddawanych mieszkań
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Gdyby nasi partnerzy koalicyjni zamierzali rządzić z Lewicą, to byłby to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy - mówi w czwartkowej "Rzeczpospolitej" wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin. Podkreśla, że w rządzie i koalicji ZP jest adwokatem klasy średniej.

Gowin pytany, co dla niego, jako osoby reprezentującej gospodarczą część rządu, jest "czerwoną linią" w negocjacjach na temat Polskiego Ładu podkreślił, że w rządzie i koalicji jest adwokatem klasy średniej.

"Nie tylko przedsiębiorców – zwłaszcza tych mniejszych i średnich, ale także naukowców, nauczycieli, urzędników, samorządowców i przedstawicieli wolnych zawodów. Zgadzając się na kierunkowe rozwiązania – ogłoszone podczas prezentacji Polskiego Ładu – już w jej trakcie mówiłem, że będą uzupełnione o coś, co nazwałem ulgą dla klasy średniej" - powiedział.

Zaznaczył też, że to Porozumienie od dawna opowiadało się za podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

"Przygotowaliśmy bardzo dobrze oceniany pakiet ustaw, które pozwolą na zwiększenie liczby oddawanych mieszkań. Przekonaliśmy naszych koalicjantów do wprowadzenia stałej subwencji inwestycyjnej dla samorządów, rozdzielanej według obiektywnych kryteriów. Zaproponowaliśmy nowe instrumenty wsparcia dla przemysłu czy eksportu, a także głęboką reformę rynku pracy" - wskazał.

Zdaniem wicepremiera, proponowana likwidacja odpisu podatkowego od składki zdrowotnej musi być uzupełnione o ulgę dla klasy średniej. "Na ten temat w tej chwili dyskutujemy zarówno wewnątrz rządu, jak i całego obozu politycznego" - dodał.

Zaznaczył jednak, że wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest konieczny. "PiS zaproponowało odejście od degresywnego systemu danin i skierowanie dzięki temu dodatkowych środków do NFZ. Jako zdeklarowany wolnorynkowiec jestem zwolennikiem podatku liniowego" - powiedział. Zapytany, czy nie boi się, że Porozumienie będzie przeciw danej ustawie podnoszącej obciążenia podatkowe, ale Lewica zagłosuje za, dlatego propozycje Porozumienia przepadną, Gowin stwierdził, że gdyby PiS i Solidarna Polska zamierzali rządzić z Lewicą, to byłby to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy.

"O polityce w relacjach międzypartyjnych w obozie Zjednoczonej Prawicy przy okazji Polskiego Ładu nie rozmawialiśmy. Koncentrowaliśmy się na tym, co jest dzisiaj jedyną sprawą wartą uwagi polityków, czyli na przezwyciężeniu skutków pandemii" - powiedział.

Dodał też, że nie ma "twardych ustaleń" dotyczących koalicji przy wyborach w 2023 r. "Owszem, na początku kadencji razem z ministrem Ziobrą proponowaliśmy, aby je podjąć, ale wtedy nie było specjalnego zainteresowania po stronie PiS-u. Teraz pan premier Kaczyński rzeczywiście proponuje, abyśmy zawarli umowę, która przewiduje wspólny start również w wyborach w 2023 r. Sądzę, że za kilka miesięcy zasiądziemy do rozmowy" - dodał.(PAP)

mzd/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Polski ład

Komentarze (3)

dodaj komentarz
godojoshi
Gierek to jednak był koleś ;) A poza tym może zamiast kolejnej komplikacji prawa po prostu nie likwidować możliwości odpisu składki zdrowotnej i wtedy nic nikomu się nie stanie? Uuups...zapomniałem, że przecież to niejawny sposób na podniesienie podatków. Zaraz powiecie, że przecież wprowadzają wyższą kwotę wolną Gierek to jednak był koleś ;) A poza tym może zamiast kolejnej komplikacji prawa po prostu nie likwidować możliwości odpisu składki zdrowotnej i wtedy nic nikomu się nie stanie? Uuups...zapomniałem, że przecież to niejawny sposób na podniesienie podatków. Zaraz powiecie, że przecież wprowadzają wyższą kwotę wolną i wyższy drugi próg...problem tylko taki, że o ile brak odpisu składki podwyższa podatek, który nominalnie będzie rósł wraz ze wzrostem pensji, to kwota wolna wolna i próg w tym samym czasie będzie na 99% stał w miejscu. Tym samym przy dłuzszej inflacji +-5% będzie podobna presja płacowa, która będzie powodowała realne coraz większe obciążenie podatkami...mowa oczywiście o perspektywie kolejnych lat. No ale wyborcy się cieszą, bo przynajmniej połowa z nich przeżyje jeszcze góra kilka lat (także za sprawą świetnej słuzby zdrowia), a teraz będą mieli lepiej...
scuti1986
Już tylko miesiące, tygodnie, dni dzielą nas od chwili gdy rząd wprowadzi ustawowo nakaz bycia szczęśliwym i życia w pełnym dobrobycie! Polska najlepszym krajem do życia! DLA WSZYSTKICH! USTAWOWO WAM TO GWARANTUJĘ! To ja mówię, Jarosław, Gowin Jarosław, tym razem cieszyłem się jak głosowałem
khh
Komuch Gowin nazywa siebie 'adwokatem klasy sredniej', a teraz zamierza ustawa wymusic 'oddawanie' mieszkan. Strach sie bac.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki