Gowin: Potrzebna dyskusja o zwiększeniu udziału samorządów w podatku PIT

W przyszłym roku trzeba podjąć dyskusję nad udziałem samorządów w podatku PIT – ocenił w sobotę wicepremier Jarosław Gowin, opowiadając się za zwiększeniem udziału samorządów w tym podatku, by zrekompensować im środki uszczuplone w wyniku obniżki PIT oraz wzrostu płacy minimalnej.

(Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Podczas sobotniego briefingu prasowego w Wodzisławiu Śląskim wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, ocenił, że zapowiadane podniesienie minimalnego wynagrodzenia może być problemem nie tyle dla przedsiębiorców, co właśnie dla samorządów.

„Z dużo większym problemem (niż w przypadku przedsiębiorców – PAP), jeżeli chodzi o podniesienie minimalnych wynagrodzeń, będą musiały zmierzyć się samorządy, dlatego uważam, że w przyszłym roku trzeba podjąć dyskusję nad udziałem samorządów w podatku PIT” – powiedział wicepremier, przypominając, iż podatek ten został niedawno obniżony.

„To jest znakomity ruch - zawsze obniżenie podatków stymuluje rozwój gospodarczy, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że skutkiem ubocznym obniżenia PIT-u jest uszczuplenie przychodów samorządów i trzeba to w jaki sposób zrównoważyć” – dodał Jarosław Gowin, wskazując, iż chodzi o większy niż obecnie udział samorządów w podatku PIT.

Natomiast – jak przypomniał wicepremier – z myślą o mikroprzedsiębiorcach, dla części których podniesienie minimalnego wynagrodzenia również może być dużym wyzwaniem, rząd przygotował „projekt umożliwiający radykalne obniżenie ZUS”. „Dla nich największym wyzwaniem jest nawet nie poziom wynagrodzeń, ale właśnie ZUS” – ocenił Gowin, powołując się na informacje przekazywane mu podczas spotkań z przedsiębiorcami.

Jak mówił, wielu przedsiębiorców już dziś wypłaca pracownikom wynagrodzenia wyższe od minimalnych, stąd problem związany ze wzrostem minimalnej pensji bardziej może dotyczyć – ocenił – właśnie sektora publicznego, w tym samorządów. Podkreślił, że reformę samorządową w Polsce uważa za najbardziej udaną spośród reform podjętych po 1989 roku. „Trzeba szukać efektu połączenia sił między instytucjami rządowymi a instytucjami samorządowymi” – wskazał.

Odnosząc się do projektu zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS Gowin wyraził opinię, iż jest to „sprawa otwarta”. „Będziemy do tego wracać w dyskusjach po wyborach” – powiedział wicepremier. Zastrzegł, że ten problem nie dotyczy przedsiębiorców, ale wysokowykwalifikowanych pracowników, zatrudnionych na umowy etatowe, jak informatycy czy przedstawiciele średniej kadry menedżerskiej i inżynieryjnej w dużych zakładach przemysłowych.

Podczas wizyty w Wodzisławiu Śląskim wicepremier Gowin poparł ubiegającego się o mandat poselski w okręgu rybnickim kandydata partii Porozumienie (w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy) Jarosława Szczęsnego. Przybliżając swój program kandydat wskazał m.in. na konieczność działań poprawiających czystość powietrza, stan lokalnych dróg czy wspierania małych przedsiębiorstw. Potrzebne są – jak mówił – większe środki na rzecz organizacji pozarządowych, klubów sportowych i lokalnych inicjatyw kulturalnych.

Gowin podkreślił wagę zbliżających się wyborów parlamentarnych. „13 października zdecydujemy o tym, czy chcemy – jako społeczeństwo – kontynuować tę drogę rozwoju, która została obrana w roku 2015, a więc rozwoju zrównoważonego, wsparcia dla innowacyjności, wsparcia dla odbudowy przemysłu, co tutaj na Śląsku ma ogromne znaczenie, przy równoczesnej realizacji szerokich programów społecznych, czy też wracamy do tych modeli rozwojowych, które były realizowane w Polsce przed rokiem 2015” – mówił wicepremier, wyrażając nadzieję, że program przedstawiony przez Zjednoczoną Prawicę zyska akceptację wyborców.

„Ale program to jedno, natomiast bardzo ważne jest to, jacy ludzie stoją za tym programem” – dodał Gowin, rekomendując głosowanie na przedsiębiorcę i społecznika, znawcę i pasjonata folkloru i sportu, Jarosława Szczęsnego. Przebywając w Wodzisławiu Śląskim wicepremier odwiedził odbywający się na miejscowym rynku Oktoberfest – plenerową imprezę biesiadną, wzorowaną na niemieckich tradycyjnych biesiadach piwnych, przy popularnej muzyce.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ agz/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 b3ta

A no i oczywiście szkoda, że 30krotnosc zusu przeszła przez sejm, ale cóż, nie wszystko musi być pięknie

! Odpowiedz
0 0 b3ta

Mam nadzieję, że temat zostanie podjęty, bo to ważna sprawa, Gowin chyba jako jedyny wspomina o tym z troską, bo inni politycy mogą nie zauważać tego problemu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.