Gowin: Jednoczesne obniżenie wieku emerytalnego, 500+ i 8 tys. kwoty wolnej jest niemożliwe

„Był rok na realizację zapowiedzi społecznych. Teraz są 3 lata na rozwój gospodarczy. Jeżeli nie postawimy konsekwentnie na gospodarkę, to w następnej kadencji taka skala transferów społecznych będzie niemożliwa” – mówił w radiu ZET wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Nie da się jednocześnie obniżyć wieku emerytalnego, realizować 500+ i wprowadzać dla wszystkich kwotę wolną w wysokości 8 tys. Musimy przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego” – dodał.

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin
Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (fot. Dariusz Gorajski / FORUM)


Zdaniem Gowina głównym powodem niższego tempa rozwoju gospodarczego nie jest spadek inwestycji, a tempo wykorzystywania funduszy unijnych. Winni przedsiębiorcy popierający opozycję? „Nie znam takiego przedsiębiorcy, który by na złość władzy nie chciał uzyskiwać korzyści ze swojej działalności. Powiem to Jarosławowi Kaczyńskiemu” – odpowiada wicepremier. „Nie mam wątpliwości, że przedsiębiorcy kierują się zyskiem. Firmy są od tego, żeby zarabiać” – mówił Jarosław Gowin.

Pytany o obniżenie wieku emerytalnego odpowiada: „Ta kwestia jest dla mnie najtrudniejsza”. „Jestem sceptyczny od początku. Zaakceptowałem to w zamian za poparcie PiS-u dla poszerzenia wolności gospodarczej” – mówi wicepremier. Jego zdaniem wprowadzenie rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta oznacza, w połączeniu ze starzeniem się Polaków, odejście z rynku pracy 1,5 mln Polaków. „To jest nie do udźwignięcia przez gospodarkę” – ocenia Gowin.Dodaje, że jego partia przedstawi wkrótce rozwiązania, które zachęciłyby Polaków do dłuższej pracy. „Mam troje dzieci i żadne z nich nie wierzy w to, że kiedyś będzie dostawało emeryturę z ZUS-u. W ciągu dekady trzeba będzie przejść na system emerytur obywatelskich” – powiedział Gowin.

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 122akrok

Dobra zmiana przez rok rozdawała nasze pieniądze,a teraz będzie szukać!
Przez rok podważali wszystko i teraz są Królami i Panami Polski!!!

! Odpowiedz
3 1 ~fan

Ten rzad jest z Marsa - najpierw wydaja a potem sie zastanawiaja skad na to wziac pieniadze. Zachowali sie jak frankowicze ktorzy nie wiedzieli ze kurs franka ma prawo zwyzkowac. Skoncza jak Ci biedni ludzie z dlugiem niemozliwym do splacenia.

! Odpowiedz
1 2 ~silvio_gesell

500+ przy dwójce dzieci jest równoważne kwocie wolnej ponad 15tyś.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

a może stopniowa obniżka - tak jak było stopniowe podwyzszanie?...
kwotę wolną mozna sobie "podarować", inne rozwiazania pana wicepremiera np. mini działąnosc gospodarcza - bez podatków, bo wiem, z włąsnego doświadczenia, że m0żna kwotę wolną (wg interpretacji prawa przez urzednika US) uznać za Działalność Gospodarczą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Człowiek

Konkordat, emerytury i przywileje UB, SB, ZOMO, wojska, mundurowych, rządowych, parlamentarnych, kościelnych, kapelanów... -ile to rok po roku dla każdej grupy kosztowało i kosztuje???

! Odpowiedz
2 5 ~onn

a może by tak zrezygnować z rozdawnictwa w postaci 500+ i podnieść kwotę wolną od podatku do wysokości tej poselskiej, wprowadzić wiek emerytalny uzależniony od przepracowanych lat (40 lat), likwidując przy tym wszystkie grupy uprzywilejowane, czy nie byłoby to dla nas lepsze?

! Odpowiedz
3 0 122akrok

Tak,tylko że tu chodzi o propagandę,dążenie do przejęcia władzy całkowitej.

! Odpowiedz
0 1 ~komm

Ekonomista na miare Morawieckiego.

! Odpowiedz
5 8 ~jasnowidz

Mądry i uczciwy rząd reformy powinien zacząć od kwoty wolnej /znacznie wyższej /od podatku,ale do takich nie można zaliczyć niestety rządu PiS.Zaczął od 500+, aby w kasę zasilić swoich bogatych kolesi.Wyższe płace i emerytury /dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku / ludzi niezamożnych ich nie interesują,a gdyby tak zrobili mieli by o wiele większe poparcie naprawdę wdzięcznych ludzi.A tak bogaci kasę z 500+ i tak nie puszczą na rynek bo tego nie potrzebują.W rządach PiS głupota goni głupotę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~markop

Jak to, wicepremier oficjalnie przyznaje, że realizacja wszystkich obietnic wyborczych PIS-u jest niemożliwa? Oj, ktoś trafi na dywanik do prezesa...
P.S. Ciekawe czy wyborcy PiS-u uwierzą w słowa wicepremiera, czy może nadal będą sobie wmawiać, że wszystko jest ok i każda obietnica zostanie zrealizowana?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil