Gowin: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji

Sytuacja Hanny Gronkiewicz-Waltz z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana; moim zdaniem zdecydowanie powinna podać się do dymisji - powiedział w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

(fot. Luka Lukasiak / FORUM)

Pytany, czy wyobraża sobie prezydent Warszawy "w kajdankach i zarzutami karnymi", powiedział, że "dzisiaj nie chciałby wysuwać tak ciężkich zarzutów".

"Jej sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana, zeznania składane pod przysięgą przez podległych jej kiedyś czy obecnie urzędników stawiają ją w bardzo złym świetle" - podkreślił w PR24 Gowin.

W czwartek prezydent stolicy nie stawiła się na wezwanie komisji weryfikacyjnej jako strona. Wcześniej skierowała do NSA wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego ws. komisji, której konstytucyjność kwestionuje. Komisja ukarała ją dwiema grzywnami po 3 tys. zł za niestawienie się na rozprawach.

Wicepremier został również zapytany, czy w kontekście afery Amber Gold można powiedzieć, że Polska była "czymś w rodzaju państwa mafijnego", odparł, że "to, że w Polsce mafia funkcjonuje, to jest sprawa oczywista". "Nie jest to już mafia taka, jaką znamy z filmów gangsterskich - wymuszanie haraczy, prostytucja i narkotyki; oczywiście to wszystko istnieje, ale to jest mniej poważny zakres działań mafii, tak naprawdę najgroźniejsza forma mafii to jest mafia w białych kołnierzykach. Jestem przekonany, że Marcin P. był słupem, za którym stała mafia w białych kołnierzykach" - powiedział.

"Próbowałem jako minister sprawiedliwości (w rządzie Platformy Obywatelskiej - PAP), któremu zresztą wtedy nie podlegała prokuratura, więc miałem wtedy instrumenty bardzo wątłe, ale próbowałem ustalić, czy są jakieś związki między Marcinem P. i Amber Gold a politykami trójmiejskiej Platformy. I muszę uczciwie powiedzieć, że poza uczestniczeniem samorządowców trójmiejskich w inauguracji OLT Express na taki trop nie natrafiłem" - przyznał Gowin.

"Oczywiście nie wykluczam, że Marcin P., a właściwie Amber Gold, którzy stali za tą aferą, mieli jakąś przykrywkę polityczną. Jeżeli tak, to jestem przekonany, że komisja to wyjaśni" - ocenił wicepremier.

Gowin został też zapytany, czy odmowa składania zeznań przez Katarzynę P. może zaszkodzić w wyjaśnieniu sprawy. Według niego zarówno zeznania Katarzyny P. jak i Marcina P. nie wniosą nic istotnego. "To są ludzie bardzo dobrze przygotowani przez adwokatów, do tego, żeby udzielać pokrętnych odpowiedzi albo nie udzielać ich wcale" - ocenił.

Gowin był ministrem sprawiedliwości w rządzie Platformy obywatelskiej od 18 listopada 2011 do 6 maja 2013 r.

kkr/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Pol

Ludziom z PO brak honoru!!!!!!
Przecież Polskość to NIENORMALNOŚĆ dla nich!!!!!!!

! Odpowiedz
1 2 ~Rafik

Pani bufetowa powinna podać sie do dymisji!

! Odpowiedz
10 25 ~tom

Do paki bez wyroku z nią.

! Odpowiedz
31 9 ~Arek

Duda, Szydło, Ziobro, Maciarewicz trż powinni się podsć do dymisji. Ale mają w pogardzie Suwerena.

! Odpowiedz
5 23 ~Hmm

Przywykła do pogardy dla zwykłych ludzi,luksusów,usługujących lokajów..jak tu przyjdzie zyć?!
..

! Odpowiedz
5 16 ~blum

Wroci do swoich a z tamtad nie ma ekstradycji.

! Odpowiedz
3 27 hairy_portier

HGW już nie musi podawać się do dymisji. Wszyscy na około widzą, że zostaną jej postawione zarzuty. Pierwsi zorientowali się byli pracownicy kiedy w prokuraturze zadawano im bardzo precyzyjne pytania o przebieg zbójeckiej reprywatyzacji. Sypią i to na pewno nie koniec. Ponadto zaczęli sypać uczestnicy reprywatyzacji. Nikt nie będzie się poświęcał dla HGW a jej bajki o "przemijaniu" wywołują tylko uśmiech politowania. HGW będzie grillowana a kolejne informacje o jej wyczynach będą przynosić wszyscy na wyścigi. Pewnego dnia przeddzień wyznaczonego terminu kolejnego stawiennictwa na komisję przyjdą do niej policjanci i "zabezpieczą" jej pojawienie się. Jak się będzie szamotać to jej nałożą kajdanki. A potem będzie z górki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 31 ~Pełowiec

Hrabinia do dymisji.?Wszak to pogrzeb Lewactwa Nieomylnego!

! Odpowiedz
23 10 sztos1

tez tak uważam z tym , że w momencie podania się do dymisji HGW imć GOWIN powinien popełnić sepuku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil