REKLAMA

Tarcza finansowa 2.0 dla MŚP przyjęta przez rząd. Do firm trafi 20 mld zł

2021-01-05 11:40, akt.2021-01-05 19:30
publikacja
2021-01-05 11:40
aktualizacja
2021-01-05 19:30
fot. Virrage Images / Shutterstock

Rząd przyjął we wtorek uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR - poinformował we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że do MMŚP trafi 20 mld zł - jako nowe wypłaty i umorzenia.

"Po konsultacjach liczba sektorów objętych Tarczą Finansową PFR dla mikro i MSP 2.0 wzrosła do 45 branż" - napisał we wtorek Paweł Borys na Twitterze.

Zgodnie z harmonogramem obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, rząd miał zająć się projektami dwóch uchwał Rady Ministrów: zmieniającej uchwałę w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" oraz w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm". Wnioskodawcami obu projektów uchwał był wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

"Dobra wiadomość dla PL firm! Dziś rząd przyjął, przygotowane przez mój resort - MRPiT.GOV_PL, uchwały ws. Tarcza Finansowa PFR 2.0 i noweli Tarcza Finansowa PFR 1.0. Dzięki temu do MMŚP trafi 20 mld zł - jako nowe wypłaty i umorzenia. Z pomocy będzie można korzystać już od 15.01" - napisał na Twitterze Gowin.

Jak wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na temat projektu uchwały rządu w sprawie programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”, dla mikrofirm jak i sektora MŚP zarezerwowano po 6,5 mld zł; w sumie jej budżet to 13 mld zł - informuje KPRM. Nowa transza pomocy ma być wypłacana od 15 stycznia do końca marca z możliwością przedłużenia jej do końca czerwca br.

Wyjaśniono, że udzielenie subwencji będzie zależało m.in. od zanotowanego określonego spadku obrotów jak i prowadzenia działalności w ramach co najmniej jednego kodu PKD. Wymieniono ich ponad 40, dotyczą one m.in. sprzedaży detalicznej odzieży, żywności i napojów czy wyrobów tekstylnych; prowadzenia hoteli, placówek gastronomicznych, siłowni, parków rozrywki, kin. W Tarczy wyliczono również kody PKD dla działalności: pilotów wycieczek, fizjoterapeutów, organizatorów wycieczek, muzeów, obiektów kulturalnych, czy agencji reklamowych.

W przypadku projektu uchwały ws. zmian w pierwszej Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm, w której zarekomendowano wybranym branżom uzyskanie umorzenia do 100 proc. subwencji w zależności od spełnienia określonych warunków. Projekt ma zawierać listę ponad 40 kodów PKD, które pokrywają się z kodami wymienionymi w przypadku Tarczy Finansowej 2.0.

autorka: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Jak zwykle połowa na górnictwo, reszta na propagandę w tv-pis i orlen-ruch, a to co zostanie na nieudaczników z pis-lot
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Z tych 20mld kilkanaście procent zaginie po drodze i przez przypadek znajdzie się na prywatnych kontach rodzin pisowskich.

Powiązane: Tarcza branżowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki