Gowin: Dla małych firm chcemy wzrost pensji minimalnej zneutralizować przez obniżenie ZUS

Przygotowujemy korzystne rozwiązania dla mniejszych firm tak, żeby szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że dla ogromnej większości firm ZUS będzie naliczany na dotychczasowych zasadach ryczałtowych.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Wicepremier Jarosław Gowin mówił w radiowych "Sygnałach dnia", że ostatnio nie brakowało "nieprawdziwych, a czasami tendencyjnych" interpretacji w sprawie propozycji PiS dotyczących przedsiębiorców. Co - jak mówił - spowodowało, że powstała "pewna fala niepokoju" wśród przedsiębiorców.

Mówił, że na konwencji PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiadał zmiany dotyczące ZUS-u i wypowiedział się "całkowicie jednoznacznie".

"ZUS dla ogromnej większości firm będzie naliczany tak jak do tej pory, czyli ryczałt zależny od przeciętnego wynagrodzenia, natomiast jeżeli chodzi o mniejsze firmy, to dla nich przygotowujemy korzystne rozwiązania, tak żeby ten szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS" - powiedział Gowin.

Rada Ministrów przyjęła w ub. wtorek rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Na konwencji PiS w ubiegłą sobotę zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

(Bankier.pl)

Morawiecki mówił w poniedziałek podczas spotkania z przedsiębiorcami w Działoszynie (woj. łódzkie), że "wszyscy, którzy są dziś na podatku liniowym i płacą ryczałtowy ZUS, 1,2-1,3 tys. zł, zostają na tej wysokości". "Jeżeli dochód będzie niższy niż pewna kwota, to podobnie jak w przypadku przychodu, także wobec dochodu zastosujemy ulgowy ZUS". (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 karbinadel

Minister od nauki zajmuje się przedsiębiorcami i ich składkami na ZUS. Normalnie, sami geniusze i znawcy wszechrzeczy w tym PiS

! Odpowiedz
1 4 jes

A niedobory w ZUS'ie wynikające z mniejszej stawki dla minimalistów pokryją ci, którym chciało się uczyć i chce pracować, poprzez zniesienie limitu 30;krotności. W PiSolandi opłaca się być nierobem i nieukiem, ale mieć prawo głosu na Nieinternowanego.

! Odpowiedz
9 12 jasiustasiu01

My Obywatele zneutralizujemy PiS w październikowych wyborach. Wtedy z biorcy podatków Gowin staniesz się dawcą i zobaczymy jak sobie poradzisz, czy będziesz w stanie utrzymać siebie i rodzinę?!

! Odpowiedz
4 10 grab

Pan Gowin znany jest z gadania bzdur a poza tym nikt go w PiS nie słucha!

! Odpowiedz
15 13 fakty

609 000 PLN kosztuje rocznie utrzymanie 10 kapelanów w US. Czyli jeden przedsiębiorca musi płacić składki na ZUS przez 40 lat ( nie ważne czy ma straty, czy nie, płacić), żeby 10 pasożytów dostawało pieniądze podatnika za "modlitwy". Jak te kato kreatury wygrają, to spadam. Wole zmywak na zachodzie, niż firmę w tej katolickiej republice.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 anty12

Raczej w katolickiej republice bananowej, biorac pod uwage jak inni prezydenci traktuja PiS. Jak chlopca na posylki.

! Odpowiedz
1 10 1a2b

Gowin - na tym też się znasz? Panie Kaczyński chcę Panu przypomnieć przed wyborami, że elektorat PiS nie głosuje na spadochroniarzy z P0/Unii Wolności. To samo dotyczy Glińskiego.

! Odpowiedz
0 4 grab

Gliński to minister kultury bez kultury!

! Odpowiedz
1 5 kris74keh

Ostatnie pomysły PiS wydają się nieco kontrowersyjne.Może poczekajmy na rzetelne wyliczenia. Natomiast Platforma zapowiada,że to co dane to zostawi i jeszcze dołoży.Już raz dałem się nabrać na 3x15 i inne śmiałe pomysły.

! Odpowiedz
3 5 anty12

Oni juz zrobili wyliczenia i wyszlo im ze musza zadluzac Polske, al enikt tego nie powie na glos.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.