Gotówka zniknie, zastąpią ją dane cyfrowe

Gotówka zniknie, zastąpią ją dane cyfrowe, co będzie się wiązać z wyzwaniami dla regulatorów i banków centralnych - mówili w środę uczestnicy debaty na temat współpracy systemu bankowego z administracja rządową.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Dyskusja odbyła się w środę w Domu Polskim w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Minister finansów Tadeusz Kościński mówił m.in. o współpracy między sektorem finansowym a rządem centralnym w finansowaniu budowy infrastruktury. Zauważył, że udzielono gwarancji na ponad 25 mld euro, udzielono pożyczek de minimis na 16 mld euro oraz 160 tys. kredytów.

„W sumie pozwoliło to stworzyć około 200 tys. miejsc pracy, co jest dobrym przykładem, jak działa współpraca między rządem centralnym a rynkiem finansowym” – powiedział.

Kościński zwrócił uwagę na realizowany przez rząd i system bankowy program Polska Bezgotówkowa. „Wszyscy myślą, że gotówka nic nie kosztuje, bowiem nie trzeba płacić opłaty interchange, prowizji przy wypłacie z bankomatu itp. W rzeczywistości gotówka kosztuje ponad 1 proc. PKB, to olbrzymi koszt dla gospodarki” – powiedział minister.

Poinformował, że 220 mld złotych w banknotach i monetach w żaden sposób nie pracuje dla gospodarki. Według niego gdyby te pieniądze trafiły do systemu finansowego, mogłoby to mieć pozytywny skutek dla gospodarki.

„Poza tym gotówka jest paliwem dla szarej strefy” – zauważył Kościński. Zaznaczył przy tym, że dzięki digitalizacji Polska odnosi sukcesy w walce z szarą strefą.

„W przyszłości gospodarka i biznes będą opierały się na danych” – ocenił minister. „Dane będą przyszłością biznesu” – powiedział.

Prof. Nouriel Roubini zauważył, że tego rodzaju procesy dzieją się np. w Szwecji czy Chinach, a Polska idzie w tym kierunku.

„Trend na świecie jest taki, że gotówka zniknie, to oczywiste” – ocenił. Dodał, że mamy do czynienia z rewolucją cyfrową w płatnościach. Według niego banki będą musiały zaadaptować rozwiązania wdrażane przez firmy z branży FinTech, ale prawdziwe wyzwanie pojawi się po wejściu do sektora finansowego firm tzw. BigTech, które zajmują się przetwarzaniem olbrzymich ilości danych.

„Nowym złotem, nową ropą są dane” – powiedział Roubini. Jak zaznaczył, kontrolowanie wielkich ilości danych finansowych przez firmy będzie wyzwaniem dla regulatorów rynku i banków centralnych.

Odnosząc się do współpracy sektora finansowego i rządów Roubini mówił, że państwa często wykorzystują systemy finansowe do realizacji swoich celów ekonomicznych czy socjalnych, a udzielanie gwarancji czy subsydiów może mieć pozytywny skutek. Zauważył jednak, że doświadczenia niektórych krajów wskazują, iż nadmierna ingerencja rządów w systemy finansowe może prowadzić do niebezpiecznego rozrostu banków.

"Trzeba znaleźć właściwy balans między celami polityki państwa, upewnić się, że ingerencja w system finansowy nie prowadzi do jego zniszczenia, bez względu na to, czy mówimy o bankach prywatnych czy państwowych" – mówił profesor.

Prezes Pekao Marek Lusztyn ocenił, że kooperacja administracji państwowej z sektorem bankowym przynosi korzyści całej gospodarce, pomaga poprawić usługi publiczne, umożliwia gospodarstwom domowym i firmom bardziej dostępne finansowanie.

Z przedstawionej przez firmę Deloitte analizy wynika, że współpraca między bankami i instytucjami publicznymi rośnie nieprzerwanie od dwóch dekad, choć istotnie przyspieszyła w okresie ostatnich 10 lat. Wynika to, jak wskazano, przede wszystkim z przyspieszenia trendu digitalizacji gospodarek oraz sektora bankowego. Wskazano, że najczęściej współpraca ta dotyczy stowarzyszeń, rozwiązań płatniczych oraz programów gwarancji kredytowych i subsydiów. Najmniej popularne natomiast są usługi e-administracji oraz współdzielenie infrastruktury. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 50 piotr76

O ile wcześniej nie będzie jakiejś rewolucji która rozwali ten korporacyjny system..

! Odpowiedz
0 50 myslcie_samodzielnie

Dawniej były banderole, dziś będą pastylki ala RFID we wszystkim (w ludziach, rzeczach), co w połączeniu z mocno forsowanym 5G daje pełną kontrolę nad ludźmi (lokalizacja w przestrzeni pastylek co do centymetra, śledzenie ich drogi, wielkościowo zejdziemy do ziarna ryżu a nawet niżej).
Brzmi jak sci-fi? Jak najbardziej do zrobienia już dzisiaj.
Gotówka w małych ilościach na osobę zostanie, ale też będzie podlegała pełnemu śledzeniu. Kruszce już bywały zakazane, a też można jest uzbroić w pastylki i śledzić (wszytko w imię walki z terroryzmem).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 56 ahim

Gotówka to ostoja wolności. Dzięki gotówce jeszcze można anonimowo kupić metale, nawet (nie wszyscy) zapłacić za towarzystwo ładnej pani. Czasem jak nas nie stać to kupić dany produkt bez faktury - za gotówkę i taniej o vat. Tu ciekawy artykuł https://www.bogaty.men/ewolucja-pieniadza-w-ujeciu-monetarnym-wpis/ ostatni fragment traktuje o pieniądzu cyfrowym. Autor sugeruje, że jak w przyszłości będzie obrót bezgotówkowy, to konta mogą mieć ujemne oprocentowanie oraz może być wprowadzony podatek od posiadania - czyli opodatkowane będą wkłady na takim koncie. Faktycznie jest tu sporo racji bo nie wyjmiemy z takiego konta już nic. Ja jednak uważam, że wszystkie kraje na to się nie zdecydują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 46 bt5

Mi się to tak jakoś kojarzy z hasłem z przedwojennego ZSRR że zboże w rękach prywatnych chłopów to dzika gospodarka. No i państwo przejęło wtedy pełną kontrole nad zbożem , przy okazji zakazując dzikich samowolnych poletek na poleśnych porębach. Dobrobytu z tej pełnej kontroli to nie było. chociaz w obecnych czasach sytuacja jest jeszcze gorsza bo z jednej strony wszytko chcą kontrolowac i opodatkowywać rządy , a z drugiej strony drobna prywatna inicjatywa jest pozbawiana rynku przez duże korporacje które produkują nawet sznurowadła i wykałaczki. Za bolszewików było jednak o tyle lepiej że wielka gospodarka zajmowała się tylko zbożem i przemyłem ciężkim i drobna prywatna inicjatywa i tak miała dla siebie mimo wszytko duże możliwości. Nic ministerstwu nie pomoże likwidacja gotówki bo w Polsce szara strefa jest na wymarciu, budownictwo prywatne jest wyparte przez dewloperów, a prywatne budowy finansowane kiedyś z dochodów za granicą dziś stoją wobec faktu że zza granicy nie przywozi się już pieniędzy , prywatne sklepiki gdzie fakt było dużo lewizny padają jak muchy wobec sieci handlowych. Nawet handel starymi samochodami z Niemiec nie idzie już za gotówkę bo ludzie nie mają gotówki zwłaszcza biedni i stare rzęchy kupuja na 3 - 5 letnie raty. Za chwile rząd zostanie tylko z wołającymi kasy nauczycielami, emerytami, lekarzami, 500 plusami. A pracy w normalnej gospodarce już się nie da podejmować bo podatki , vaty, akcyzy od benzyny , zusy, składki zdrowotne, wszystko jest tak rujnujące że nic już nie zostanie na zycie. Góra 4-5 lat i to państwo zostanie tylko z górami długów i całkiem niewydolnym budżetem z gigantyczną dziura budżetową. A jak ministry nie wierzą to sami zobaczą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 marxs

masz 100% racji że normalnej pracy już się nie da podejmować sam widzę po sobie że coraz częściej odmawiam i rezygnuję z pracy ze względu na zerową lub prawie zerową opłacalność(za darmo czy za półdarmo to mogę siedzieć w domu i popijać kawusię a nie tyrać) ale nie masz racji że katastrofa będzie za 4-5 lat bo ona już jest ,juz jest potężne tąpnięcie i jestem pewien że w przeciągu kilku,góra kilkunastu miesięcy nastąpi apokalipsa gospodarcza w tym PISim operetkowym kraju z tektury

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 49 lbolek

A słyszał pan minister o kryptowalutach, metalach szlachetnych, drogich kamieniach, broni, narkotykach? To są waluty akceptowane wszędzie i do tego bardzo bezpieczne.

! Odpowiedz
16 38 jag63

Dobrze, dobrze, bardzo dobrze.

Wschodnia Polska, matecznik pisu, to jedna wielka szara strefa.
Głosujcie dalej na pisiornię.
Będziecie kwiczeć.

! Odpowiedz
0 80 pazdzioch_indastries

Jemu się marzy posada Wielkiego Brata z powieści Orwella.

Niedoczekanie twoje opętany człeku.

! Odpowiedz
1 84 adam314

Zlikwidować gotówkę. Chyba jakiś wysoko postawiony mason musiał wpaść na ten pomysł.

! Odpowiedz
1 136 kolumb1234

Brak gotówki to brak wolności

! Odpowiedz
1 81 henk54

Jak Kaczyński mógł wziąć kogoś takiego??? :-(((

! Odpowiedz
12 33 xxpp

Właśnie dlatego wziął.

! Odpowiedz
16 50 karbinadel

A co w tym dziwnego. Dla Kaczyńskiego maksymalna kontrola państwa nad obywatelami jest ideałem, do którego dąży

! Odpowiedz
1 11 kryzysio

Nie mógł. Musiał.

! Odpowiedz
0 100 khh

Oblakany komunista przywieziony do Polski w teczce, ktorego tak bola cudze pieniadze. Niech swoje miliony odda dla gospodarki, a innym nie mowi co robic z prywatnymi pieniedzmi.

! Odpowiedz
25 45 marxs

"Gotówka zniknie, zastąpią ją dane cyfrowe"-to wtedy podziękuję za stałą robotę (zresztą już teraz nie tyram cały czas bo i po co ?na browary i wina owocowe niech pracują ich konsumenci) czyli będę pracować od czasu do czasu jak się będę za bardzo nudził albo braknie mi kasy ZERO OSZCZĘDNOŚCI wtedy bo i tak wszystko się straci tak jak w PBS w Sanoku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 11 xiven

gotówka również może być cyfrowa - KRYPTOWALUTY

! Odpowiedz
13 109 karbinadel

"kooperacja administracji państwowej z sektorem bankowym przynosi korzyści całej gospodarce" - nie, przynosi korzyści jedynie władzy, gdyż daje jej większą kontrolę nad obywatelami i ich majątkiem. Na szczęście na Zachodzie ludzie już zaczęli mądrzeć, i powoli przestają się godzić na totalne ubezwłasnowolnienie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 143 karbinadel

"Trend na świecie jest taki, że gotówka zniknie, to oczywiste" - natura nie znosi próżni. Jeśli nawet administracyjnie zlikwidujecie gotówkę (oczywiście dla naszego dobra), to ludzie będą płacić złotem, srebrem, gorzałą albo cukrem w kostkach. Tak było, jest i będzie

! Odpowiedz
0 151 artur17

Trzeba przestać używać kart by opóźniać proces. Nie chcemy Orwella live.

! Odpowiedz
0 8 kryzysio

Dzisiaj z jednej zrezygnowałem, teraz mam całkowicie bezpłatne konto firmowe.

! Odpowiedz
3 93 falcon18

Mamy w rządzie nowoczesnego komuniste, z tą różnicą że zamiast nomenklatury partyjnej mamy bankierów. Szczurek i Rostowski to przy nim padawani Miltona Friedmana

! Odpowiedz
2 116 carlito1

Wrócą złote monety , drobne usługi będzie się płacić bimberkiem :) już to przerabialiśmy

! Odpowiedz
11 53 karbinadel

Srebro też wróci, jest na tyle tanie, że akurat nada się na drobniejszy pieniądz.

! Odpowiedz
27 77 ryszard_ochodzki

Żyjemy w ciekawych czasach. Ni to kapitalizm, ni to socjalizm.. Taki korporacjosocjokapitalizm czy też kondominium żymskie. Otóż żymianie mają już kilka ciekawych patentów aby ogołocić polaczków z oszczędności i do tego chcą nam obalić ostatni bastion wolności jakim jest cash. Nie pozostaje nic innego jak ucieczka w twarde waluty, chf, Au, Ag, $.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 60 pdox

Riksbank też miał takie rojenia, do momentu jak się zorientowali, że gospodarka zaczyna chodzić na inne paliwo, niż ich cyfrowe mrzonki.

! Odpowiedz
2 52 rekin1986

Nie zniknie gotówka nie ma szans już raz przerabialiśmy cyrk gdzie złotówki były makluaturą każdy kto mógł operował dewizami

Jaki problem kupić dewizy i operować nimi papierki jak każde inne nie potrzeba do tego rachunku bankowego ani żadnych wynalazków kupić raz w kantorze i sobie nimi operować

Każdy głupi pomysł rządzących da się obejść tylko kwestia chęci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 94 madarot

Byłem za Polską bezbotówkowa, ale już nie jestem, dlaczego? Kupiłem w dobrej wierze obligacje Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, czyli udzieliłem im pożyzki i 17 stycznia BFG wdrozył przymusową restrukturyzacje i umorzono obligacje - 100% straty pieniądze znikły z mojego konta. Bardzo to ciekawe, bo kredyty które udzielił ten bank przeniesiono do nowej instytucji i kredytobiorczy muszą je spłacić, natomiast bank pożyczył ode mnie pieniadze i ich nie odda I to jest podobno zgodne z prawem, choć do dziś nie otrzymałem jakiejkolwiek decyzji, postanowienia, po prostu nie mam już tych obligacji i kropka. Nawet nie wiem, czy bede mógł na przyszły rok odpisać sobie to jako stratę. Nic nie wiem, tylko tyle, że nie mam już pieniędzy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 31 khh

Oblakany komunista przywieziony do Polski w teczce...tak go bola cudze pieniadze... Niech swoje miliony oddaje dla dobra gospodarki. Nikt komuchowi nie wpoil, ze 'prywatne' oznacza wolnosc dysponowania przez wlasciciela? W co tu inwestowac?? W bloki weglowe w Ostrolece?? A moze w kolejne 'narodowe' fundusze rozwoju tego i owego? Pusty smiech.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 83 damian93

O co chodzi? Chodzi o wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Nie będzie można przetrzymywać pieniędzy w skarpecie, będzie trzeba trzymać na koncie. Bank będzie pobierał prowizję za depozyt. A inflacja będzie szaleć...

! Odpowiedz
2 55 zbyszek_

Dlatego złoto osiagnie apogeum wszech czasow, nieruchomosci , ziemia tez...
srebro platyna tego typu rzeczy

! Odpowiedz
0 28 damian93 odpowiada zbyszek_

Zależy co masz na myśli? Jeśli tylko rynek polski, to będzie miało małe przełożenie na powyższe, natomiast jeśli mówimy o dużej części świata i zlikwidowaniu tam gotówki, to w pełni się z Tobą zgadzam. Ludzie będą "pozbywać się" pieniędzy, nie zawsze podejmując dobre decyzje. To będzie czas dla ludzi myślących jak zarobić na głupich. A potem znowu artykuły, że rozwarstwienie społeczne rośnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 91 xxpp

Niewolnictwo 2.0

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil