Gotówka lekiem na wszystkie strachy inwestorów

główny analityk Bankier.pl

Zarządzający funduszami inwestycyjnymi najbardziej boją się recesji w Stanach Zjednoczonych i kryzysu finansowego na rynkach wschodzących. Te lęki sprawiły, że udział gotówki w zarządzanych przez nich portfelach osiągnął najwyższy poziom od 2001 roku.

Lutowa ankieta przeprowadzona wśród zarządzających funduszami przez Bank of America Merrill Lynch przynosi zupełnie nową listę największych inwestycyjnych lęków. W styczniu finansiści obawiali się recesji w Chinach i kryzysu dłużnego na rynkach wschodzących. Na liście z lutego królują strachy naprawdę dużego kalibru.

Zaprenumeruj nasznewsletter o rynku złota

Pierwsze miejsce zajęło zakazane przez ekonomiczno-finansową politpoprawność słowo na „R”. Recesja w Stanach Zjednoczonych to źródło największego lęku u co czwartego zarządzającego. Drugą lokatę utrzymał strach przed kryzysem kredytowym w sektorze energetycznym lub na rynkach wschodzących. Ale wręcz sensacyjne są strachy numer trzy i cztery: fiasko polityki dodruku pieniądza (QE) oraz wprowadzenie kontroli przepływu kapitałów przez Chiny. Te niezbyt popularne w nawet w specjalistycznych mediach tematy przyćmiły nawet ryzyko geopolityczne i Brexit.

Średni udział gotówki w aktywach funduszy.
Średni udział gotówki w aktywach funduszy. (Bank of America Merrill Lynch.)

Ucieczka od akcji do gotówki

Logiczną konsekwencją rynkowych strachów była masowa ucieczka do gotówki. Udział gotówki w zarządzanych portfelach inwestycyjnych wzrósł do 5,6%, co jest najwyższym wynikiem od listopada 2001 roku – czyli od pęknięcia pierwszej bańki internetowej. Równocześnie odsetek zarządzających deklarujących przeważanie akcji w portfelu od początku roku uległ załamaniu: z ok. 40% do zaledwie 5%. To najniższy odczyt od 2012 roku.

Odsetek netto zarządzających przyznających się do przeważania akcji.
Odsetek netto zarządzających przyznających się do przeważania akcji. (Bank of America Merrill Lynch)

Zdaniem autorów raportu o ile bardzo wysoki udział gotówki jest silnym kontrarnym sygnałem kupna czegokolwiek, to silny spadek zaangażowania w akcje już niekoniecznie oznacza dobry moment na inwestycje. W cyklicznych „punktach wejścia” większość funduszy była niedoważona akcjami.

Najbardziej zatłoczone rynki

Niewiele się zmieniło w kategorii inwestycji postrzeganych jako „najbardziej zatłoczone”. Zdaniem zarządzających najbardziej popularną grą na rynku jest zakład na umocnienie dolara amerykańskiego. Nadal modne jest obstawianie spadków cen ropy naftowej oraz gra na przecenę aktywów na rynkach wschodzących. Nową pozycją na liście jest zakup akcji spółek z grupy FANG (Facebook, Amazon, Netflix i Google – obecnie Alphabet).

O ile lutowa ankieta wśród zarządzających może sugerować, że rynek zareagował nieco przesadnie na złe wiadomości i że w krótkim terminie istnieje pewna szansa na wzrostową korektę, to w dłuższej perspektywie bardzo poważnie niepokoi poniższy wykres:

Jak być określił, w której fazie cyklu ekonomicznego obecnie znajduje się światowa gospodarka?
Jak być określił, w której fazie cyklu ekonomicznego obecnie znajduje się światowa gospodarka? (Bank of America Merrill Lynch)

Większość zarządzających funduszami uważa, że światowa gospodarka znalazła się w „późnej” fazie cyklu koniunkturalnego. Czyli że czeka nas hamowanie wzrostu gospodarczego, z czasem prowadzące do recesji. Mimo to 2/3 ankietowanych nadal liczy, że do końca roku Rezerwa Federalna dokona jednej lub dwóch podwyżek stóp procentowych. Jeszcze na początku roku mówiono o trzech podwyżkach (po 25 p.b. każda), a w grudniu przedstawiciel FOMC zapowiadali wręcz cztery podwyżki.

Czy czeka nas powtórka kryzysu z 2008?

Czy czeka nas powtórka kryzysu z 2008?

Paniczna wyprzedaż akcji banków sprawiła, że styczeń i luty A.D. 2016 przywołały wspomnienia sprzed ośmiu lat. Ekonomiści i decydenci zapewniają, że wszelkie podobieństwa są czysto przypadkowe. I mają rację. Bo tym razem będzie jeszcze gorzej - pisze Krzysztof Kolany.

Ankieta Bank of America Merrill Lynch została przeprowadzona w dniach 5-11 lutego na grupie 198 zarządzających funduszami o łącznych aktywach 591 mld dolarów.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Le

Jeżeli większość gra na umocnienie $, spadek cen ropy, spadek cen akcji na rynkach wschodzących i wzrost cen Alfabetu to znaczy ,że będzie dokładnie na odwrót!!! i do tego co innego np wzrost cen srebra!!! ,a może i złota?.

! Odpowiedz
2 2 ~sfinks149

Ma facet racje od przyszłego tygodnia ok 24.02.2016 zobaczycie skokowe umacnianie sie dolara i wzrosty indexów na maxa w usa.-to poczatek kryzysu za oceanem i w europie trzymac kase jedyna rada

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

jesli sie tylko o to rozchodzi to nie /...

! Odpowiedz
3 1 ~kiszczakZpiekła

co wy tam palicie !!!???.... radomskie, kamele...... nigdy się nie przyznawaj !!! ... złapią cię za rękę - mów że to nie twoja ręka - nigdy się nie przyznawaj !!!

! Odpowiedz
0 3 ~naj---

Powiedz mi, bo nie mogę pojąć jaki to ma związek z artykułem Krzysztofa K. Nie mogę wyczaić....

! Odpowiedz
0 3 ~niepelnosprawny_org

strach straszy samego siebe

! Odpowiedz
1 2 ~slawek

http://inwestorzyzzaoceanu.blogspot.com/2016_02_01_archive.html zapraszam na bloga

! Odpowiedz
1 4 ~mnm

"Zdaniem autorów raportu o ile bardzo wysoki udział gotówki jest silnym kontrarnym sygnałem kupna czegokolwiek, to silny spadek zaangażowania w akcje już niekoniecznie oznacza dobry moment na inwestycje" Logika tekstu poraża...

! Odpowiedz
1 4 ~Gazda

To co ECB nie dodrukują ?

! Odpowiedz
1 5 ~plazowicz

Kiedy jest tanio, to spadek o 5 groszy dziennie to już nie jest minus 2% tylko np. -10% i tego to spekulacyjne tałatajstwo tak naprawdę się boi. Każda faza cyklu ma swoje fanaberie. Giełdą rządzą strach i chciwość. Dziś chciwość na pewno nie rządzi...

! Odpowiedz
3 5 ~Pokonajrynekpl

Ciekawe wyniki. W USA możemy mieć do czynienia z końcem wzrostów, choć byki nadal walczą i mogą jeszcze podciągnąć indeksy.

! Odpowiedz
2 7 ~spostrzegawczy

A może zamiast się zakładać pójdą sobie pograć do kasyna w ruletkę. Prawdopodobieństwo czy ropa spadnie czy pójdzie w górę jest takie samo jak czarne czy czerwone.

! Odpowiedz
2 1 ~skip

ciekawe te wzrosty, a moze trzeba przyjac teorie - kupuj jak krew sie leje??? ja tez tego nie rozumiem ale cóz .. takie sa rynki nie przewidzisz... dobrze ze nie kupiłem bo za szybko bym zamknal...heheee...

! Odpowiedz
7 7 ~Realista

Fajnie, gospodarka w dół a giełda do góry. Kiedyś to się komuś czkawką odbije.

! Odpowiedz
3 20 ~LinuxMint_17_3_User

W zasadzie od zakończenia 2WŚ dolarowy - system monetarny świata oparty był na wymienialności na złoto przysparza USA mnóstwo korzyści i stawiając ten kraj na uprzywilejowanej i lukratywnej pozycji dostał śmiertelny strzał przez samych kreatorów w Bretton Woods 15 sierpnia 1971 roku Stany Zjednoczone jednostronnie podpisały ręką prezydenta Richard M. Nixon rozwiązanie wymienialności dolara na złoto. Nastąpiło to z powodu rozwadniania dolara z powodu ogromnych wydatków związanych z wojną Wietnamską.

Od tego czasu dolar zaczyna coraz więcej słaniać się na nogach obficie brocząc krwią (dodrukiem) USA widząc szybki upadek swojej waluty wprowadziły szelmowski plan Petrodolara, Wywołując niepokoje na bliskim wschodzie i jednocześnie oferując Arabii Saudyjskiej „ochronę” W zamian za jej zgodę na sprzedaż ropy za petrodolary. W tamtym momencie krwawienie trochę przyhamowano ale rany nie zdołano a nawet nie chciano zatamować. USA dotrzymały „słowa” i pilnowali aby ktoś się nie wychylił i nie próbował odejść od petrodolara.

Znalazło się paru śmiałków ale oni szybko odeszli za pomocą naszego ochroniarza z naszej planety fizycznie i duchowo a ich kraje popadły w ruinę gospodarczo i pożogę wojenną. W ostatnich latach (od 2008 roku) krwawienie się nasiliło (dalsze rozwadnianie) bo sami ochroniarze ten śmiertelny postrzał rozdrapują z powodu przejadania zysków czerpanych z nadrzędności dolara. Widząc co się dzieje że petrodolar dostaje śmiertelnych konwulsji a przez to i inne waluty jako że to system połączony. Nasi ochroniarze spanikowali. Rujnując cały bliski wschód pod pozorem kontrolowanego terroryzmu, w obronie waluty dzisiaj opartej tylko na zaufaniu w siłę armii USA.

Ich następne ruchy to odejście świata od gotówki i ujemne stopy procentowe. Oraz zaciśnięcie nad światem kajanów długu który to dzisiaj niepostrzeżenie przez nas stał się pieniądzem. I pomyśleć że paru chytrych psychopatów potrafiło nasz piękny glob wtrącić w sterowany system totalitarny. Ostatnio propaganda zachodnia ma duże sukcesy w Polsce podsycając narosłe od dziesięcioleci nastroje antyrosyjskie. Polacy wprost zaślepieni są w zachodzie i chętnie robią zachodowi „łaskę” Sikorskiego.

Moje motto: Nie szukajmy przyjaciół tam, gdzie ich nie mamy i nigdy nie mieliśmy. Przestańmy robić zachodowi „łaskę”. Bądźmy Polakami dumnymi z własnego kraju i nie dajmy się podpuszczać jak ostatni kretyni, a szczególnie ostatnio desperatom finansowym którzy z tego powodu dążą do wojny jak pies na spacer. Wmawiając nam że Putin tak bardzo lubi Polskie jabłka że przyjedzie po nie czołgami, Pozdrawiam prognostyk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~mm

a ten filozof zapomniał powiedzieć że z giełdy uciekli wtedy jak ukradli kase z ofe,teraz to tylko wegetacja, ale przy odrobinie wprawy mozna pare złotych zarobić

! Odpowiedz
1 3 ~tata

co sie dziwisz jak z niego miernota POpaprany

! Odpowiedz
5 9 ~qismo

Ja niestety ostatnio przeszedłem na elektroniczne płatności w sklepach... Jak dla mnie jest to wygodne i można później sprawdzić co, gdzie i za ile się kupiło. Ale to też ma swoje plusy i minusy. Minusem jest to, że nie kontroluję się wydatków w takim stopniu jak przy płatnościach gotówkowych. A co do usunięcia materialnej gotówki i wprowadzenia wszechobecnych i (jedynych)płatności elektronicznych to nie jest to dobre, w razie czego państwo ma możliwość zablokowania konta i taki człowiek jest uziemiony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 23 ~usmialem_sie

Dzisiaj WIG20 +3,36% - faktycznie wszyscy uciekaja HAHA Super artykul!!!!

! Odpowiedz
4 10 ~qismo

Kilkudniowa zwyżka nie oznacza poprawy o 180st nastrojów inwestorów. Jak zagranica znów zacznie wywalać akcje z WIG20 to będzie 3,36 ale na minusie.

! Odpowiedz
1 3 ~orzel odpowiada ~qismo

ty tak jak ja nie kupilem kghm po 55 to zaluje , czemu glupoty wkrecasz mozna dzisisj kupic bylo i sprzedac i kilka procent zarobic .,np na trakcji

! Odpowiedz
0 5 ~boguś

Po jednej sesji stwierdzisz, że już jest wszystko ok? W skali ostatnich 3 miesięcy nadal jesteśmy na minusie 6%. A żeby wrócić do poziomów sprzed roku, czyli do ok. 2300 punktów WIG20 potrzebuje jeszcze ponad 20% wzrostów.

! Odpowiedz
0 3 ~stary1

Ale czy artykuł dotyczy WIG-u. Jak skonczysz się śmiać to sprawdź.

! Odpowiedz
0 3 ~siedze_tu_z_debilami

Ej, "usmialem_sie", zawsze tak się śmiejesz jak giełda robi trzy kroki w tył, żeby później zrobić jeden krok do przodu?

! Odpowiedz
3 4 ~p23

tytul artykulu mnie troche zaskoczyl.
na rodzimej i na innych europejskich gieldach jest szał zakupow.

! Odpowiedz
17 7 ~plutarch

czy inwestorzy już uciekają do rubla? ;)

! Odpowiedz
0 9 ~psychiatra

Ty to masz jakąś nerwicę natręctw. Idź do psychiatry, a nie wypisujesz cięgle o Putnie i kopiejkach na forum.

! Odpowiedz
0 6 ~Polo76

plutarch to amerykański troll, z którym "centrala" zerwała kontakt i biedaczek sfiksował ;)

! Odpowiedz
0 0 ~p23 odpowiada ~Polo76

on te swoje ruble i kopiejki trzyma chyba w strzezonym sejfie.
ostatnio nie jest w formie,malo wpisow plutarcha na forum zazwyczaj jest 20 razy wiecej:)

! Odpowiedz
2 8 ~SPOKO

ile można drukować i sztucznie pompować indeksy ? to już traw kilka lat !
byki wchodzą po schodach niedźwiedzie wyskakują przez okna

! Odpowiedz
14 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 2 ~asde

Polska w dużym kłopocie!!!
https://www.youtube.com/watch?v=hE5q80FZouw

! Odpowiedz
0 3 ~Polo76

Co za łeb

! Odpowiedz
0 2 ~realista

Czy dowiedzialeś się może kiedy książeczki mieszkaniowe zakonczyły żywot? Jeszcze w XX wieku. Teraz to już wspomnienia - nie zawsze przyjemne. Nie pisz więc głupot podpierając się kimś kto wytrzeźwial 20 lat za późno.

! Odpowiedz
3 25 ~Bitcoin

Wszystkie dzialania bankierow z wall street, banku Swiatowego, miedzynarodowego funduszu walutowego, bankow centralnych zmierzaja ku temu zeby wycofac gotowke, wprowadzic miedzynarodowa walute elektroniczna do 2025r. Dlatego chca wycofywac banknoty o wiekszych nominalach, zastanowcie sie po co w Polsce jest te cale ministerstwo cyfryzacji, srodki ktore tam sa mogly by byc przeznaczone np na drogi, sluzbe zdrowia nasze rzady sukcesywnie maja wycofywac gotowke, spojrzcie na reklamy np aplikacja iko zachecajaca madrych Polakow do platnosci zblizeniowych, rzad PiS to takze kolaboranci. W 2004r. Beata Szydlo byla na szkoleniu w Departamencie Stanu USA dla Liderow Politycznych, zaproszona przez amerykanow , mamy do czynienia ze swiatowym spiskiem w celu wycofania gotowki, pozbawienia ludzi anonomowosci. Madry Polak placi gotowka, nawet jesli jej wartosc to tylko spekulacja, wywolaja swiatowy kryzys , zmuszajac ludzi poprzez biede. Glod i wojne do zaakceptowania ich rzadow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Term

Pieniądzem może być wszystko więc wiesz........nie musi być to waluta.

! Odpowiedz
0 3 ~Swarog odpowiada ~Term

Np.Limity węglowe + coś tam wartościowego; jakiś metal w sejfie w depozycie; a w realu tzn. nie realu (czytaj fikcyjne zera w komputerze, elektroniczna pseudo waluta; czyli totalna inwigilacja i kontrola obywateli; zmuszanie do konsumpcji, karne odsetki )

! Odpowiedz
1 25 ~VIP

co to za wskaźniki: ankieta nastrojów!?! indeks sentymentów!?! wiara w rynki finansowe!?! TO JAKAŚ RELIGIA ta ekonomia?
Coraz bardziej wygląda na to że te rynki finansowe to jedna wielka szulernia. Nie ma to jak zakłąd produkcyjny np taka PESA - pieprzą giełdę i robią swoje.

! Odpowiedz
1 15 ~PLanktON

Mogą solić i pieprzyć ale do czasu niestety. Jak miastu (np Wwie) inwestorzy odmówią wykupu obligacji to miasto nie będziemiało za co zapłacić PESIe za tramwaje. W 2008r na początku kryzysu trąbili,że to tylko wirtualny kryzys bez przełożenia na realną gospodarkę.. a później to przełożenie o mało nie rozłożyło sektora bankowego na całym świecie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

WIG -1,32% 59 596,35
2018-03-19 17:05:00
WIG20 -1,60% 2 248,53
2018-03-19 17:15:00
WIG30 -1,59% 2 607,73
2018-03-19 17:05:00
MWIG40 -0,82% 4 714,94
2018-03-19 17:15:00
DAX -1,39% 12 217,02
2018-03-19 17:34:00
NASDAQ -2,36% 7 305,53
2018-03-19 19:22:00
SP500 -1,88% 2 700,38
2018-03-19 19:22:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl