Gotówka kosztuje polską gospodarkę 18,5 mld zł rocznie

Gotówka kosztuje polską gospodarkę 18,5 mld zł rocznie, czyli niemal 1 proc. PKB, to więcej niż wydatki państwa na szkolnictwo wyższe - podkreślają organizatorzy kampanii Warto Bezgotówkowo, której celem jest popularyzacja płatności elektronicznych.

(fot. Johan10 / YAY Foto)

Rozpoczął się Tydzień Płatności Bezgotówkowych, będący kulminacją kampanii Warto Bezgotówkowo, która popularyzuje aktywne korzystanie z płatności elektronicznych.

Jak wskazano w komunikacie, Polacy polubili płatności bezgotówkowe. "Aż 40 proc. Polaków nie wyobraża sobie życia bez gotówki, a 24 proc. nie nosi jej w portfelu". Jednak, jak podkreślono, na bezgotówkowej mapie Polski wciąż są białe plamy. "17 proc. Polaków nie ma konta w banku, zaś wśród posiadaczy kont bankowych aż 31 proc. nie korzysta z bankowości elektronicznej" - napisano.

"Chcemy przekonywać i inspirować jak najwięcej przedsiębiorców i konsumentów do codziennego używania elektronicznych form płatności" wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności Włodzimierz Kiciński.

Obrót bezgotówkowy przynosi realne korzyści nie tylko samej gospodarce, ale również przedsiębiorcom i zwykłym obywatelom - zaznaczono. "Płatności bezgotówkowe to fundament cyfrowej gospodarki. Widać to po wymiernych efektach współpracy państwa z sektorem bankowym i dostawcami technologii. Wspólnie z Ministerstwem Rozwoju od kwietnia tego roku realizujemy ogólnopolski Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, który wprowadza możliwość dokonywania bezgotówkowych opłat za czynności urzędowe poprzez terminale płatnicze POS i usługę WebPOS Paybynet. Dotychczas do Programu przystąpiło 660 urzędów z całej Polski - wskazał wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej Dariusz Marcjasz.

Jak dodano, ponad 1,4 mln przedsiębiorców używa bankowości internetowej, a średnia miesięczna wartość transakcji przekracza 70 tys. zł. Jednocześnie, ponad 0,5 mln detalistów ma terminal płatniczy.

Zdaniem dr Przemysława Barbricha eksperta kampanii Warto Bezgotówkowo to naturalna reakcja na zachowania konsumentów. "Polacy oczekują możliwości płacenia za towary i usługi drogą elektroniczną. W przypadku placówek handlowych posiadanie terminala płatniczego staje się wręcz koniecznością. Obrót bezgotówkowy to także inne korzyści dla przedsiębiorców, np. możliwość rozliczania podatków, czy ZUS oraz łatwiejsza kontrola kosztów" wskazał.

Według danych NBP 66 proc. Polaków uważa płatności bezgotówkowe za wygodniejsze od używania gotówki. Wskazuje na to m.in. popularność płatności zbliżeniowych. "Dziś już 64,4 proc. transakcji kartami to płatności zbliżeniowe, zaś 54 proc. posiadaczy karty z tą funkcjonalnością korzysta z niej przynajmniej kilka razy w tygodniu" - wskazano. W Europie tylko Hiszpanie mają większe zaufanie do tej formy rozliczeń.

Kampania, której celem jest zachęcenie osób indywidualnych, przedsiębiorców i instytucji publicznych do korzystania z płatności elektronicznych, została objęta patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 bamboocza2

NIkt nie piszę ile pieniędzy zostanie odprowadzone do dużych korporacji banków często zagranicznych, 0,5-2% prowizji za płatność kartą płaci każdy posiadacz terminala a te koszty są wliczane w cene.

! Odpowiedz
0 7 open_mind

Spytajcie się jakie mają zdanie o elektronicznej bankowości, obywatele USA zamieszkujący Puerto Rico!!!! Hahaha I Polacy cięgle powiadamiani o przerwach w dostępie do elektronicznej bankowości!!!

! Odpowiedz
1 12 adam.1983

"Aż 40 proc. Polaków nie wyobraża sobie życia bez gotówki, a 24 proc. nie nosi jej w portfelu"

czy tylko ja widzę bezsensowność tego zdania ?

Jako dowód że Polacy polubili płatność bezgotówkową autor przytacza że 40% polaków nie wyobraża sobie życia bez gotówki, chyba powinno być że 40% polaków nie wyobraża sobie życia z gotówką lub życia bez karty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 -wernyhora-

Kwota wzięta z sufitu, żeby okłamywać ludzi, że gotówka jest taka niedobra. Gdzie argumenty i liczby na poparcie tezy, że jest to aż 18,5 mld zł? Bo po stronie płatności bezgotówkowych można wymienić takie koszty jak prąd, koszty informatyczne i sprzętowe czy nawet papier i farbę, bo przy każdym zakupie oprócz standardowego paragonu dostaje się jeszcze drugi kwit jako dowód płatności kartą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 niepelnosprawny_org

awaria banku, wojna, kryzys, licz tylko na survival, ostry survival... od niedawna w każdy weekend jakiś (przynajmniej jeden) bank ma awarię...

! Odpowiedz
1 25 marek15

Mówimy "społeczeństwo bezgotówkowe", a powinniśmy myśleć "społeczeństwo uzależnione od banków". 18.5 mld nie wydaje się wysoką ceną za anonimowość i wolność. Wychodzi 44 PLN/miesiąc na każdego obywatela.

! Odpowiedz
1 45 kolumb1234

W norwegi znajomy kupował często alkochol dla siebie i znajomych płacąc kartom za kilka miesięcy do jego domu zapukała pani z urzędu czy mie ma problemów alkocholowych

! Odpowiedz
23 2 open_mind

Widocznie miał

! Odpowiedz
2 68 skaurus

"Warto bezgotówkowo"
"Warto bezgotówkowo"

Ja mówię, "Warto anonimowo", wybór należy do Ciebie.

Tuż obok macie artykuł reklamujący/informujący o potwierdzeniu płatności na iphone za pomocą skanu twarzy, pytanie: co będzie następnym krokiem kontroli społeczeństwa? Dodajcie do tego chip pod skórą i macie anonimowość w kwocie 0 nawet jak siedzicie na elektronicznym kiblu który po zawartości waszej kupy pozna co jedliście na śniadanie a marketingowcy zadbają o resztę. 1984 size ++++, sami twórcy tych systemów są pewnie zdziwieni jak łatwo idzie im budowa sieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 5 xyz83

18,5 mld zł? Zakazać gotówki i wprowadzić 1000+

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil