Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak

W Warszawie na sprzedaż czeka ponad 5 tys. nowych mieszkań, we Wrocławiu - 1,9 tys., a w Krakowie - 1,8 tys. - podają analitycy rynku nieruchomości. Przewidują, że oferta gotowych mieszkań w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie.

mieszkania
Źródło: SXC

Z danych agencji nieruchomości Emmerson wynika też, że w Gdańsku do kupienia jest 1,3 tys. mieszkań, w Poznaniu - 1,1, tys., w Łodzi - prawie 900, a w Katowicach - ponad 400.

Analitycy podkreślają, że w poszczególnych miastach różne są proporcje między lokalami gotowymi a tymi, które jeszcze się budują lub nawet ich budowa się nie rozpoczęła. W Katowicach niemal 40 proc. oferty mieszkań dostępnej na rynku pierwotnym to lokale w budynkach już istniejących. Resztę stanowią mieszkania w inwestycjach w budowie lub w przygotowaniu do ich uruchomienia.

– Kredyt hipoteczny krok po kroku»Kredyt hipoteczny krok po kroku

Na dostępność gotowych mieszkań nie powinni narzekać nabywcy w Łodzi, gdzie co trzecie oferowane mieszkanie pochodzi z zakończonej inwestycji. W Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu mieszkania gotowe stanowią około jednej czwartej, a w Gdańsku - jednej piątej oferty deweloperów.

Pełnomocnik zarządu w agencji Emmerson Jarosław Skoczeń przewiduje, że oferta gotowych już mieszkań w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie, gdyż spora część realizowanych inwestycji ma się zakończyć do końca bieżącego roku.

Zwrócił uwagę, że choć na rynku jest duża podaż nowych mieszkań, to wciąż znajdują się chętni na lokale w początkowej fazie realizacji lub tylko zapowiedziane do budowy.

Dodał, że większość klientów poszukiwania lokalu zaczyna od przeglądu gotowych mieszkań, bo w tych można od razu przystąpić do prac wykończeniowych.

"Możliwość szybkiego wprowadzenia się, dokładnego obejrzenia już stojącego mieszkania, budynku i rzeczywistego zagospodarowania terenu oraz brak ryzyka związanego z niedokończeniem budowy to główne atuty gotowych mieszkań" - podkreślił Skoczeń.

Prześwietlamy banki. Gdzie warto wziąć kredyt?
kredyt na mieszkanieNa jakich warunkach i komu bank pożyczy ponad 330 tysięcy złotych? Czy banki surowo podchodzą do oceny zdolności kredytowej klientów? Sprawdź w najnowszym rankingu kredytów hipotecznych.
więcej…

Prezes zarządu firmy doradczej CEE Property Group Paweł Grząbka dodał, że w ostatnich sześciu miesiącach rozpoczęto, przynajmniej formalnie, budowę dużej liczby nowych inwestycji mieszkaniowych.

Według niego osoby kupujące mieszkania na etapie budowy ponoszą większe ryzyko, niż kupujący gotowe lokale, ale też sporo zyskują, gdyż mają większy wybór lokali oraz niższe ceny. "Standardem w branży deweloperskiej jest stopniowe podwyższanie cen mieszkań w miarę postępu prac budowlanych i postępującej sprzedaży" - stwierdził. (PAP)

ska/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~krakowianka

szukam mieszkania w Krakowie w dobrej lokalizacji, dobrze zaprojektowanego i wykonanego, gotowa jestem zapłacić 6-7 tys/m2, szukam juz tak trzeci miesiąc - to co jest dostepne to parter, od pólnocy, przy ruchliwych trasach, nad garażem lub pomieszczeniem na śmieci - te mieszkania czekają, te dobre sprzedawane są już w fazie rozpoczęcia robót

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~koleś kon-donka

a my mondre lódzie z PO-rnola mamy po marne 78.000 na miech za pałowanie tychy waszych patriotów z ONR i teraz to my jósz wiem co tszeba robić aby takich jak wy matołuf pałować gdzie popadnie i nie bedzieta nam tó w nasza Polska mieszać! meszkania som dla wszystkich lódzi a nie tylko dla pisiorów! a jak nie hceta pracowac óczciwe to on z nasz republika bananowa kim dzonk komo-ruskiego!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gh21

Syn studiuje budowę maszyn w Niemczech. Córka wybiera się na medycynę, ale po studiach też wyjedzie. W tym kraju będzie dziadostwo dużo większe niż jest obecnie.

! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

Spadek -40% w ciągu 2-3 lat murowany, jak wszędzie indziej na świecie.

! Odpowiedz
0 0 ~goldman fish

chetni tez czekaja na cene 1800 zl zl za mtr kwadr, juz niedlugo sie doczekaja; a wlasciciele nieruchomosci moga zapiac pasy , spadek bedzie fantastyczny

! Odpowiedz
0 0 ~toldi

To za miesiac bedzie srednio po 12 kola za metr? :). Jeszcze ta sciema z rosnaca cena ktora podaza za postepujaca sprzedaza... Przeciez nic sie nie sprzedaje juz po wyimaginowanych cenach. Ewentualnie ostatnie niedobitki RNS ktorzy po 8 latach doplat oddadza klity komornikom.

! Odpowiedz
0 0 ~jack

oczywiście w Warszawie-kto po tych cenach kupi ? Ziemią też już się "nażarli" czas na zdrowe spadki o 35%

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

ciekawe gdzie są teraz ci co darli geby ze TANIEJ NIE BEDZIE kupowac !!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~sdfsdf

nic dziwnego skoro bardziej oplaca sie wybudowac dom niz kupic takie mieszkanie robione na szybko z tanich materiałów...krzycza sobie ponad 4000 za metr..czasami nawet cena dochodzi do 5000..poczekamy troche to zejda do 3000...wiecej to nie jest warte...za 250 000 to ja sobie dom 90 m kw. wybuduje

! Odpowiedz
0 0 ~Qwerty321

Developerzy i socjaliści sobie marzą o 60% zysku. Na zdrowym rynku to jest to max 10% a ci chcą 6x tyle. Im większy socjalizm tym większy syf i bieda.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl