REKLAMA

Gospodarstwa domowe oczekują spowolnienia wzrostu

2020-03-24 11:16
publikacja
2020-03-24 11:16
Gospodarstwa domowe oczekują spowolnienia wzrostu
Gospodarstwa domowe oczekują spowolnienia wzrostu
fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

Barometr Rynku Consumer Finance zaliczył w I kw. 2020 r. największy spadek w historii, choć badanie przeprowadzono jeszcze przed eskalacją sytuacji związanej z pandemią koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Według autorów, gospodarstwa domowe oczekują spowolnienia wzrostu gospodarczego.

"I kwartał 2020 r. przyniósł znaczący spadek wartości Barometru Rynku Consumer Finance, określanego na podstawie badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Obecnie wynosi on 60,7 pkt. wobec 71,6 pkt. odnotowanych w IV kwartale 2019 r. To najwyższy spadek wartości barometru w historii tego badania, choć obecna edycja była przeprowadzona jeszcze przed eskalacją sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2" - napisano.

"Tak duży spadek jest skutkiem pogarszających się ocen gospodarstw domowych w zakresie sytuacji makroekonomicznej, ale też wzrostu poziomu wykluczenia z rynku finansowego oraz pogarszającej się zdolności do obsługi zobowiązań" - dodano.

Jak napisano, polskie gospodarstwa domowe oczekują spowolnienia wzrostu gospodarczego. Większa niż przed kwartałem liczba respondentów obawia się również wzrostu bezrobocia i wolniejszego wzrostu dochodów.

Barometr Rynku Consumer Finance skonstruowany jest w taki sposób, że poziom 50 punktów oznacza stagnację rynku. Jeśli wartość barometru jest wyższa, należy spodziewać się dodatniej dynamiki kredytu konsumpcyjnego w kolejnych 12 miesiącach.

(PAP Biznes)

luk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki