Gorzów Wlkp.: podający się za policjantów oszuści wyłudzili 170 tys. zł

170 tys. zł stracił 85-letni gorzowianin, który przekazał wszystkie oszczędności oszustowi podającemu się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Do przestępstwa doszło 3 stycznia br. poinformował w poniedziałek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

"Prowadzimy intensywne czynności w tej sprawie, ale dotarcie do przestępców w takich przypadkach nie jest łatwe. Niestety, mimo wielu apeli i kampanii edukacyjno-informacyjnych takie przypadki nadal się zdarzają" powiedział PAP Maludy.

Dodał, że sugestiom oszustów ulegają głównie starsze osoby, a przestępcy nie mają żadnych skrupułów w okradaniu swoich ofiar z oszczędności całego życia. Dowodem tego jest ostatnie oszustwo w Gorzowie.

Do 85-latka zatelefonował mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował, że jego oszczędności są zagrożone. Przekonywał, że jedynym rozwiązaniem gwarantującym zachowanie pieniędzy jest potajemne przekazanie ich policji.

Senior nie miał konta internetowego, więc pojawił się problem dla oszustów. Kazali mu pójść do banku i je założyć. 85-latek zrobił to, a następnie przez telefon podał loginy i hasła oszustowi, będąc przekonanym, że rozmawia z policjantem. Krótko potem jego konto zostało wyczyszczone. Pokrzywdzony przyszedł na policję następnego dnia.

"Nie dajmy się nabierać. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy" podkreślił Maludy.

Według danych policyjnych w woj. lubuskim oszuści działający metodami na tzw. wnuczka czy policjanta w ciągu roku wyłudzają łącznie ponad milion złotych, głównie od starszych ludzi. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jes

Znam takich, którzy proszą o przekazywanie - w zamian za brak mandatu :)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT